Jump to content

Photo

POPIS STANOVNISTVA U BiH 2013

• Please log in to reply
825 replies to this topic

Poll: Anketa (205 member(s) have cast votes)

Ja sam

1. Bošnjak (145 votes [70.73%])

Percentage of vote: 70.73%

2. Hrvat (10 votes [4.88%])

Percentage of vote: 4.88%

3. Srbin (4 votes [1.95%])

Percentage of vote: 1.95%

4. Bosanac i Hercegovac (39 votes [19.02%])

Percentage of vote: 19.02%

5. Ostali (7 votes [3.41%])

Percentage of vote: 3.41%

Vjera mi je

1. Islam (156 votes [76.10%])

Percentage of vote: 76.10%

2. Pravoslavlje (2 votes [0.98%])

Percentage of vote: 0.98%

3. Katoličanstvo (8 votes [3.90%])

Percentage of vote: 3.90%

4. Agnostik (11 votes [5.37%])

Percentage of vote: 5.37%

5. Ateist (23 votes [11.22%])

Percentage of vote: 11.22%

6. Ostalo (5 votes [2.44%])

Percentage of vote: 2.44%

Jezik mi je

1. Srpski (4 votes [1.95%])

Percentage of vote: 1.95%

2. Bosanski (189 votes [92.20%])

Percentage of vote: 92.20%

3. Hrvatski (12 votes [5.85%])

Percentage of vote: 5.85%

Vote Guests cannot vote

#1 Vywegh

Vywegh

Happy Member

• Members
  • PipPipPip
  • 2,180 posts
  • LocationBihac

Posted 12 August 2013 - 06:11 PM

Vrijeme je da se i ova tema nadje na nasem forumu. Naravno, krenut cemo sa elaboratom spiskova popisivaca i instruktora, te cemo preko medjuentitetskih i medjuetnickih tenzija doci do pritiska medjunarodne zajednice u vezi popisa kao i konacnih rezultata.

Izvolite...

Can you repeat the part of the stuff where you said all about the things?

Homer J. Simpson

#2 Upitnik

Upitnik

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 4,259 posts
  • Locationni na nebu ni na zemlji

Posted 12 August 2013 - 06:14 PM

Vrijeme je da se i ova tema nadje na nasem forumu. Naravno, krenut cemo sa elaboratom spiskova popisivaca i instruktora, te cemo preko medjuentitetskih i medjuetnickih tenzija doci do pritiska medjunarodne zajednice u vezi popisa kao i konacnih rezultata.

Izvolite...

Podrzavam. Mozda si i neku anketicu mogao postaviti. ;)

#3 Upitnik

Upitnik

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 4,259 posts

Posted 12 August 2013 - 06:22 PM

Za mene je recimo dosta bitno da su ti popisivaci sto edukovaniji, jer moraju prije svega biti pismeni ljudi koji ce obavljati taj posao onako kako treba. Porazavajuce bi bilo da na krajnom spisku budu samo 1/3 ljudi sa akademskim zvanjem. Nadam se da ce komisija (sumnjam u neutralnost) odabrati prije svega pismene ljude i one ljude (mlade) kojima je novac potreban. 

#4 dan republike

dan republike

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 459 posts

Posted 12 August 2013 - 07:49 PM

opet za instruktore prošli zaposlenici u općini

#5 Upitnik

Upitnik

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 4,259 posts

Posted 12 August 2013 - 08:02 PM

KOMPLETNA LISTA

http://www.bihac.org.../Popisivaci.pdf

#6 Supac

Supac

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 128 posts

Posted 12 August 2013 - 08:36 PM

Mene u svemu ovom zabrinjava nacin bodovanja.

Studenti dobivaju  po 1 bod, dok nezaposlene osobe s zavrsenom srednjom skolom dobivaju dva boda, sto je po meni van svake pameti. Ja sam konkretno cetvrta godina fakulteta i tako sam se i izjasnio u prijavi, medjutim prema razultatima mene su "izgurali" preko rednog broja 350 polupismene osobe, sa zavrsenom srednjom skolom.

