Jump to content

Photo

Ratne fotografije i video zapisi - da se ne zaboravi

• Please log in to reply
166 replies to this topic

#61 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,396 posts

Posted 25 April 2013 - 11:29 PM

.

FORUMAŠ GODINE  2013           27ter0ubjaplgleimlk.gif            k9prv26qzydubkw1pkb.gif             y9ps8dh4k53thusnx1v.gif           VIP  ( 2011. i  2012. )

#62 rucica

rucica

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 521 posts

Posted 26 April 2013 - 07:19 PM

KRVARI GENERACIJA MOJA

( Prvi dan akcije "Munja 93" )

U komandi guzva. Smjenjuju se auta i lica, dolaze novi glasnici i nove vijesti.

Narod dolazi da nudi svoju pomoc.Lica kao sjene, svi zabrinuti iscekuju,blijedilo,nervoza.

Cigarete se puse, a noge nemaju mira. Kako da se smirim, kad se gore gine.

Krvari generacija moja,daruje zivote,koraca naprijed. Pocinju da padaju granate i tu u

blizini. I opet guzva,stizu borci za smjenu. Na momenat sve utihne,a potom,cim neko

stigne sa linije,nastane zamor,"Kako je gore? Ima li povrijedjenih? Sta su zauzeli?"

I tako redom. A onda dolazi policija i dovodi jednog cetnika. Ranjen je,krvari. Borci

ogorceni zbog drugova koji su izgubili zivote, hoce da ga ubiju. "Ubij te gada",neko

viknu. Nasta guzva i komesanje.Vojna policija preuzela je zarobljenika i sprovela ga kroz

guzvu. Posmatram lica na kojima se jasno ocrtava ogorcenost i prezir.

Cetnik je bio mlad,kao i moji prijatelji,sto se bore gore na liniji. Kakav je to covjek? Zasto

je dozvolio sebi, da ga vodi zlocinac Karadzic? Da li je to samo zavedenost mrznjom,kad

moze da puca u generaciju svoju? I kako postupiti sad s njim, kad nas za takve samo

prezir veze?

30.januar, 1993. godine                                 Merima Curt 

#63 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,396 posts

Posted 26 April 2013 - 11:47 PM

.

FORUMAŠ GODINE  2013           27ter0ubjaplgleimlk.gif            k9prv26qzydubkw1pkb.gif             y9ps8dh4k53thusnx1v.gif           VIP  ( 2011. i  2012. )

#64 rucica

rucica

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 521 posts

Posted 27 April 2013 - 09:53 AM

BITKA ZA POGINULOG SABORCA

OVO JE PRICA:

(samo dio desavanja u dva preduga dana i jednoj strasnoj noci)

Osvanulo je suncano jutro u Bosanskoj Otici.

U vodu "Manda" stanje redovno. Sve do trenutka kad je Samir dotrcao i kroz suze rekao da su tri

borca poginula na desnoj obali Une.

Istina je bila da je poginuo Mujaga, a njegovo tijelo je ostalo na desnoj obali Une, u blizini cetnika.

I tad je pocela njihova najhumanija bitka.

Fadil pliva prema desnoj obali,svojim saborcima. Hasan i Safet pregazili su do prve ade.

Ranjenog Sulejmana i Edina su prebacili do smrtno pogodjenog Mujage,koji je,prije nego je pao

trcao jos stotinu metara, noseci pusku i RAB, nisu mogli. Cetnici su pod neprekidnom paljbom 

drzali taj dio terena. Posebno se u tome isticao jedan flak.

Dan je odmicao,pucnjava nije prestajala. U vodu "Manda" tuga,ali i cvrsta odluka - jos jednom

preko Une po poginulog borca. I krenuli su... . Dosli su do Muje i poceli sa prebacivanjem.

Tad je aktiviran signalni metak. Crvena raketa oznacila je cetnicima dolazak nasih boraca.

A onda strasna detonacija. Da je bilo onako kako su cetnici zamislili mina usmjerenog dejstva

ubila bi sve na blizini od stotinu metara. U isto vrijeme na medji iznad litice smrtno su pogodjeni

Sead i Safet, ranjen Cibra. Iznova je pocela bitka za ranjene i poginule saborce. Nekoliko puta

hrabri otocki borci plivali su Unom,gazili je,vukli camce,crijevo za vodu umjesto sajle... da bi

prebacili ranjene i poginule saborce. Adem je skocio u Unu,prema lijevoj obali,s namjerom da 

doveze camac. Vise ga niko nije vidio. Komandant otockog bataljona krenuo je ladjom po svoje

borce. Svi su prebaceni - zivi, ranjeni,poginuli borci, ali i puske ostalo oruzje i oprema.

