Jump to content

Photo

Centralno grijanje na pelet

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 Adnan Ðulkić

Adnan Ðulkić

zamjenik Direktora

• Moderators
  • 907 posts

Posted 25 November 2013 - 08:50 AM

Pozdrav,

zanima me da li iko od forumaša koristi pelet za grijanje svojih prostorija.

ukratko zanima me mišljenje i iskustvo vaše što se tiče toga...kakvih problema imate..jel se nešto mora posebo pripaziti i koliko trošite u vrijeme zimskih dana i koju kvadraturu grijete.

zanima me i koju peć koristite..i gdje pelete uzimate..faktički sve me zanima   :)

ja sam se za sad gledao ovu
ekoline%20kamin%202.jpg

EKOLINE KOVAN KAMIN

peć je manjih dimenzija i kontam je staviti u jedan ćošak hodnika, tu ne smeta, a ona je ujedna i kao jedan radijator jer odaje toplotu.

sa njom bih grijao nekih cirka 100m2

sing_RIP.png

#2 bihacanin

bihacanin

Member

• Members
  • PipPip
  • 95 posts

Posted 25 November 2013 - 08:59 AM

javi se Denisu Pjanicu iz GTO firme i imaces sve informacije, oni su zastupnici i serviseri za ove ekokovan line peci :)

#3 Adnan Ðulkić

Adnan Ðulkić

zamjenik Direktora

• Moderators
  • 907 posts

Posted 25 November 2013 - 10:03 AM

znadem to :) dobio sam ja od njega informacija i predracun, al me zanima praktično kako to ljudima radi i kakvih sve problema imaju(ako ih uopste ima)

do sad sam se nacitao foruma i foruma o pitanju tome, te domaćih te inostranih :)

sing_RIP.png

#4 serpem

serpem

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 250 posts

Posted 25 November 2013 - 10:18 AM

Ima moj prijatelj to,cisto sve puno lakse za rukovanje,njemu ode i do 5 tona godisnje ali grije 3 sprata a jednu tonu placa 300KM,problema nema nikakvih a on to ima vec par godina,i pec ima mogucnost da radi i na drva tako da ne gubi nista

#5 Ivan

Ivan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1,155 posts

Posted 25 November 2013 - 10:18 AM

Adnane ja  imam  

CALUX FORMA AIR 9 kW 

Peć radi   super  jedino  sam  morao  stavit  UPS  zbog  struje ukoliko nestane da  imam  i  dalje  grijanje ,,grijem  120 m kvadratnih  poslovnog prostora i  potrošnja  je  oko  20  kg  peleta  za  24  sata 

bdw  koja  je  cijena  za  ovu  peć  koju  si  postavio  na  forumu? 

#6 serpem

serpem

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 250 posts

Posted 25 November 2013 - 10:19 AM

Ima moj prijatelj to,cisto sve puno lakse za rukovanje,njemu ode i do 5 tona godisnje ali grije 3 sprata a jednu tonu placa 300KM,problema nema nikakvih a on to ima vec par godina,i pec ima mogucnost da radi i na drva tako da ne gubi nista

A to sto ti gledas je super jer lijepa je peć i fino se uklapa i u stan i dosta dobro rjesenje je za vece stanove

#7 Poslovni Adresar BiH

Poslovni Adresar BiH

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1,823 posts

Posted 25 November 2013 - 10:23 AM

Pozdrav,

ukratko zanima me mišljenje i iskustvo vaše što se tiče toga...kakvih problema imate..jel se nešto mora posebo pripaziti i koliko trošite u vrijeme zimskih dana i koju kvadraturu grijete.

zanima me i koju peć koristite..i gdje pelete uzimate..faktički sve me zanima   :)

ekoline%20kamin%202.jpg

EKOLINE KOVAN KAMIN

peć je manjih dimenzija i kontam je staviti u jedan ćošak hodnika, tu ne smeta, a ona je ujedna i kao jedan radijator jer odaje toplotu.

Znaci ti bi ovo drzao u stanu/kuci i direkt bi isao pelet u ovo? Ne bi znaci bio povezan na sistem radijatora? Ili je na ovoj slici iza zapravo spojena ova pec na cijevi?