Dalje, pojedinci su se izjasnjavali kao nezaposleni iako su redovni studenti, na osnovu cega ce vjerovatno proci na konkursu.

Iako nisam prosao na ovoj preliminarnoj, odnosno konacnoj listi, drago mi je sto je dosta nezaposlenih mladih ljudi uspjelo.

#7 Supac

Supac

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 128 posts

Posted 12 August 2013 - 08:54 PM

Evo za primjer jedna osoba koju slucajno poznajem i mogu posvjedociti da nije narocito inteligentna (redni broj 344.) je ostvarila rezultat: 4 (zavrsen fakultet) 2 (nezaposlena) 0.500 (rukopis, od mogucih 2.000) 0.500 (opci dojam od mogucih 2.000) 7.000 (ukupno).

Znaci rukopis katastrofa, opci dojam katastrofa, i prema tome niko me ne moze uvjeriti da je ova osoba sposobna profesionalno odraditi svoj posao, bez obzira na zavrseni fakultet, jer fakultet nije garant da je neko pametan ili sposoban.

#8 Spavac

Spavac

Member

• Members
  • PipPip
  • 93 posts

Posted 12 August 2013 - 09:58 PM

Supac imas srednju polupismeni si imas fakultet nesposoban glup :ph34r: :ph34r:

Opci dojam 0 sacekaj neki novi popis ;)

#9 Krajina5

Krajina5

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 236 posts
  • LocationBiscani.net

Posted 12 August 2013 - 10:24 PM

Mislim da je veza radila oko ovoga odabira....

#10 massimo

massimo

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 2,145 posts

Posted 12 August 2013 - 10:42 PM

Mene u svemu ovom zabrinjava nacin bodovanja.

Studenti dobivaju  po 1 bod, dok nezaposlene osobe s zavrsenom srednjom skolom dobivaju dva boda, sto je po meni van svake pameti. Ja sam konkretno cetvrta godina fakulteta i tako sam se i izjasnio u prijavi, medjutim prema razultatima mene su "izgurali" preko rednog broja 350 polupismene osobe, sa zavrsenom srednjom skolom.

Dalje, pojedinci su se izjasnjavali kao nezaposleni iako su redovni studenti, na osnovu cega ce vjerovatno proci na konkursu.

Iako nisam prosao na ovoj preliminarnoj, odnosno konacnoj listi, drago mi je sto je dosta nezaposlenih mladih ljudi uspjelo.

Jel ti mislis da si pismeniji zato sto studiras , u odnosu na nekog ko ima srednju skolu ? Pismenost se ne mjeri  stepenom  obrazovanja, nego znanjem ( matematicka, tehnicka, jezicka,  informaticka, finansijska, medijska ,  itd. (ne)pismenost ...

#11 Spavac

Spavac

Member

• Members
  • PipPip
  • 93 posts

Posted 12 August 2013 - 10:43 PM

Mislim da je veza radila oko ovoga odabira....

Ma kakvi nije al hoce ovo je tek preliminarna lista sad krecu strine kumovi tetke i ostala rodbina ;)

#12 Krajina5

Krajina5

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 236 posts
  • LocationBiscani.net

Posted 12 August 2013 - 10:48 PM

Ma kakvi nije al hoce ovo je tek preliminarna lista sad krecu strine kumovi tetke i ostala rodbina ;)

Za to i govorim.