Ponoc je vec bila prosla. Zadatak je bio izvrsen. Cetnicki rafali iz PM,PAM-ova,PAT-ova,parali

su nebo iznad Mande... .

Pobijedio je covjek i ono ljudsko u njemu. "Mi cemo pobijediti,vratiti se na zgarista i nema te sile

koja ce nas u  tome sprijeciti",rijeci su otockih boraca.

Dzenaze su bile.

"Hladna,modra Una nijemi je svjedok njihove zrtve. Una ne moze govoriti, ali dok je Une i njenih

obala,zaboraviti ne smijemo sta se desavalo te noci kada smo ostali bez nasih boraca... .

Svojim herojskim djelima oni anjbolje pokazuju kakvi smo mi borci i kakvu Armiju stvaramo...",

rekao je na dzenazi komandant 111.BK pbr. brigadir Hasanagic Fadil.

ZBOG CEGA OVA PRICA?

Zbog svih onih koji kao da ne vide svoju BiH,sada okrvavljenu,uzasnutu,napacenu... .

Zbog onih koji jos uvijek nisu spoznali kakvi su zapravo borci Armije R BiH.

Zbog svih onih,koji na dan pobjede "zlatnih ljiljana", a taj dan ce sigurno doci, na dan

kad u nasim gradovima i naseljima sloboda osvane, a kolona oslobodilaca prodje nasim ulicama,

nece imati moralno pravo ni aplaudirati tim borcima.

CEMU PRICA?

Prije svega zbog onih koji su gubivsi svoje najblize prijatelje i najodanije saborce, stvarali novi

svijet - ljepsi nego ikad.

13.februar, 1993.godine                             Senada Avdagic 

#65 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,396 posts

Posted 29 April 2013 - 11:38 PM

.

#66 rucica

rucica

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 521 posts

Posted 02 May 2013 - 09:27 PM

ZRTVE RATA

U ovim ratnim danima svjedoci smo mnostva necovjecnih agresorovih djela.

Stradaju ljudi, ruse se gradovi, unistavaju objekti, razara se sve zasta smo godinama radili i zivjeli, a najtragicnije zrtve 

svega toga su djeca. Nisu li ona najveca radost svijeta, nisu li ona najveca radost svakog doma?

Pa zasto onda stradaju?

Zrtva cetnicke granate je i mala Sanja.Cetvorogodisnja djevojcica njeznog lica i sanjivih krupnih okica, ostala je bez

jedne noge. Nevinu, bezbriznu djeciju igru ispred kuce, u kojoj je smjestena kao izbjeglica, nedavno je prekinula

granata sa cetnickog uporista Grabeza.

Sanjin otac Pero, inace pripadnik HVO, apotekar iz Bosanske Krupe je tog dana bio sa nasim borcima u rejonu Lohovskih

brda i vodio bitku protiv nemani, zalazuci se da osigura zivot svojim najdrazima, da im omoguci zivot bez granata,

djetinjstvo bez okrutnosti. Nije ni slutio da ce nesreca njegovu slatku malu Sanjicu zadesiti u dvoristu, u igri.

Ogorcen je Sanjin otac.

"Najteze mi pada to", kaze on,"sto Sanja ne zna sta znaci amputacija noge. Hrabro podnosi lijecenje i stalno me pita "tata,

kada cu kuci? Hocu da se idem igrati, dosta mi je ove bolnice!" Kako onda ne osuditi cetnike kao ubice, zlotvore, neljude?

Kako reci Sanji da ce ostati invalid, a istom je pocela da zivi? I kakvog uopste ima smisla ovaj rat?

Mart, 1993. godine                                               Merima Curt  

#67 rucica

rucica

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 521 posts

Posted 02 May 2013 - 09:40 PM

JA KONTAM DALJE

Prilikom jednog od obilazaka prvih linija na Grmusko-srbljanskom platou, posebno me impresionirala grupa

starijih ljudi. Pozvali su nas na kafu, u prilicno udobnu zemunicu da nas ugoste.

