Jump to content

Photo

HR pasoš nakon ulaska u EU

posao EU hrvatska pasoš putovnica konzulat

• Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 neflite

neflite

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 147 posts

Posted 21 March 2013 - 09:48 AM

Je li se neko možda informirao kakav će status imati BiH državljani sa dvojnim državljanstvom (RH i BIH) nakon što Hrvatska uđe u EU? Specifičnije, hoće li i oni imati na osnovu tog RH državljanstva status EU državljana, da li se taj RH  biometrijski pasoš može dobiti putem onih konzularnih dana u Bihaću i hoće li vrijediti isto kao i da je vađen u RH? Ima li kakvih problema oko vađenja tog novog pasoša što se tiče one vojne obaveze (prije znam da su pričali da se mora služiti vojni rok u RH). Mogu li ja kad  dobijem novi RH pasoš nakon ulaska RH u EU jednostavno bez ikakvih viza, radnih dozvola, prijava na policiju itd, otići u neku od zemalja u EU i tamo se nastaniti, naći posao itd. kao i svaki drugi EU državljanin? Hvala unaprijed.

#2 musab

musab

Member

• Members
  • PipPip
  • 54 posts

Posted 21 March 2013 - 10:14 AM

Ako imas HR Pasos drzavljanin si Republike Hrvatske i samim tim EU mislim da tu nema neke diskusije ko je gdje i zasto.

I moces ici bilo gdje i nastaniti se i tamo zivjeti i raditi, sto je taj veliki prednost EU inace :)

Samo pazi mislim da zemlje Europse Unije (a za svicarsku znam) imaju klausle da prvu  godinu poslje ulazka neces moci odma ici za stalno, ali mozes na primjer odmah otici u njemacku i 9 mjeseci raditi bez problema legalno i sve to.

Za svicarsku ces morati jos malo duze pricekati, jel svicarska uvjek sa "zakasnjenjem" prihvata nove clanice EU u svom bilateralnom odnosu sa EU sto se tice da im je otvoreno/slobodno da dodju i rade.

edit:

ako znas njemacki:

http://www.deutsche-...50/3091/197181/

ukratko.. svaka zemlja ima pravo do 7 godina nakon ulaska jedne zemlje da im trazi radne vize.

u slucaju njemacke oni ce to raditi 2 godine, poslje 2 godine je "slobodno". ali citao sam da "sezonski" se moze otici do 9 mjeseci godisnje bez problema.

#3 Turkcan

Turkcan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 628 posts
  • LocationLQBI-LYBI-LDZA-LOLW

Posted 21 March 2013 - 11:41 AM

provjereno znam da austrija odmah nakon ulaska hr u eu prima radnike...biometrijski pasos se moze dobiti kod nas u bihacu (frendica prosle godine izvadila) e sad da li jos postoje ti konzularni dani kod nas ne znam jer svoje hr dokumente vadim u hrvatskoj

Carpe diem, quam minimum credula postero!

#4 Kala

Kala

Member

• Members
  • PipPip
  • 89 posts

Posted 21 March 2013 - 01:28 PM

Konzilijarni dan je srijeda od 9 do 14h u Općini u prizemlju. Može se izvaditi i domovnica i putovnica. Putovnica se čeka oko tri sedmice i košta 100 KM. Potrebni dokumenti; stara putovnica, slike (kod Bajme), uvjerenje o prebivalištu (cips) i domovnica.

#5 Margareta

Margareta

Member

• Members
  • PipPip
  • 92 posts

Posted 21 March 2013 - 02:50 PM

quote: Transitional provisions in new member states

In both the Treaty of Accession 2003 and the Treaty of Accession 2005, there is a clause about a transition period before workers from the new member states can be employed on an equal, non-discriminatory terms in the old member states. The old member states have the right to impose such transitional period for 2 years, then to decide if to extend it for additional 3 years, and then, if there is serious proof that labour from new member states would be disruptive to the market in the old member states then the period can be extended for the last time for 2 more years.[16]

Further the citizens of the member states of the European Economic Area have the same right of freedom of movement inside the EEA. Also, the European Union and Switzerland have concluded a bilateral agreement with the same meaning. Both EEA member states and Switzerland are treated as "old member states" in regard to the Treaty of Accession of the new EU members, so they can impose such 2+3+2 transitional periods.

unquote.