#13 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,396 posts

Posted 12 August 2013 - 10:49 PM

*
POPULAR

ZAŠTO SMO BOŠNJACI?
Monday, 12 August 2013 10:58

Oni koji ne žele dobro ovom narodu nagovaraju nas na razne načine da se nacionalno izjašnjavamo kao muslimani, da se nacionalno izjašnjavamo kao bosanci, itd. Samo kažu nemojte reći da ste Bošnjaci.  Zanimljivo je da se to govori samo nama Bošnjacima, a niko to i ne spominje za Hrvate ili Srbe da oni nešto trebaju drugačije!
                Znate li zašto se ovo radi? Ako pogledate ozbiljne historijske izvore vidjet ćete da se do 1900. godine u Bosni i Hercegovini spominju samo Bošnjani, odnosno Bošnjaci! Također sam Ilija Garašanin, jedan od utemeljitelja ideje i snova o „velikoj Srbiji“, govori da u Bosni žive Bošnjaci triju vjera (Bošnjaci pravoslavne vjere, Bošnjaci katoličke vjere i Bošnjaci muhamedanske vjere).
                Ilija Grašanin ne govori da su Srbi prešli na muhamedansku vjeru nego govori o Bošnjacima koji su prešli na muhamedansku vjeru! Dakle u Bosni je živio jedan narod. Njegoš je također znao da u Bosni živi jedan narod različitih vjera – Bošnjaci.
                Svi franjevački spisi potvrđuju kako su ovdje živjeli samo Bošnjaci različitih vjera.
                Prvi osmanlijski popis stanovništva Bosne iz 1468/1469. godine poučava nas i informiše da u Bosni postoji samo jedan narod različitih vjera!
                Kada smo se podsjetili da su svi historijski izvori nedvosmisleni u potvrđivanju činjenice da je ovdje živio jedan narod, tj. Bošnjaci različitih vjera,  postavlja se logično pitanje šta je problem?
                Naime, od 1900. godine kreće planska politika da se katolici u BiH počnu izjašnjavati kao Hrvati, a pravoslavci u BiH da se počnu izjašnjavati kao Srbi i zabranjuje se korištenje naziva Bošnjak! Zašto se ovo uradilo? Razlog je jednostavan. To se uradilo da ne bi bilo nacije i naroda vezanog za Bosnu kao državu i zbog toga ona ne pripada nikome te je treba podijeliti.
NAPOMENA 1: Kada ovo znate molim Vas nemojte praviti grešku pa nacionalno izjašnjenje „Bošnjak“ vezati za bilo koju stranku ili samo za Bošnjački sabor devedesetih godina i da se zbog toga ne želite izjasniti kao Bošnjak. Naše nacionalno opredjeljenje je puno starije, puno bitnije od bilo koje stranke! Pitanje našeg izjašnjenja kao Bošnjaci je jedno od pitanja opstanka naše države!
NAPOMENA 2: Također, nemojte nacionalno izjašnjenje „Bošnjak“ pogrešno vezati samo za Islamsku zajednicu i muslimane jer postoje i oni koji ne žele biti vjernici pa zbog toga bježe i od nacionalnog izjašnjenja Bošnjak. To je pogrešno i neosnovano i podsjetimo se da su Bošnjani ovdje bili i prije dolaska islama i možeš biti Bošnjak, a da nisi musliman.
                Bosanac i hercegovac su samo geografska pripadnost, a Bošnjak nacionalna!
                Kao što je Srbin nacionalnost, a srbijanac geografska pripadnost.
                Zapamtite naziv Bošnjak nije izmišljen devedesetih godina jer Bošnjački sabor i rahmetli Alija Izetbegović su samo vratili nacionalno ime naroda Bosne i Hercegovine koje je bilo zabranjeno. Konstrukcija da nema nacionalnosti Bošnjak, nego da se mi izjašnjavamio nacionalno kao hrvati, srbi, muslimani evo sad bosanci, te da je Bosna srpska odnosno hrvatska zemlja nastala je i nastaje zajedno u namjeri da se Bosna podijeli, tako da je stotinu godina zabranjivan naziv Bošnjak kako bi imali još jedan osnov za podjelu naše domovine.
                Sad vam je možda jasnije o čemu se radi! Naime, oni koji nas nagovaraju da se nacionalno izjasnimo kao bosanci, kao muslimani ili nekako drugačije čine nam veliki zulum i idu na ruku našim dušmanima jer nacionalnost bosanac ili musliman ne postoji u historiji naše države što daje za pravo dušmanima Bosne i Hercegovine da kažu kako mi ne pripadamo ovoj državi, kako nema naroda koji pripada ovoj državi i da smo mi došli sa turcima, a da je ovo hrvatska odnosno srpska zemlja.
                Na kraju moramo znati da svako ko se ne izjasni nacionalno kao Bošnjak i da mu je jezik Bosanski je kulturno i historijski potpuno nepismen i vrlo neodgovoran jer zbog nepozvanja svoje historije i nekih svojih kompleksa niže vrijednosti izmišlja neku novu naciju i čini nepopravljivu štetu sebi, svojoj djeci, svojim unucima!!!
                Zapamtite, ko se ne izjasni nacionalno kao Bošnjak taj ce pogaziti žrtvu naših šehida, naših žrtava za slobodu koju danas imamo, a koju dušmani pokušavaju i danas ograničiti podmečući nam da se ne izjasnimo kao Bošnjaci!!!
Mi smo ponosni potomci stanovnika srednjevjekovne Bosne!
 Ovo je naša zemlja, ovo je zemlja naših predaka, naroda koji se zvao Bošnjanima-Bošnjacima!
 I mi nismo ovdje odnekud došli!
Mi smo ovdje otkad je Bosne!
A dokaz tome jeste da se nacionalno izjašnjavamo
kao Bošnjaci i da nam je jezik Bosanski