Kafu je napravio danasnja "mlada", 48-godisnjak Juso. ON nam je usput pricao kako je zidao zemunicu.

"Jos da joj plocice polijepis i prava je", rece neko u sali.

" E, ne mislim se ja u njoj dugo zadrzavati," veli on, "Ja uskoro kontam dalje! A poslije rata na ovom mjestu

cu sebi napraviti vikendicu, ako Bog da!"

20. mart, 1993.godine                                              Zemka Seferagic

#68 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,396 posts

Posted 03 May 2013 - 11:41 PM

.

#69 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,396 posts

Posted 06 May 2013 - 08:26 PM

.

#70 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,396 posts

Posted 08 May 2013 - 06:02 PM

.

#71 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,396 posts

Posted 09 May 2013 - 10:21 PM

.

#72 rucica

rucica

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 521 posts

Posted 10 May 2013 - 02:48 PM

U SJENCI SMRTI

Nurija Emric razmijenjen je na Kekica klancu 23. marta ove godine.

Rodjen je 1975. godine u Stabandzi, bio je zarobljen sa dvojicom brace, Nijazom i Nerminom,

u blizini svoje kuce, u granicnom podrucju sa Republikom Hrvatskom, avgusta 1992. godine.

Zarobila ih je grupa cetnika iz zasjede, medju kojima je bilo i njihovih nekadasnjih komsija.

Po zarobljavanju su ih odveli u Dvor na Uni, gdje je Nuriju vec prvi dan isprebijao vozac

"Kozaraprevoza" ne obaziruci se na to da je Nurija jos maloljetan. Nakon cetiri dana prebaceni

su u zatvor u Bosanskom Novom, a bracu su mu odveli na Manjacu. Spavao je u zatvoru, a po

citav dan je radio, cijepao drva, unosio ih, prao sluzbena auta i cistio naoruzanje. Vidio je

Nurija svega isvasta, bio je svjedok maltretiranja bosanskonovskog stanovnista muslimanske

nacionalnosti muckog zlostavljanja, izivljavanja, tuce usicama sjekira, uboda noza, cak je bio

prisutan kad je jedan zarobljenik podlegao ranama.

Gledao je sve to Nurija, ali se pravio da nista ne vidi, nista ne cuje, nema pojma sta se desava.

Cak su mu cetnici dali ime Slobodan. Za bracu je znao da su zivi na Manjaci, a poslije 21.

septembra 1992. godine gubi svaku vezu s njima.Dani su prolazili, a onda 11. januara1993.

godine pa nadalje u Bosanskom Novom nastaje opsta guzva zbog akcije "Munja 93". Prema

pricama cetnika, Nurija saznaje, da im  je to najveci poraz od pocetka rata u R BiH.

"Bojao sam se tih dana, jer su bili kivni i kao zvijeri, ali eto, na srecu, sve se dobro zavrsilo i poslije

220 dana ponovo sam kod svoje kuce zahvaljujuci 505-oj brigadi."

23. april,1993. godine                            Merima Curt 

#73 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,396 posts

Posted 15 May 2013 - 02:30 PM

*
POPULAR

.5oksjvn70ov3g4zv2778.jpg

Smajo Dervišević doktor

2luzmxlli8p9s0qstvjc.jpg

#74 rucica

rucica

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 521 posts

Posted 16 May 2013 - 09:31 AM

I PJESMA IMA MOC

Svaki  put kad prolaze i kad se vracaju, zaori nasim gradom pjesma.

Snazna , silovita: "Kad brigada preko Une krene...".

Prolaznici zastaju. Stariji brisu suze. Djeca masu. Njima.

Snazi nasoj. Odbrani. Nasim borcima, Armiji nasoj.

Srednjoskolci prihvate pjesmu i grad je za trenutak svecan, odaje

im duzno postovanje, srecan sto ih ima, srecan sto ga vole i sto su

spremni da ga brane. Na trenutak se sve pretvori u pjesmu i muk.

Zbog onih sto su jednom zauvijek otisli i zbog ostalih koji ce,

vjerujemo, docekati dan slobode i puske zamjeniti onim sto sto im

pripada.

A kad se izgube iz vida i njihovu pjesmu preuzme drugi dio grada,

ili drugo naselje, zivot ponovo pocinje svakidasnjim tokom,

obogacen na snagu i moc pjesme boraca.