#6 Mr. Derim

Mr. Derim

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 693 posts

Posted 21 March 2013 - 05:08 PM

provjereno znam da austrija odmah nakon ulaska hr u eu prima radnike...biometrijski pasos se moze dobiti kod nas u bihacu (frendica prosle godine izvadila) e sad da li jos postoje ti konzularni dani kod nas ne znam jer svoje hr dokumente vadim u hrvatskoj

I ja sam svoje vadio u Hr do prošlog ljeta,kada sam se vraćao sa mora na granici sam pokazao BiH ličnu(nisam imao ništa od hr dokumenata kod sebe) čovjek na Hr granici nakon provjere samo me je upitao gdje ti je Hr osobna,ja sam mu rekao da je nemam kod sebe,a onda mi je tražio vozačku i ja sam mu dao BiH vozačku jer Hr vozačke ni nemam,a onda je nastao problem koji me je koštao 4000kuna,jer kako mi je objasnio,bio sam dužan izvaditi vozačku u roku od 15dana nakon dobivanja osobne i sva sreća što auto nije bilo na meni jer bi ostao bez njega iste sekunde,poslje su mi objasnili da je to pred ulazak u Eu moraju očistiti sve koji imaju dva mjesta boravka,znači, možeš imati hr pasoš i to samo na bosanskoj adresi,ali nikako dvije lične tj. bih i hr.

#7 smradec

smradec

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 180 posts

Posted 21 March 2013 - 07:04 PM

I ja sam svoje vadio u Hr do prošlog ljeta,kada sam se vraćao sa mora na granici sam pokazao BiH ličnu(nisam imao ništa od hr dokumenata kod sebe) čovjek na Hr granici nakon provjere samo me je upitao gdje ti je Hr osobna,ja sam mu rekao da je nemam kod sebe,a onda mi je tražio vozačku i ja sam mu dao BiH vozačku jer Hr vozačke ni nemam,a onda je nastao problem koji me je koštao 4000kuna,jer kako mi je objasnio,bio sam dužan izvaditi vozačku u roku od 15dana nakon dobivanja osobne i sva sreća što auto nije bilo na meni jer bi ostao bez njega iste sekunde,poslje su mi objasnili da je to pred ulazak u Eu moraju očistiti sve koji imaju dva mjesta boravka,znači, možeš imati hr pasoš i to samo na bosanskoj adresi,ali nikako dvije lične tj. bih i hr.

kolumbo

#8 Ivan

Ivan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1,155 posts

Posted 21 March 2013 - 09:40 PM

Po  ovome  ispada da  u  Bišću ima  više  državljana  RH  nego BiH ;)  :D

#9 Rodoljub

Rodoljub

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 410 posts

Posted 21 March 2013 - 10:34 PM

Po  ovome  ispada da  u  Bišću ima  više  državljana  RH  nego BiH ;)  :D

Pa naravno kada ste svi poletili za domovnicama i pasosom

Ja da vam kazem ukinuo bi te pasose ovim nasim tzv "rvatima"

Pa dobro sto ste upropastili BiH u ratu,ali sto je sad unustavate?

#10 neflite

neflite

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 147 posts

Posted 22 March 2013 - 09:35 AM

Ovo oko dvojnog prebivališta mi je interesantno, znam da su to naši ljudi radili i da nije bilo dozvoljeno ni prije si sad pred ulazak u EU, ali me zanima npr. ako ja poslije ulaska RH u EU odem sa RH pasošem u Austriju tražiti posao i tamo mi poslodavac vidi da ja imam prebivalište prijavljeno u BiH pa počne ispitivati me o tome pa ustanovi da imam i BiH državljanstvo i ustanovi da ustvari jesam primarno BiH državljanin koji eto igrom slučaja ima još jedno državljanstvo. Da li bi mogao mi neko praviti probleme oko toga u Austriji, da li bi jedan prosječni poslodavac razumio taj bilateralni sporazum RH i BiH o dvojnom državljanstvu?

