Jump to content

Photo

POPIS STANOVNISTVA U BiH 2013

• Please log in to reply
825 replies to this topic

Poll: Anketa (205 member(s) have cast votes)

Ja sam

1. Bošnjak (145 votes [70.73%])

Percentage of vote: 70.73%

2. Hrvat (10 votes [4.88%])

Percentage of vote: 4.88%

3. Srbin (4 votes [1.95%])

Percentage of vote: 1.95%

4. Bosanac i Hercegovac (39 votes [19.02%])

Percentage of vote: 19.02%

5. Ostali (7 votes [3.41%])

Percentage of vote: 3.41%

Vjera mi je

1. Islam (156 votes [76.10%])

Percentage of vote: 76.10%

2. Pravoslavlje (2 votes [0.98%])

Percentage of vote: 0.98%

3. Katoličanstvo (8 votes [3.90%])

Percentage of vote: 3.90%

4. Agnostik (11 votes [5.37%])

Percentage of vote: 5.37%

5. Ateist (23 votes [11.22%])

Percentage of vote: 11.22%

6. Ostalo (5 votes [2.44%])

Percentage of vote: 2.44%

Jezik mi je

1. Srpski (4 votes [1.95%])

Percentage of vote: 1.95%

2. Bosanski (189 votes [92.20%])

Percentage of vote: 92.20%

3. Hrvatski (12 votes [5.85%])

Percentage of vote: 5.85%

Vote Guests cannot vote

#281 Upitnik

Upitnik

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 4,259 posts
  • Locationni na nebu ni na zemlji

Posted 13 September 2013 - 12:17 PM

Sta kaze nas prvi predsjednik Predsjednistva Alija Izetbegovic o nasoj drzavi i buducnosti:

http://www.youtube.c...xtb1hOS7F8#t=19

#282 DrNasty

DrNasty

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 219 posts

Posted 13 September 2013 - 12:23 PM

Evo ga i ona saka Turaka se javila. Ko kaze da nema Turaka u Bosni? :D  Ovo ce biti zivi cirkus.

Turcima maternji jezik bosanski? ROFLCOPTER

#283 Upitnik

Upitnik

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 4,259 posts

Posted 13 September 2013 - 12:25 PM

Turcima maternji jezik bosanski? ROFLCOPTER

Ne znam ni ja. BOGAMI. :lol:  Ali cuo sam da ima u okolini Sarajeva i samom Sarajevu Turaka, znaci pravih, jbg. zaboravili svoj jezik i koriste nas. Nije ni cudno sto sad u Sarajevu mozes izabrati i Turski kao strani jezik u pojedinim skolama. ;)  Sto je svakako za pohvalu.

#284 Blaze

Blaze

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 869 posts

Posted 13 September 2013 - 12:44 PM

Nema potrebe miješati pojmove. Ja govorim samo u slučaju ta 3 pitanja. Ako je ispitanik ne razumije etničku pripadnost, ne može da pročita odgovore i sl, Vi kao popisivač nemate druge opcije. NAravno da će na terenu to biti malo drugačije, pa će neko reći "ma pročitaj ti mene šta fali", ili će i popisivač sam to da uradi da ne stvara gužvu. Ali ja samo kažem šta instrukcije sa vrha nalažu. Ovo se ne odnosi na ostala pitanja, i popisivač ima pravo i dužnost da sve objasni, i naravno upiše šta god ispitanik kaže

O čemu ti? Ko miješa pojmove? Ti si rekao da popisivač zove instruktora kad je nepismena osoba u pitanju, pa te pitam da pojasniš o čemu govoriš.

#285 DrNasty

DrNasty

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 219 posts

Posted 13 September 2013 - 12:49 PM

Ace_, on 13 Sept 2013 - 10:02, said:snapback.png

Dati list nepismenom covjeku da procita? Nepismeni ljudi ne znaju citati.

U tom slučaju, popisivač mora da zove instruktora (po pravilu)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ovo si napisao, pa te pitam da to pojasniš.

Ovim gore odgovorom ništa nisi rekao.

Fino te je čovjek pitao za nepismenog čovjeka i uvid u popisnicu, a ti si rekao da zoveš instruktora, a sad govoriš o 3 pitanja.