03. septembar, 1993. godine                    Zemka Seferagic

#75 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,396 posts

Posted 16 May 2013 - 06:32 PM

.

ŽUTI MRAVI

#76 rucica

rucica

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 521 posts

Posted 16 May 2013 - 10:19 PM

*
POPULAR

ZIJAD I HASAN

Zadnji pu sam ih vidjela prije samog rata. Svratise me jednog poslijepodneva kod Jusufa - Juke  na kafu.

Bili su nerazdvojni. Vrijedni i omiljeni radnici u poduzecu. Saradjivali smo kao aktivisti i predstavnici

sindikata. Korpulentni i naociti Hasan, ozenjen, otac dvoje maloljetne djece i njegov radni kolega, visoki,

dugokosi i uvijek nasmijani Zijad, momak za kojim su uzdisale bihacke djevojke.

Bio je kraj aprila 1992. godine. Proljece je, sve olistalo. Opojni miris se siri bihackom kotlinom.

Pa ipak, sve je nekako tuzno, nije ovo proljece kao ona predhodna.

Nasom Bosnom se razbuktava rat.

Bosansku Krupu su okupirali cetnici. Protjerali narod, izvrsili pokolj i masakar.

U Bihacu napeta atmosfera. Sve je u nekakvom cudnom iscekivanju. Svakog trenutka se ocekuje ono

najgore. Tuznu atmosferu prekinu Zijo. Uz kafu i smijeh isprica nam da je tog dana isprepadao Radu iz

nase komercionalne sluzbe.

"Jeste li vi ono postavili topove na Sokolackoj kuli", pitala ga zabrinuto Rada.

"Jasta, svakako da jesmo!"

"Pa uperili ste ih prema Pritoci?"

"Sigurno, kad vi mozete uperiti mitraljeske cijevi prema Bihacu, zasto mi nebi postavili haubice?

Pa nek´ izvoli Dragan Pasic tuci. Uzvraticemo istom mjerom. Jos i jace. Ne zaboravite, da u

Cazinskoj krajini ima preko deset hiljada naoruzanih ljudi. Sa nama cete imati belaja!",odbrusio joj

je Zijo u jednom dahu. Prica nam o tom dijalogu i veselo nastavlja:

"Prepala se Rada, a ne zna da smo mi u Sokocu maskirali gumena zaprezna kola, postavili ih na

vidno mjesto, pa izgledaju kao minobacaci. Gdje su nam topovi? Ha, ha, ha... .

Sretni smo kad se docepamo lovacke puske, da imamo na strazi."

I tako se prepala Rada, "uvazena" komercijalistkinja, koju pojedini mocnici u preduzecu isforsirase

do visokog polozaja sefa prodajne sluzbe (e, da ne bi neko carsijsko celjade, uz to jos i skolovano

doslo na taj polozaj).

Priblizava se dan odluke. Srbi se naglo povlace iz Bihaca. Odlaze cutke, bez pozdrava.

Uvjezbano, imali su dvije vikendaske probe.

Otperjala je i Rada u rodnu Pritoku, za njom ode i komsija joj stolar Mihajlo. Pa njegov sin Duskic.

I pravnik Gordan. Zvali su ga u preduzecu Klaudio. O svemu je vise znao, a najmanje o pravu.Klisnu

i Vojo nacionalista od glave do pete. Pa Mile Brzi, koji je u firmi radio sta je htio, sve mu je bilo

dozvoljeno. Da histerise, psuje, nogama otvara vrata. I da istuce ponekog svog radnika.

Odose Radojka i Mileva, koje mi rekose da sam fundamentalista. Ruzno sam govorila o njihovom idolu

Karadzicu. Sada mi je drago sto sam tako govorila. Izvuce se i portir Milan, ali nije zaboravio da

podmetne bombu u stanu. I tako redom... . Povukose se i nase dojucerasnje komsije, zaslijepljene

idejama svojih velikih vozdova o stvaranju Velike Srbije na bosanskim prostorima.

Bivsa JNA povuce sve kompletno naoruzanje iz kasarne i sa aerodroma  i smjesti ga po okolnim

brdima. I kao azdaha, 12 juna pocinje da bljuje vatru po narodu, koji ju je pedeset godina hranio

i tovio. A nije znao kakvu guju drzi u njedrima. Azdaha sa dvije glave. Jedna nacisticka SDS, a druga

vojna JNA - cetnicka vojska. Dvije glave, a jedno tijelo. Takvoj nemani trebalo je odoljeti i pruziti joj

otpor.