#11 Mr. Derim

Mr. Derim

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 693 posts

Posted 22 March 2013 - 02:20 PM

kolumbo

Kolumbo,ja kada sam vadio Hr.osobnu nije bio uslov da vratim bh ličnu,naravno da i tada nisi mogao imati dva mjesta prebivališta,ali  jednostavno to je bila rupa koju si mogao koristiti,jer ovde si mogao izvaditi ličnu kako hoćeš i te pogodnosti samo budale nisu koristili,npr. da budeš prijavljen na dva biroa za zapošljavanje,da radiš sezonu u hr. bez problema,a onda primaš naknadu sa njihovog biroa,a ujedno i ovde si prijavljen na birou,a da ne pričam o kupovini i povratu poreza koji si mogao koristiti beskonačno godinama i ovde i tamo.Još je kod nas to bilo sitno,šta su ljudi radili po Hercegovini,pa ti sad vidi ko je kolumbo.

#12 BosnianAce

BosnianAce

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 577 posts

Posted 22 March 2013 - 02:41 PM

Ovo oko dvojnog prebivališta mi je interesantno, znam da su to naši ljudi radili i da nije bilo dozvoljeno ni prije si sad pred ulazak u EU, ali me zanima npr. ako ja poslije ulaska RH u EU odem sa RH pasošem u Austriju tražiti posao i tamo mi poslodavac vidi da ja imam prebivalište prijavljeno u BiH pa počne ispitivati me o tome pa ustanovi da imam i BiH državljanstvo i ustanovi da ustvari jesam primarno BiH državljanin koji eto igrom slučaja ima još jedno državljanstvo. Da li bi mogao mi neko praviti probleme oko toga u Austriji, da li bi jedan prosječni poslodavac razumio taj bilateralni sporazum RH i BiH o dvojnom državljanstvu?

No siki riki oko toga. Poslodavci imaju svoje pravnike koji to kuze :) Dvojno drzavljanstvo (po mom misljenju i iskustvu) nece biti prepreka u zaposljavanju u EU.

BA

#13 neflite

neflite

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 147 posts

Posted 22 March 2013 - 02:54 PM

Sve to zvuči obećavajuće komšija, nadam se da je fakat tako:) I još za kraj jedno pitanje ako neko ima iskustva u tome. Hipotetički nađem ja tako posao u Austriji kao Bosanac/Hrvat/EU državljan i sad hoću da dovedem suprugu koja ima samo BiH državljanstvo da živi sa mnom u Austriji. Da li se na nju onda odnosi onaj režim od 90 dana ili ona može živjeti sa mnom u Austriji koliko god želi i uz koji uvjet? (npr. javljanje u naš konzulat svaka 3 mjeseca ili tako nešto?)

#14 Bata

Bata

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 122 posts

Posted 22 March 2013 - 03:11 PM

Sa hrvatskim pasosom u ruci kada dodes u Austriju ti si Hrvat. Da imas jos drzavljanstvo Bosne, Albanije ili Zimbabvea, to je tvoja privatna stvar koja tamo nikog ne interesira. Mi Bosnjaci sa jednim ili 5 drzavljanstava tamo kao jedinke ionako nismo nikom posebno zanimljivi. Bitno je samo da je sve legalno, striktno po propisima. Ako nije onda ces osjetiti sta znaci kad funkcionira zakon i pravna drzava. Ekspresno ces se naci u busu u kojem svira Šabanova pjesma "Raširi ruke o majko stara" a vozit ces se kuci. Apliciras kao drzavljanin RH sto ces uredno i dokumentovati a sto bi trebao popratiti neki biro iz RH ako uopste bude neophodno da te dizu sa biroa. Prebivaliste ti je u Bihacu i tako ti pise u pasosu RH jer jbg ne moze ti pisati npr. i Bihac i ZG posto vec svi znamo da se jednom guzicom ne moze biti na dvije stolice a kamo li u dva grada istovremeno. Shodno tome pravi se i problem zbog posjedovanja dupli licni dokumenata i dvostrukog mjesta prebivalista. Mene je u Austriji jednom uhvatila kontrola na parkingu i kad sam dao pasos gospođa koja me provjeravala zamolila je za pojasnjenje otkud BH grad u HR dokumentu. Nakon odgovora da se radi o dvojnom drzavljanstvu uslijedilo je "vielen dank, auf wiedersehen und viel glück".