http://www.akos.ba/i...to-smo-bosnjaci

FORUMAŠ GODINE  2013           27ter0ubjaplgleimlk.gif            k9prv26qzydubkw1pkb.gif             y9ps8dh4k53thusnx1v.gif           VIP  ( 2011. i  2012. )

#14 Krajina5

Krajina5

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 236 posts
  • LocationBiscani.net

Posted 12 August 2013 - 10:53 PM

ZAŠTO SMO BOŠNJACI?

Monday, 12 August 2013 10:58

Oni koji ne žele dobro ovom narodu nagovaraju nas na razne načine da se nacionalno izjašnjavamo kao muslimani, da se nacionalno izjašnjavamo kao bosanci, itd. Samo kažu nemojte reći da ste Bošnjaci.  Zanimljivo je da se to govori samo nama Bošnjacima, a niko to i ne spominje za Hrvate ili Srbe da oni nešto trebaju drugačije!

Znate li zašto se ovo radi? Ako pogledate ozbiljne historijske izvore vidjet ćete da se do 1900. godine u Bosni i Hercegovini spominju samo Bošnjani, odnosno Bošnjaci! Također sam Ilija Garašanin, jedan od utemeljitelja ideje i snova o „velikoj Srbiji“, govori da u Bosni žive Bošnjaci triju vjera (Bošnjaci pravoslavne vjere, Bošnjaci katoličke vjere i Bošnjaci muhamedanske vjere).

Ilija Grašanin ne govori da su Srbi prešli na muhamedansku vjeru nego govori o Bošnjacima koji su prešli na muhamedansku vjeru! Dakle u Bosni je živio jedan narod. Njegoš je također znao da u Bosni živi jedan narod različitih vjera – Bošnjaci.http://www.akos.ba/i...to-smo-bosnjaci

Ovo su neistine. U Bosni i Hercegovini prije turskoga osvajanja živjeli su samo Hrvati, katolici. Dolaskom Turaka ljudi su bili prisiljeni primiti islam, a s Turcima dolaze Vlasi koji su postali pravoslavci, a kasnije i Srbi. Po Ustavu BiH, danas u BiH žive Srbi, Hrvati i Bošnjaci. To ime im je dao Alija Izetbegović 1993. godine.

#15 Krajina5

Krajina5

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 236 posts
  • LocationBiscani.net

Posted 12 August 2013 - 10:56 PM

Muslimani u Bosni su bili Hrvati koji su primili islam kada su Turci osvojili taj dio. Bihać je bio hrvatski kraljevski grad, a Turci ga osvajaju 1592. godine. Ovo su povijesne činjenice.

#16 Supac

Supac

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 128 posts

Posted 12 August 2013 - 11:06 PM

Jel ti mislis da si pismeniji zato sto studiras , u odnosu na nekog ko ima srednju skolu ? Pismenost se ne mjeri  stepenom  obrazovanja, nego znanjem ( matematicka, tehnicka, jezicka,  informaticka, finansijska, medijska ,  itd. (ne)pismenost ... 