#8 Adnan Ðulkić

Adnan Ðulkić

zamjenik Direktora

• Moderators
  • 907 posts

Posted 25 November 2013 - 10:35 AM

naravno za centralno grijanje za jedan kompletan sprat gledam

1 veliki boravak s kuhinjom, 2 spavaće sobe, 1 radna soba, 1 WC, 1 hodinik ~ 100m2

model te peci je Ekoline Kovan kamin 11kW  - cijena sa PDV je 2890KM (samo peć)

nju bi držao u gornjem dijelu hodnika da mi na dohvat ruke a i ujedno da i grije taj hodnik,a i neda mi se sad praviti posebno kotlovnicu

(U kaminu se nalaze svi elementi centralnog grijanja ( pumpa, ekspanziona boca, ventilil, ozrake) tako da je kamin potrebno samo spojiti na cijevni razvod za centralno grijanje.  grijanja veći dio energije 75 % prenosi na vodu za zagrijavanjre radijatora, a ostatak 25 % na zagrijavanje prostorije u kojoj se nalazi prostrujavanjem zraka kroz rešetke na prednjoj strani kamina.)

u donji dio hodnika kod ulaznih vrata bi stavio jedan radijator samo.

u ostalim sobama bi po proračunu stavio radijator sa dovoljnim brojem rebara i u wc ona rešetka 

po netu gledam uvijek da imaju ljudi problema sa podešavanjem programa i toga, jer peć faktički radi kao mali računar, sama računa kad se da se pali i gasi i koliko peleta da troši, nemojte me pogrešno shvatiti, ne radi se o tome da se kvari ta elektronika, nego "prvo" podešavanje da se peć "urikta" da radi po nečijim željama.

kako sam gledao po netu i raspitivao se, idealna temperature za prostorije gdje se boravi tijekom dana je oko 22-23 stepna, dok za spavaće sobe treba biti manja u prosjeku 4-5stepeni (18-19stepeni)

e zanima me ovi što imaju ovakav vid grijanje, da li je stvarno tako jednostavno i da li je efikasno.

drva mi je preko glave, i cijepanja i slaganja i unošenja...

kak sam sračunao meni će trebati neki 3t za jednu zimsku sezonu, to je ono "od oka" gledano i naravno da ću uzeti malo više za svaki slučaj

sing_RIP.png

#9 serpem

serpem

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 250 posts

Posted 25 November 2013 - 10:54 AM

naravno za centralno grijanje za jedan kompletan sprat gledam

1 veliki boravak s kuhinjom, 2 spavaće sobe, 1 radna soba, 1 WC, 1 hodinik ~ 100m2

model te peci je Ekoline Kovan kamin 11kW  - cijena sa PDV je 2890KM (samo peć)

nju bi držao u gornjem dijelu hodnika da mi na dohvat ruke a i ujedno da i grije taj hodnik,a i neda mi se sad praviti posebno kotlovnicu

(U kaminu se nalaze svi elementi centralnog grijanja ( pumpa, ekspanziona boca, ventilil, ozrake) tako da je kamin potrebno samo spojiti na cijevni razvod za centralno grijanje.  grijanja veći dio energije 75 % prenosi na vodu za zagrijavanjre radijatora, a ostatak 25 % na zagrijavanje prostorije u kojoj se nalazi prostrujavanjem zraka kroz rešetke na prednjoj strani kamina.)

u donji dio hodnika kod ulaznih vrata bi stavio jedan radijator samo.

u ostalim sobama bi po proračunu stavio radijator sa dovoljnim brojem rebara i u wc ona rešetka 

po netu gledam uvijek da imaju ljudi problema sa podešavanjem programa i toga, jer peć faktički radi kao mali računar, sama računa kad se da se pali i gasi i koliko peleta da troši, nemojte me pogrešno shvatiti, ne radi se o tome da se kvari ta elektronika, nego "prvo" podešavanje da se peć "urikta" da radi po nečijim željama.

kako sam gledao po netu i raspitivao se, idealna temperature za prostorije gdje se boravi tijekom dana je oko 22-23 stepna, dok za spavaće sobe treba biti manja u prosjeku 4-5stepeni (18-19stepeni)

e zanima me ovi što imaju ovakav vid grijanje, da li je stvarno tako jednostavno i da li je efikasno.

drva mi je preko glave, i cijepanja i slaganja i unošenja...

kak sam sračunao meni će trebati neki 3t za jednu zimsku sezonu, to je ono "od oka" gledano i naravno da ću uzeti malo više za svaki slučaj

