Golmani briljirali, Subašić odbranio tri penala: Hrvatska među osam najboljih na svijetu

Faktor.ba

Reprezentacija Hrvatske se nakon boljeg izvođenja penala plasirala u četvrtfinale Mundijala u Rusiji, gdje ih čeka domaćin prvenstva.

Regularni dio četvrte utakmice osmine finala Svjetskog prvenstva u Rusiji između Danske i Hrvatske završio je rezultatom 1:1.

Meč je počeo na spektakularan način. Već u prvoj minuti povela je Danska. Knudsen je ubacio daleko iz auta, nakon gužve loptu je uspio ubaciti u mrežu Jorgensen.

Slavlje Danske trajalo je samo tri minute. Hrvatska je stigla do izjednačenja, pogodio je Mandžukić.

Vatreni su nakon izjednačujućeg pogotka zaigrali bolje i odlučnije. Perišić je pokušao u 11. minuti, ali je odbrana Danske izblokirala njegov udarac.

U 27. minuti zaprijetila je Danska. Braithwaite je izašao sam pred Subašića koji mu je odbranio udarac.

Dvije minute kasnije Danci su mogli biti kažnjeni. Prvo je Rakitić topovski iz daljine uzdrmao Schmeichela, koji nije iskontrolirao loptu, na odbijanac je prvi stigao Rebić, ubacio je, golman Danske odbija do Perišića, koji je bio sam, ali se spetljao i na kraju upropastio sjajnu šansu.

Tri minute prije odlaska na odmor Eriksen je pogodio prečku i to nakon što je pokušao centrirati.

Drugo poluvrijeme bilo je jako loše i nesadržajno, što je odgovaralo Dancima.

Uzbuđenja je bilo jedino na samom kraju meča, ali se rezultat nije mijenjao.

Golova nije bilo ni u produžecima, iako je Hrvatska na samom kraju imala meč loptu.

U 115. minuti Jorgensen je kao posljednji igrač odbrane srušio Rebića, a sudija bez mnogo dvojbi pokazao na bijelu tačku. Odgovornost je preuzeo kapiten Modrić, ali je Schmeichel zaustavio njegov pokušaj.

Meč je odlučilo izvođenje jedanaesteraca.

Prvu seriju promašajem je otvorio najbolji igrač Danske Eriksen, a Schmeichel je “skinuo” penal Badelju.

Kapiten Danske Kjær je pogodio u drugoj seriji, a uzvratio je Kramarić.

Krohn-Dehli je bio precizan kod Danaca za 2:1, dok je Luka Modrić iz drugog pokušaja na meču uspio savladati Schmeichela za 2:2.

U četvrtoj seriji Subašić je zaustavio Schonea, a Schmeichel brani Pivariću.

Subašić je odbranio penal Jorgensenu, a pobjednički pogodak vrijedan plasmana među osam najboljih za Hrvatsku je postigao Rakitić.