#15 BosnianAce

BosnianAce

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 577 posts

Posted 22 March 2013 - 03:38 PM

Uz svo duzno postovanje - kada dodjete u EU, prijavljujete se sa pasosom RH, kao drzavljanin RH, SA NAVODOM DA IMATE DVOJNO DRZAVLJANSTVO! Koliko sam upoznat, austrijski elektronski registar trenutno ne registruje dvojna drzavljanstva (prije su to "registrovali" na papiru). Dvije licne karte razlicitih drzava su vec j... situacija za objasniti (iz prostog razloga - ilegalno!!) :)

Sto se tice komplikovanih situacija a la "zena u mene hoce smenom u Avstriju", sumnjam da ce tu biti komplikacija. Trenutno se vrse pripreme za izmjene zakona radi ulaska RH u EU (vjerovali ili ne).

@neflite - kad se ti ozeni? :-) Dodjes, nadjes posao, prijavis mjesto boravka, dovedes zenu, apliciras za boravisnu vizu za bracnog partnera i mirna Bosna...

Moj savjet svima - budite korektni i uljudni. Austrijski sluzbenici (od policije pa na dalje) su profesionalci koji ce vam rado pojasniti svaku stavku zakona (jer ga sami moraju znati, a uz to imaju prirucnike koji su "debeli" jedno 400-500 strana) i pomoci vam da ispunite i pribavite sve potrebne dokumente. Igrati se sa zakonom i pokusati iskoristiti potencijalne propuste je ravno ruskom ruletu sa 5 metaka u revolveru. Preporucljivo samo osobama sa niskim tlakom i dubokim dzepom za advokate :)

BA

#16 neflite

neflite

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 147 posts

Posted 22 March 2013 - 08:20 PM

Sve jasno. Ima li koji Austrijanac da bi me zaposlio nakon što Hrvatska uđe u EU? :)

#17 Durga

Durga

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1,358 posts
  • LocationHarmani

Posted 23 March 2013 - 01:26 AM

Dzaba ti HR pasos ako neznas njemacki, najmanji stepen njemackog je B1

#18 neflite

neflite

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 147 posts

Posted 23 March 2013 - 08:39 AM

Imam certifikat za B1 stepen sa Goethe Institut. Položio sam njemački za studiranje još kad se učio na Burgringu u Grazu:)

#19 massimo

massimo

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 2,145 posts

Posted 23 March 2013 - 09:43 AM

Sve to zvuči obećavajuće komšija, nadam se da je fakat tako:) I još za kraj jedno pitanje ako neko ima iskustva u tome. Hipotetički nađem ja tako posao u Austriji kao Bosanac/Hrvat/EU državljan i sad hoću da dovedem suprugu koja ima samo BiH državljanstvo da živi sa mnom u Austriji. Da li se na nju onda odnosi onaj režim od 90 dana ili ona može živjeti sa mnom u Austriji koliko god želi i uz koji uvjet? (npr. javljanje u naš konzulat svaka 3 mjeseca ili tako nešto?)

Ne moze, iako ti je supruga .  Ona ne podlijeze istom zakonu koji se odnosi na drzavljane EU. 

#20 Gustav

Gustav

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 103 posts

Posted 23 March 2013 - 10:47 PM

Slovenci,Bugari,Madjari i Rumuni nisu mogli raditi u Austriji 5 godina od ulaska u EU.To isto trebas provjeriti.

Also tagged with one or more of these keywords: posao, EU, hrvatska, pasoš, putovnica, konzulat

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users