Moras praviti razliku izmedju pismenosti i sposobnosti.

Pismenost podrazumjeva posjedovanje odredjenih strucnih znanja i vjestina, dok sposobnost podrazumjeva prakticnu primjenu tih znanja i sposobnosti.

Poznajem masu ljudi sa srednjom skolom koji su sa svojim sposobnostima, odnosno inteligencijom daleko iznad visokoobrazovanih pojedinaca, ali im nedostaje znanje.

Na drugoj stari imas masu fakultetski obrazovanih osoba koju imaju znanje, ali nemaju predstavu o primjeni tog znanja, sto znaci da su i prva i druga grupa nedorecene u jednom segmentu.

Pretpostavka je da osoba s nizim stepenom obrazovanja ima manje znanja i suprotno, sto ne mora automatski znaciti da je manje sposobna.

Moja primjedba vezano za konkurs se tice nesrazmjera u ocjeni znanja i sposobnosti. 

#17 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,396 posts

Posted 12 August 2013 - 11:31 PM

Muslimani u Bosni su bili Hrvati koji su primili islam kada su Turci osvojili taj dio. Bihać je bio hrvatski kraljevski grad, a Turci ga osvajaju 1592. godine. Ovo su povijesne činjenice.

Kakve nebuloze

Malo morgen, pitaj Srbe i oni će reći nije ovo tačno tad su samo Srbi bili,  prosipaš priču onih koji su kroz istoriju pokušavali prisvajati Bosnu

Njihov (srpski) državnik Ilija G.  kao i mnogi fratri  su pisanim dokumentima istorijski potvrdili sve ovo gore navedeno a da ne spominjemo mnoge eminentne istoričare od kojih i Nadu Klaić :

Nada Klaić u svome djelu “SREDNJOVJEKOVNA BOSNA - POLITIČKI POLOŽAJ BOSANSKIH VLADARA DO TVRTKOVE KRUNIDBE” (Zagreb, 1989.), naučno je ustvrdila da Bosna nikada nije bila ni hrvatska ni srpska. Zemlja Bosna je po Dr. Nadi Klaić potpuno posebna i po narodu i po kulturi i po svojemu postanku.
Dr. Nada Klaić dolazi do sljedećih konstatacija:  "….No, ove nevješte projekcije o srpstvu Bosne vrijede isto koliko Šišićevo dokazivanje o hrvatsvu Bosne. Međutim nekritički izvještaj Konstantina Porfirogeneta o Sklavinijama moze poslužiti kao podloga za zaključke samo onom historičaru kome nije odveć stalo do historijske istine. On je uglavnom iste vrijednosti kao i Dukljaninove vijesti o vladanju hrvatskih ili srpskih vladara nad Bosnom. To su tek povremeni izleti susjednih vladara koji nisu niti su mogli izmijeniti stoljetni položaj bosanskih zemalja, jer su one bez Hrvata i Srba odavno išle svojim, od njih posve odijeljenim putem. Carevi podaci za taj posao ne mogu biti mjerodavni, a još manje vješta konstrukcija barskog nadbiskupa koji piše sredinom 12. stoljeća. ….Posve razumljivo da Ćirkoviću za njegovu teoriju o srpstvu Bosne ne mogu poslužiti niti Konstantinovi podaci o naseljenju Srba, jer ih car, a znamo i zašto, stavlja u Srbiju, Paganiju, Zahumlje i Travuniju te Konavle po kriteriju 10-og stoljeća kad su sve te zemlje priznavale bizantsku vlast. Prema tome, ako se sam car nije hvalio da je Bosna od naseljenja srpska, a sigurno bi to vrlo rado učinio, onda kritičkom historičaru ne preostaje drugo nego i na osnovi careva teksta tvrditi da je Bosna od početka bila BOSANSKA."