#286 Buldožer

Buldožer

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 443 posts

Posted 13 September 2013 - 01:18 PM

Ne znam ni ja. BOGAMI. :lol:  Ali cuo sam da ima u okolini Sarajeva i samom Sarajevu Turaka, znaci pravih, jbg. zaboravili svoj jezik i koriste nas. Nije ni cudno sto sad u Sarajevu mozes izabrati i Turski kao strani jezik u pojedinim skolama. ;)  Sto je svakako za pohvalu.

Ima Turaka u BIH. Kako?

To su slučajevi kad je regularna vojska Turaka dolazila u Bosnu tj. kada je dolazila da sa Albancima i Bošnjacima nešto realizuje u korist Carstva

pa neki od njih ostali, oženili žene Bošnjaka ili Albanaca za prvog, drugog potomka takvih može se reći da su Turci. Ali to je rjetko može se naprste izbrojati.

Bošnjaci muslimani su uglavnom udavali žene svoje jer kod nas nije bilo zastupljeno mnogo drugih naroda iz Carstva, već uglavnom sve Bošnjaci, Srbi i Hrvati.

Bošnjačka nacija je najoriginalnija i najdominantnija državotvorna nacija na ovim prostorima. 

Biti Bosanac znači biti patriota, biti ZA bosnu i hercegovinu.  Jovan Divjak je Bosanac, Stjepan Kljujić je Bosanac, itd... Bosanci su zapravo super-nacija

za sve dobre ljude koji vole Bosnu i Hercegovinu i koji bi je branili svim sredstvima. Tako da se danas kaže "Pro Bosanske snage" i "Anti Bosanske snage" 

Najbitnije je biti Bosanac bez obzira jesi li po nacionalnsoti Bošnjak, Srbin ili Hrvat.

Npr. ne postoji Američka nacija ili Amerikanci. Amerikanac je isto naziv za državljanina SAD-a patriotu, dok su porjeklom svi Njemci, Francuzi, Englezi, Irci.

to dokazuje činjenica da Amerikanci Irci i dan danas obilježavaju svoje nacionalne praznike u SAD-u i sl.

#287 Blaze

Blaze

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 869 posts

Posted 13 September 2013 - 01:43 PM

Ace_, on 13 Sept 2013 - 10:02, said:snapback.png

U tom slučaju, popisivač mora da zove instruktora (po pravilu)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ovo si napisao, pa te pitam da to pojasniš.

Ovim gore odgovorom ništa nisi rekao.

Fino te je čovjek pitao za nepismenog čovjeka i uvid u popisnicu, a ti si rekao da zoveš instruktora, a sad govoriš o 3 pitanja.

:wacko:  Dobre sam volje, a i imam vremena da pojasnim.

U popisnici P1 (za osobe) ima oko ~45 pitanja, a u popisnici P2 (za domaćinstva) ~30 pitanja. Ako je osoba X nepismena ili ne razumije neka pitanja, popisivač ima pravo i dužnost da objasni svakoj osobi svako pitanje pojedinačno, kao i modalitet (ponuđeni odgovor). Ovo pravilo jedino NE VAŽI ZA 3 PITANJA sa popisnice P1  (etnička pripadnost, vjeroispovjest i jezik). Ovdje popisivač ima pravo da SAMO PROČITA pitanje i zapiše odgovor koji dobije. U slučaju da se popisivač zatekao kod osobe X (gore navedene), on treba na nazove svoga opštinskog/gradskog instruktora (a u vezi sa navedena 3 pitanja)

P.S. Nemoj vaditi iz konteksta moje odgovore. Ali ako sam bio nejasan, evo ovdje sam sve objasnio detaljno.

#288 DrNasty

DrNasty

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 219 posts

Posted 13 September 2013 - 01:50 PM

:wacko:  Dobre sam volje, a i imam vremena da pojasnim.

U popisnici P1 (za osobe) ima oko ~45 pitanja, a u popisnici P2 (za domaćinstva) ~30 pitanja. Ako je osoba X nepismena ili ne razumije neka pitanja, popisivač ima pravo i dužnost da objasni svakoj osobi svako pitanje pojedinačno, kao i modalitet (ponuđeni odgovor). Ovo pravilo jedino NE VAŽI ZA 3 PITANJA sa popisnice P1  (etnička pripadnost, vjeroispovjest i jezik). Ovdje popisivač ima pravo da SAMO PROČITA pitanje i zapiše odgovor koji dobije. U slučaju da se popisivač zatekao kod osobe X (gore navedene), on treba na nazove svoga opštinskog/gradskog instruktora (a u vezi sa navedena 3 pitanja)

P.S. Nemoj vaditi iz konteksta moje odgovore. Ali ako sam bio nejasan, evo ovdje sam sve objasnio detaljno.