Ma ne vjerujem da ce ti trebati vise,mozda cak i manje

#10 candyman

candyman

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 450 posts

Posted 25 November 2013 - 11:40 AM

Pozdrav,

EKOLINE KOVAN KAMIN

Cao, vec 6 godina kuca nam se grije na pelet, i mogu ti reci da smo zadovoljni. U nas je pec Centrometal i nalazi se u kotlovnici. Pec je takva da u slucaju nestanka peleta moze raditi na drva. Godisnje nam za kucu od nekih 200m2 treba oko 4.5 tone peleta koje uglavnom nabavljamo od firme amadint(www.amadint.ba) po cijeni od 300KM/tona. Nekad ostane peleta, ali to zavisi od godine kakva je. 

Ono sto bih ti preporucio kad vec mislish raditi takvo nehsto da ti fasad ne ide ispod 15cm debljine, da izolirash cijevi u kotlovnici da se ne gubi toplina, da stavishe po mogucnosti digitalne termostate. Znam da su skuplji, ali sam nedavno slusao lika koji kaze da sa obicnim termostatima ili ti je hladno ili ti je dzehenem :D Mi imamo termostat u svakoj prostoriji ali nisu digitalni, tako da razmisljamo da stavimo 1-2 pa da vidimo kako fercera. Cijena im je oko 100KM. Vjeruj mi ako ti je dobra fasada na kuci da cesh jako malo trositi peleta, jer nama je debljina 5cm izolacije, jer smo davno radili fasadu kad je to bio neki standard. 

Pozdrav i mislim da se necesh pokjati. Eto ja sam ove godine unijeo 5 tona peleta u garazau za neka 2-3h, da su drva ne smijem ni pomisliti koliko bi se posla imalo.

#11 Adnan Ðulkić

Adnan Ðulkić

zamjenik Direktora

• Moderators
  • 907 posts

Posted 25 November 2013 - 01:15 PM

@candyman- koliko vam dnevno peć radi? jer meni npr ne treba da radi cijeli dan...treba da se upali npr u 5:00 i radi do 7:30 i onda se opet upali u 15:00 i radi 21:00-22:00.

radim od 7:30 do 16:00, znači radila bi nekih 8-9 sati dnevno (ovisno naravno o vanjskoj temperaturi)

izolacije sa vanjske strane za sad nema, malo mi je velik trošak to sad raditi velika je kuća, znam da je to najbitnije u biti za grijanje al kako-tako je...to ce kroz iduce godine se rješiti..

iako sad taj sprat grijem sa nekom pećicom bezveznom i ugrijem gore da moram u sorcu hodati.al grijem samo 3 sobe velike s njom..

ostatak prostorije mi je na "međuspratu", pošto taj sprat ima 2 nivoa, to je potkrovlje

gubitaka na cijevima neće baš biti ja mislim jer od tog mjesta gdje je peć do najudaljenijeg radijatora nema više od 15m, a cijevi idu kroz podove(maltone)

peć sa radijatorima, svim materijalom i postavljanjem će me izaći nekih 5800KM, malo puno al nadam se da se isplati to :)

sing_RIP.png

#12 badboy

badboy

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted 09 December 2013 - 01:50 PM

Tko prodaje ove peci na pelet od Centrometala i od ekoline itd?

Imali dje dostupni?Koliko bih me izasla pec za nekih 100m2?

I kako dodu peleti, u vrecama ili kako?

#13 NeRi

NeRi

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1,208 posts
  • LocationHatinac

Posted 09 December 2013 - 04:45 PM

Ja isto imam u planu uvoditi grijanje na pelet u kuću koja ima nekih 200m2, jer sam do sada uvijek slušao riječi hvale kad je u pitanje ovaj vid grijanja.

Bio sam u par kuća koje imaju grijanje na pelet i stvarno puno to po meni bolje funkcioniše nego grijanje na drva. Znam da su mom komšiji grijanje radili iz ove vec spominjanje GTO firme i ja u zivotu nisam vidio da je nekome bolje urađeno grijanje, znaci sve pohvale.

Ako ti taj predracun ide na ruku drzi se njih :D

Zaigralo Govno U Tebi Ti Mislis Srce. Mislis Da Si Neko, A Ustvari Niko Nisi, Mislis Da Su Drugi Sranje, A Ustvari Ti Si.