Zijada i Hasana razdvoji rat. Do tada nerazdvojni (nazvala sam ih twins - bliznaci), ukljucise se odmah

u borbu za slobodu, ali igrom sudbine, ne u istoj jedinici. Pred sami napad na Bihac, Hasan se nasao 

u rodnom Orascu. Otisao je da pomogne svojim mjestanima da se organizuju i pokusaju spasiti svoje

vlastite zivote. Medjutim, nastupa totalna blokada tog dijela bihacke opstine i za Hasana se kao i za

mnoge njegove mjestane nista nije znalo.

Zijad se od pocetka ukljucio u cetu TO Sokolac. I vec u prvim zestokim okrsajima, braneci Sokolac,

svoje mjestane i slobodnu bihacku teritoriju nestade Zijad Topic - Zijo. Jedno vrijeme se pricalo da je

ostao ranjen i tako zarobljen, medjutim, svakim danom se gubila i izgubila nada da je ostao ziv.

U junu 1992. godine, pri kraju mjeseca, iznenada se u Bihacu pojavi Hasan. Dospio je bio u 

zarobljenistvo, u zloglasni ripacki zatvor, pa prilikom razmjene docepao se slobode. Srela sam ga

na Ozimicama. U isto vrijeme obuhvatila me i radost i tuga. Radost sto sam ga vidjela zivog, tuga

jer je ostao bez svog nerazdvojnog druga. Plakao je za svojim jaranom Zijom. Zatim pricao o

maltretiranju i patnjama u zarobljenistvu. O tome kako su cetnici ubili Jusufa Musetu u logoru.

Hasan se odmah ukljucio u borbu protiv agresora. Rijetko se vidjao zbog obaveza na ratistu, ali

susret sa njim, pocetkom prosle godine, jos vise me rastuzio."Poginuo je i Zijin brat Jazid. Hrabro

i herojski na Grabezu", govorio je suznim ocima.

Pocetkom oktobra prosle godine sretoh Hasana pred Dokinom radnjom na Ozimicama. Vec

prekaljen borac, pricao mi je da je moralista u svojoj ceti. Dosao je da obidje svoju porodicu,

suprugu Seidu i maloljetnu djecu, sina Armina i kcerkicu Harisu. Nije zaboravio da pomene zijada

i Jazida. Pricajuci o njima, pogled mu je odlutao visoko preko tornja ozimicke toplane.

"Osveticemo Ziju i brata mu i sve one koji su svoje zivote uzidali u temelje nase domovine."

Posljednjih dana mjeseca oktobra brzinom munje prohuja zalosna vijest.Poginuo je na Golubicu 

moralista u ceti 1.bataljona "Ljutoc", u sastavu 501. brdske brigade. Poginuo je Hasan Sehic.

Isti dan uvece u mjesnoj zajednici gledam TV dnevnik. Autonomas i skutonosa Fikret Abdic

ponizno se rukuje sa ratnim zlocincem Radovanom Karadzicem i obecava da ce se svi protjerani

na ovom podrucju vracati na svoja ognjista. Kakva ironija? Potpisuje jadnik svoju licnu kapitulaciju

pred svesrbskim vozdom Milosevicem. U isto vrijeme, dok govori o miru na bihackom okrugu,

cetnici zestoko napadaju Golubic. Ali, neka napadaju. Ne mogu nam nista. Te veceri cuju se i nasi

topovi. Pravi minobacaci. Sad cetnici dobro osjete snagu nase Armije.

Eh, da Zijo sada moze vidjeti kako tuce "sila nebeska" sa kule njegova djetinjstva.

Pred ocima mi se pojavi silueta "uvazene Rade". Nezgrapno njise kukovima, za pojasom joj pistolj

i bombe. Cerekajuci, utapa se u pomrcini. Utopice se u mraku i beznada i suluda ideja Karadzica

i njegovih satelita o unistenju bosnjackog naroda i zemlje Bosne.

Zato su hrabro poginuli Zijad i Hasan, veliki jarani i vrijedni radnici bihacke drvne industrije.

Za opstanak svog naroda poginuli su mnogi nasi sinovi, a nasi hrabri borci i 5. Korpus izici ce jos

jaci, spremniji i odlucniji u oslobadjanju nase jedne i jedine  nam domovine Republike Bosne i

Hercegovine.