Zašto bi ga zvao? Zar neće popisivač biti osposobljen i zar nema propisana procedura za slučaj da imaš nepismenu osobu, kao i za slučaj kad ne možeš dobiti odgovor? Na popisivaču je da postupi u skladu s metodologijom i procedurom (a ne da čita i objašnjava, kako si već naveo da će biti na terenu), a na tebi (ako si instruktor) da kontrolišeš njegov rad.

Kako ćeš ti kao instruktor riješiti ovakvu situaciju?

#289 Blaze

Blaze

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 869 posts

Posted 13 September 2013 - 01:55 PM

Zašto bi ga zvao? Zar neće popisivač biti osposobljen i zar nema propisana procedura za slučaj da imaš nepismenu osobu, kao i za slučaj kad ne možeš dobiti odgovor? Na popisivaču je da postupi u skladu s metodologijom i procedurom (a ne da čita i objašnjava, kako si već naveo da će biti na terenu), a na tebi (ako si instruktor) da kontrolišeš njegov rad.

Kako ćeš ti kao instruktor riješiti ovakvu situaciju?

Iskreno da ti kažem, mislim da ni oni nisu o tome razmišljali (oni koji su pisali procedure). Kada smo mi postavili pitanje: šta ako je osoba slijepa pa ne može da pročita, šta ako je nepismena, ne zna šta znači etnička pripadnost... čak je bilo pitanje "šta kada upadnemo kod Kineza koji ne znaju naš?" Moj se instruktor samo nasmijao i rekao: " Pa uvijek neko ima uz takve osobe". A šta ako nema? Samo je slegnuo ramenima i rekao: "U tom slučaju zvaćemo PKLS (popisnu komisiju). Ima dosta nejasnoća, neka pitanja nisu jasna ni entitetskim instruktorima, a čak ni profesionalnim statističarima koji su učestvovali u izradi svega toga. Sve je uredu kada ide normalnim tokom i u normalnim situacijama. Ali kada dođe to situacjie kao što je ova o kojoj raspravljamo (a doći će), nastaje problem. 

P.S. Oni su samo napisali jednu rečenicu o ta 3 pitanja: Samo se smije pročitati. Nisu razmišljali o raznim situacijama na terenu

#290 DrNasty

DrNasty

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 219 posts

Posted 13 September 2013 - 02:04 PM

Iskreno da ti kažem, mislim da ni oni nisu o tome razmišljali (oni koji su pisali procedure). Kada smo mi postavili pitanje: šta ako je osoba slijepa pa ne može da pročita, šta ako je nepismena, ne zna šta znači etnička pripadnost... čak je bilo pitanje "šta kada upadnemo kod Kineza koji ne znaju naš?" Moj se instruktor samo nasmijao i rekao: " Pa uvijek neko ima uz takve osobe". A šta ako nema? Samo je slegnuo ramenima i rekao: "U tom slučaju zvaćemo PKLS (popisnu komisiju). Ima dosta nejasnoća, neka pitanja nisu jasna ni entitetskim instruktorima, a čak ni profesionalnim statističarima koji su učestvovali u izradi svega toga. Sve je uredu kada ide normalnim tokom i u normalnim situacijama. Ali kada dođe to situacjie kao što je ova o kojoj raspravljamo (a doći će), nastaje problem. 

Sve su to slučajevi za koje ima propisana procedura, sva su pitanja jasna a terenske poteškoće se rješavaju tako da od viših instanci zatražiš stav koji će biti jedinstven, ako ga vi na nivou PKLS-a ne možete riješiti. Za te jako rijetke slučajeve niste trebali razbijati glavu na obuci već ih razmotriti kad/ako se dese.

Imaće popisivači zbirku obrazaca u kojima se nalaze engl. verzije. Ako ne shvati o čemu se radi, treba tražiti pomoć od osobe koja joj pomaže da se snađe u zemlji.

Možemo dalje na PM.

#291 Supac

Supac

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 129 posts

Posted 13 September 2013 - 02:08 PM

Jel iko od popisivaca kontaktiran za obuku?

#292 Blaze

Blaze

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 869 posts

Posted 13 September 2013 - 02:14 PM

Sve su to slučajevi za koje ima propisana procedura, sva su pitanja jasna a terenske poteškoće se rješavaju tako da od viših instanci zatražiš stav koji će biti jedinstven, ako ga vi na nivou PKLS-a ne možete riješiti. Za te jako rijetke slučajeve niste trebali razbijati glavu na obuci već ih razmotriti kad/ako se dese.