#14 __SILJO__

__SILJO__

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 219 posts

Posted 10 December 2013 - 06:31 PM

Ja sam uveo centralno prije mjesec dana i kupio sam termoflux-ovu pec od 14kw koja je kostala 2952km i grije oko 125 kvadrata..  ode mi jedna vreca peleta na dan i jednostavno je za koristiti i odrzavati.. Jedini problem je sto je sad tesko doci do peleta jer je sezona....

#15 Davor Dujmoviæ

Davor Dujmoviæ

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 334 posts

Posted 11 December 2013 - 09:44 AM

Ja ću samo reći da je s peletom lakše rukovati i čišće je od drva,peć se mora redovno čisiti ako nema ventilator da se sama čisti.

I za kuću ili stan od 100 m2 bez vanjske izolacije potrošit ćeš znatno više nego drva,tako ako si u kući konst. nije baš isplatno,'ko radi do 4

i tako to radno vrijeme uredu je,proci ces sa 4-5 tona ili 1500 KM.

Za sada najbolja kombinacija se pokazala drva i ćumur,s tim da se loži u kotlovnici i da imas adekvatan dimnjak,sa 25 m drva i 10 tona uglja griješ preko 400-500 m2

bez problema.

#16 nered

nered

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 264 posts

Posted 11 December 2013 - 11:32 AM

Ja imam peć Thermoflux od 30 KW, i grijem veliki prostor. Prije svega puno je jeftinije nego na drva, puno jednostavnije i čišće a o tome da ne moraš izlaziti i ložiti svaki dan da ne govorim. Osim toga pelet možeš kupiti uvijek za onoliko para koliko imaš u tom trenutku a drva moraš kupiti sva odjednom. Trenutno nemam fasadu jer je kuća nanovo izgrađena ali ne trošim više od 2 vreće (30 kg.) dnevno za nekih 9-10 sati rada peći. Moje mišljenje je da ko god ima mogućnost da ugradi grijanje na pelet da će mu se to višestruko isplatiti a bit će zadovoljan 100 %.

"a mene ako se sete na dan bezbednosti - sete se, ako se ne sete nikom ništa..."

#17 d.b.

d.b.

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 295 posts

Posted 11 December 2013 - 10:11 PM

Ja imam stan od 78 m2 i grijem se na struju putem radijatora i VAilant termo bloka. Stan je novogradnja , potkrovlje, i prosjecnu temperaturu odrzavam na 24 stepena. Cetvoroclana smo familija od cega je dvoje djece ispod 6 godina. Imamo svaki dan po masinu vesa pa nekad i dvije. Ves susimo u susilici a u zadnje vrijeme i na otvorenom. Ono sto hocu da kazem jeste to da mi je najveci racun za struju dosao prosle godine i to u iznosu od 189 KM. Ove godine sam radio neke dodatne izolacije na prozorima i kako mi je rekao ovlasteni majstor firme velux da cu ove godine znatno osjetiti smanjenje troskova u odnosu na proslu godinu. Kako god, ali misljenja sam da je mozda grijanje na struju putem termobloka i radijatora, uz adekvatnu izolaciju najisplativije grijanje. 

#18 wolf

wolf

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 605 posts
  • Locationbihac

Posted 11 December 2013 - 10:37 PM

Ja sam uveo centralno prije mjesec dana i kupio sam termoflux-ovu pec od 14kw koja je kostala 2952km i grije oko 125 kvadrata..  ode mi jedna vreca peleta na dan i jednostavno je za koristiti i odrzavati.. Jedini problem je sto je sad tesko doci do peleta jer je sezona....

danas sam gledao na petrolovoj pumpi na zaobilaznici imaju pelet 400km 1.tona inace bude 300 ail sezona je pa je skuplji, sve je to super jedino ako lopovi ne poskupe ga jos vise zbog potraznje pa ce onda biti jeftinije grijati se  na drva ili struju..

STA ZENA MOZE NAPRAVITI S MJESTA,TO NI VRAG NE MOZE IZ ZALETA. :P  :P  :P  :P

#19 Adnan Ðulkić

Adnan Ðulkić

zamjenik Direktora

• Moderators
  • 907 posts

Posted 15 December 2013 - 11:54 PM

pelet je ljeti oko 250KM i tad ga je najbolje kupovati..al naravno ima i zimi uzeti i bolje je uzimati direktno od firme koja radi to a ne preko benzinskih i sl.

sing_RIP.png

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users