Belgijanci kući poslali peterostruke svjetske prvake

Faktor.ba

Fudbalska reprezentacija Belgije plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva, nakon što je večeras s 2:0 porazila favorizovanu selekciju Brazila. Belgijancima je ovo tek drugi plasman u polufinale Mundijala, prvi put nakon Meksika i 1986. godine.

Crveni đavoli su do vodstva stigli u 13. minuti utakmice. Loptu je poslije kornera Belgije u vlastitu mrežu ramenom poslao Fernandinho, a Alisson Becker nije mogao ništa napraviti.

I nakon vodstva Belgijanaca, fudbaleri peterostrukih svjetskih prvaka bili su ti koji su kontrolisali posjed lopte i dominirali terenom.

Ipak, u 31. minuti uslijedila je brza transformacija Belgijanaca koju je snažnim udarcem sa 16 metara zakucao Kevin De Bruyne.

Sedam minuta prije kraja prvog poluvremena Philippe Coutinho je dobro šutirao iz velike udaljenosti, ali se Thibaut Courtois nije dao iznenaditi.

U 41. minuti De Bruyne je dobro šutirao iz slobodnog udarca, ali je brazilski čuvar mreže loptu skrenuo u korner.

U nastavku utakmice brazilski selektor Tite sve je karte bacio u napad. U svlačionici je poslijed prvih 45 minuta odlučio ostavit Williana, a Neymaru i Gabrielu Jesusu u vrhu napada pridružio je Roberto Firmino.

Prvu najozbiljniju priliku u drugom poluvremenu imao je Brazil preko Paulinha. Njegov udarac je odbranio Thibaut Courtois.

Kapiten Belgijanaca Eden Hazard u 62. minuti mogao je riješiti pitanje pobjednika, no njegov šut je prošao pored lijeve stative brazilskog gola. Iako je možda bolje rješenje bilo da je proigrao Lukakua.

Kasnije je Tite u igru uveo i Douglasa Costu umjesto Gabriela Jesusa, a Renato Augusto je u 73. minuti zamijenio Paulinha. Samo tri minute kasnije Renato Augusto je sjajno proigravanje Coutinha pretvorio u pogodak i tako vratio nadu Brazilcima.

Nakon što su smanjili vodstvo, reprezentativci Brazila su sve karte bacili u napad. Napadali su Brazilci, ali je Courtois je u četvrtoj minuti sudijske nadoknade sjajnom intervencijom šut Neymara skrenuo u korner.

Na kraju je rezultat ostao iz 73. minute, pa su se Crveni đavoli, koji su u kvalifikacijama Zmajevima uskratili nastup u baražu, kući poslali peterostruke prvake svijeta.