Imaće popisivači zbirku obrazaca u kojima se nalaze engl. verzije. Ako ne shvati o čemu se radi, treba tražiti pomoć od osobe koja joj pomaže da se snađe u zemlji.

Možemo dalje na PM.

Pa to sam davno napisao: Zvati one koji su iznad nas :) Šalu na stranu, ima osta komplikacija ali se sve da riješiti na terenu

#293 Amra Bihac

Amra Bihac

Advanced Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 615 posts

Posted 13 September 2013 - 02:14 PM

Fondacija ''Popis 2013.'': Bošnjaci će zauzeti svoje mjesto u Evropi

Izvor vijesti: bihac.net / Anadolija

Imamo informacije o kršenju metodologije popisa, u što su umiješani instrukturi koji obučavaju popisivače u Višegradu i Kalesiji, rekao je prof. Hilmo Neimarlija; Popisom završava jedna proces progona imena Bošnjaka, rekao je dr. Senadin Lavić

Nacionalno ime Bošnjak nakon više decenija ponovo će i zvanično zauzeti svoje mjesto u Evropi, poručeno je sa današnje, prve konferencije za novinare Fondacije ''Popis 2013.'' u Sarajevu, javlja reporter Anadolu Agency (AA).

Fondacija ''Popis 2013.'' okuplja pet temeljnih bošnjačkih institucija među kojima su Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini (IZBiH), Bošnjački institut – Adil Zulfikarpašić, ''Preporod'', ''Merhamet'' i Vijeće kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI).

“Ime Bošnjaka kao autohtonog evropskog naroda, koje je stoljećima prisutno na ovim prostorima, nakon popisa će i zvanično biti registrirano u svim statističkim podacima Evropskog ureda za statistiku, EUROSTAT-a. Poslije sto godina vraća se ime Bošnjaka u Evropu”, kazao je generalni sekretar VKBI-a Emir Zlatar.

Prof. Hilmo Neimarlija izjavio je u ime Islamske zajednice u BiH (IZBiH) da je popis vrlo značajan za samu državnost Bosne i Hercegovine.

“Popis je od krucijalnog značaja za državnost BiH, ali i kako bi se osigurale pretpostavke za predviđanje i kreiranje politika u budućnosti. Ali, rezultati popisa će imati i direktne političke implikacije zbog distribucije kolektivnih prava u BiH”, rekao je Neimarlija.

Istakao je da je ovo prvi popis stanovništva na kojem se svi narodi, pa i Bošnjaci mogu slobodno izjasniti.

“Ovo je prvi put u historiji da Bošnjaci mogu slobodno i otvoreno kazati ko su i šta su, a ne da se izjašnjavaju kao ranije. Sada mogu upisati ko su. Također, popisom će tačno biti utvrđeno koliko su zločini i genocidi protiv Bošnjaka utjecali na demografsku strukturu tog naroda”, naglasio je Neimarlija.

Smatra da će pojedinci i grupe u BiH pokušati da preko rezultata popisa stanovništva relativiziraju zločine i broj ubijenih Bošnjaka tokom agresije 1992-1995. godine.

“Postoji bojazan da će neke strane pokušati da popis iskoriste za relativizaiju zločina počinjenih nad Bošnjacima. Posebno u Republici Srpskoj se to može desiti jer je očigledno da neko želi da umanji broj pripadnika druga dva naroda u tom entitetu zbog podjele kolektivnih prava tri konstitutivna naroda u tom djelu zemlje. Zato očekujemo da Bošnjaci neće podleći zamkama muslimanstva i bosanstva”, istakao je  profesor Neimarlija.

Otkrio je da su se pojavile prve informacije o nepravilnostima u vezi s pripremama popisa.

''Imamo informacije o kršenju metodologije popisa, u što su umiješani instrukturi koji obučavaju popisivače u Višegradu i Kalesiji'', podvukao je.

Predstavnici organizacija Fondacije “Popis 2013” navode da će na terenu širom BiH biti angažirano 1.500 aktivista Fondacije koji će nadgledati regularnost provođenja popisa.

Direktor Bošnjačke zajednice kulture "Preporod" prof. dr. Senadin Lavić izjavio je da će se predstojećim popisom završiti jedna ciklus identitete politike Bošnjaka.