21. januar, 1994. godine                                  Subhija Ramic 

#77 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,396 posts

Posted 16 May 2013 - 11:15 PM

*
POPULAR

.Fićo

Aci

#78 zijaner

zijaner

Newbie

• Members
  • Pip
  • 21 posts

Posted 17 May 2013 - 12:05 AM

*
POPULAR

Poštovani borci AR BIH

Vi mene stvarno cuditie?

Kad ste mogli sve one zime i ljeta provoditi po zemunicama, neizvjesne akcije sprovoditi, slušati sve one haman neizvrsive komande bez "marke dinara" kako bi reklo nase obično pučanstvo.

Stvarno me čudite.

Moja dva brata su bila u 5. korpusu, jedan u policij rahmetli,  jedan u 502. brigadi, treći u HVO-u u RH. Ja sam imao 10. godina.

Traume, ranjavanja, prva linija, ranjavanje oca, pogibija brata , škole u garažama, izbjeglištvo...

Ja ne znam do koga je... ali ja da sam na vašem mjestu ovo ne bih trpio....

Mislim stvarno... baklja je upaljena, dajte nam lidera da smaknemo ova govna i da konačno ova zemlja krene ka boljitku... 

sredstva ne treba birati, kao što se nisu birala niti '92.

Ja tad nisam bio u vašoj koži, ali mislim da se vi niste za ovo borili...

Pustite sad stranke SDP,SDA,SBB, NSRZB,HDZ,HDZ1990,SBIH, isti se ljudi vrte već 18. godina i kad dan danas slusam Skupštinu USK-a, općinska vijeća---- povraća mi se.

Ovaj ukr'o, onaj nije, istraga protiv ovoga, ti si zaposlio, ne, ti si , svi smo pili...100.000KM u Kostelskom, zlatne kašike...   

Ako smo se svi uvalili u državne institucije i ako  nam  stranka kreira šta ćemo misliti...

nastavimo ovako.

Ja sav ljut je'''em grebem, ovo ono... a kaže mati:

"Nije Zemlja sinko kriva, krivi su ljudi".

#79 rucica

rucica

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 521 posts

Posted 17 May 2013 - 11:48 AM

CARUGA I NJEGOVI MOMCI

Carugu i njegove momke iz 503.bbr. zatekli smo na popodnevnom odmoru od pola sata,

pod punom ratnom spremom, tu, nadomak autonomaskih snaga.

Ne obziru se na metke, koji u velikom broju padaju tu oko nas, ili se rasprskavaju nad

nasim glavama. Ucvrstili su polozaj, iskopali rovove sto zivot znace pred najezdom cetnicko-

autonomaskih  snaga. Veselo caskaju, zadirkuju se i kroz smijeh opisuju poslednji pokusaj

autonomasa da zauzmu jedno brdasce. Mozda bi i uspjeli da se odvazni mladici nisu nasli

na licu mjesta i odmetnike natjerali na bijeg prema mjestu odakle su krenulu.

Dvojic odmetnika nisu se vratili, ostali su tu pred njihovim polozajima, kao opomena svim

onima koji pokusaju isto. A jauci drugih culi su se nadaleko.

Za njih odmora gotovo i nema. Oni su izvidjaci i diverzanti, i osmatraci i strazari, jednom

rijecju, oni su sve ono sto u tom trenutku treba. Kad su oni tamo za cvrstinu linije ne treba

brinuti. Neki dan su zarobili jedan puskomitraljez i poprilicnu kolicinu municije i minsko-

eksplozivnih sredstava. Kazu, dosadio im je taj puskomitraljez, stalno ih provocirao.

Zato su odlucili da ga zauvjek uzmu... . Postali su miljenici brigade. Gdje god zagusti - oni su

tu. Hrabri i neustrasivi, sa svojim Carugom, svi do jednog dobrovoljci u toj jedinici. Na nase

insistiranje da nesto kazu, kroz smijeh odgovaraju da za njih samo djela govore.

Ovako nemaju sta pricati

Sa njima i njima slicnima mi smo zaista nepobjedivi, a buducnost je svakako njihova.

21. januara, 1994. godine                             Zemka Seferagic

#80 dobri duh

dobri duh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3,396 posts

Posted 17 May 2013 - 10:35 PM

.

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sara