FORUMAŠ GODINE  2013           27ter0ubjaplgleimlk.gif            k9prv26qzydubkw1pkb.gif             y9ps8dh4k53thusnx1v.gif           VIP  ( 2011. i  2012. )

#18 taksist

taksist

Newbie

• Members
  • Pip
  • 21 posts

Posted 12 August 2013 - 11:35 PM

kakvi hrvati,i otkud 1592,,te činjenice su propaganda iz 1941 hrvat musliman

#19 Krajina5

Krajina5

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 236 posts
  • LocationBiscani.net

Posted 12 August 2013 - 11:50 PM

Kakve nebuloze

Malo morgen, pitaj Srbe i oni će reći nije ovo tačno tad su samo Srbi bili,  prosipaš priču onih koji su kroz istoriju pokušavali prisvajati Bosnu

Njihov (srpski) državnik Ilija G.  kao i mnogi fratri  su pisanim dokumentima istorijski potvrdili sve ovo gore navedeno a da ne spominjemo mnoge eminentne istoričare od kojih i Nadu Klaić :

Nada Klaić u svome djelu “SREDNJOVJEKOVNA BOSNA - POLITIČKI POLOŽAJ BOSANSKIH VLADARA DO TVRTKOVE KRUNIDBE” (Zagreb, 1989.), naučno je ustvrdila da Bosna nikada nije bila ni hrvatska ni srpska. Zemlja Bosna je po Dr. Nadi Klaić potpuno posebna i po narodu i po kulturi i po svojemu postanku.
Dr. Nada Klaić dolazi do sljedećih konstatacija:  "….No, ove nevješte projekcije o srpstvu Bosne vrijede isto koliko Šišićevo dokazivanje o hrvatsvu Bosne. Međutim nekritički izvještaj Konstantina Porfirogeneta o Sklavinijama moze poslužiti kao podloga za zaključke samo onom historičaru kome nije odveć stalo do historijske istine. On je uglavnom iste vrijednosti kao i Dukljaninove vijesti o vladanju hrvatskih ili srpskih vladara nad Bosnom. To su tek povremeni izleti susjednih vladara koji nisu niti su mogli izmijeniti stoljetni položaj bosanskih zemalja, jer su one bez Hrvata i Srba odavno išle svojim, od njih posve odijeljenim putem. Carevi podaci za taj posao ne mogu biti mjerodavni, a još manje vješta konstrukcija barskog nadbiskupa koji piše sredinom 12. stoljeća. ….Posve razumljivo da Ćirkoviću za njegovu teoriju o srpstvu Bosne ne mogu poslužiti niti Konstantinovi podaci o naseljenju Srba, jer ih car, a znamo i zašto, stavlja u Srbiju, Paganiju, Zahumlje i Travuniju te Konavle po kriteriju 10-og stoljeća kad su sve te zemlje priznavale bizantsku vlast. Prema tome, ako se sam car nije hvalio da je Bosna od naseljenja srpska, a sigurno bi to vrlo rado učinio, onda kritičkom historičaru ne preostaje drugo nego i na osnovi careva teksta tvrditi da je Bosna od početka bila BOSANSKA."

Tvrtko je bio katolik, a islam je u Bosnu došao tek 1463. godine. U Bihać 1592. godine, što govori i džamija Fethija, nekadašnja crkva Sv. Ante.

#20 Krajina5

Krajina5

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 236 posts
  • LocationBiscani.net

Posted 12 August 2013 - 11:53 PM

kakvi hrvati,i otkud 1592,,te činjenice su propaganda iz 1941 hrvat musliman

Bihać je pao pod Turke 1592. godine. Otiđi u muzej u Bihaću. Prvi spomen Bihaća bio je 1260. kada je ugarsko-hrvatski kralj Bela IV. Bihaću dao povelju slobodnoga kraljevskoga grada. Džamija Fethija koja se nalazi kod Kina Una je bila crkva sv. Ante. I pred džamijom piše kratka povijest. Bihać je nastao na otoku Sv. Ladislava, to je taj dio gdje je džamija, odnosno crkva koja je pretvorena u džamiju.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users