“Ovaj popis za Bošnjake je time značajniji što se njime završava jedna proces progona imena Bošnjaka i da ovaj put jasno kažemo da je to ime naša sudbina. To je jedno staro povijesno ime koje ima svoje mjesto u Evropi od davnina. Nakon ovog popisa više se neće moći jedan stari narod u Evropi svoditi na religijsku skupinu kao što se to do sada činilo”, rekao je Lavić.

Popis stanovništva održat će se u Bosni i Hercegovini od 1. do 15. oktobra ove godine. Ovo je prvi popis stanovništva u BiH nakon 1991. godine. 

#294 Upitnik

Upitnik

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 4,259 posts

Posted 13 September 2013 - 03:33 PM

Ima Turaka u BIH. Kako?

To su slučajevi kad je regularna vojska Turaka dolazila u Bosnu tj. kada je dolazila da sa Albancima i Bošnjacima nešto realizuje u korist Carstva

pa neki od njih ostali, oženili žene Bošnjaka ili Albanaca za prvog, drugog potomka takvih može se reći da su Turci. Ali to je rjetko može se naprste izbrojati.

Bošnjaci muslimani su uglavnom udavali žene svoje jer kod nas nije bilo zastupljeno mnogo drugih naroda iz Carstva, već uglavnom sve Bošnjaci, Srbi i Hrvati.

Bošnjačka nacija je najoriginalnija i najdominantnija državotvorna nacija na ovim prostorima. 

Biti Bosanac znači biti patriota, biti ZA bosnu i hercegovinu.  Jovan Divjak je Bosanac, Stjepan Kljujić je Bosanac, itd... Bosanci su zapravo super-nacija

za sve dobre ljude koji vole Bosnu i Hercegovinu i koji bi je branili svim sredstvima. Tako da se danas kaže "Pro Bosanske snage" i "Anti Bosanske snage" 

Najbitnije je biti Bosanac bez obzira jesi li po nacionalnsoti Bošnjak, Srbin ili Hrvat.

Npr. ne postoji Američka nacija ili Amerikanci. Amerikanac je isto naziv za državljanina SAD-a patriotu, dok su porjeklom svi Njemci, Francuzi, Englezi, Irci.

to dokazuje činjenica da Amerikanci Irci i dan danas obilježavaju svoje nacionalne praznike u SAD-u i sl.

Zato se ja i volim izjasniti samo kao Bosanac. Uostalom, super si objasnio ovo sa Turcima. :)

#295 Upitnik

Upitnik

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 4,259 posts

Posted 13 September 2013 - 04:10 PM

Evo ga i novi video "nacionalno osvjescivanje grijesnih Bosnjaka", pa ljudi ima li kraja ovoj jadosti?

http://www.youtube.c...DJ06knmBHM#t=47

#296 Blaze

Blaze

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 869 posts

Posted 13 September 2013 - 04:21 PM

Meni se čini da smo mi Bošnjaci idoti najveći, ili ovi što prave ovakve video klipove misle tako. Pa ja nisam nigdje vidio poziv Srbima ili Hrvatima, ili bilo kome preko neta i sl

#297 Ace_

Ace_

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 856 posts

Posted 13 September 2013 - 05:25 PM

Haha, ovi videosi su gori nego ona serija Krv Nije Voda na RTLu.

#298 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,434 posts

Posted 13 September 2013 - 06:43 PM

Haha, ovi videosi su gori nego ona serija Krv Nije Voda na RTLu.

c8y73vo1hott0rzq8d0x.jpg

FORUMAŠ GODINE  2013           27ter0ubjaplgleimlk.gif            k9prv26qzydubkw1pkb.gif             y9ps8dh4k53thusnx1v.gif           VIP  ( 2011. i  2012. )

#299 Upitnik

Upitnik

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 4,259 posts

Posted 13 September 2013 - 06:55 PM

c8y73vo1hott0rzq8d0x.jpg

1239659_1409393042611029_1851948146_n.jp

#300 bLaCk_PaNtHeR

bLaCk_PaNtHeR

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 181 posts

Posted 13 September 2013 - 06:55 PM

Ima Turaka u BIH. Kako?

ti si u pravi to sto kazes, i ja se zelim izjasniti kao Bosanac i Hercegovac,međutim većina mulsimana će se izjasniti kao bošnjaci, a jedan dio kao Bosanci,a srbi će ostati srbi i biće glavni narod u Bosni i Hercegovini,kao sto smo sada mi trenutno...u tome je poenta..

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users