U Republici Srpskoj je prije nekoliko dana predstavljena alternativna mjera rada u javnom interesu, kao jedna od krivičnih sankcija koja se može izreći počiniocu krivičnog djela.
Ta novina, kako je rečeno, za koju je postavljen zakonski okvir, prezentirana je predstavnicima Gradske uprave i javnih preduzeća i ustanova na području banjalučke regije.
A u Federaciji BiH se više od sedam godina provode alternativne sankcije za počionice krivičnih djela, odnosno, izriču se presude u kojima su kazne zatvora zamijenjene radom za opće dobro na slobodi.
U gotovo svim kantonima usvojeni su pravilnici o izvršavanju rada za opće dobro, a doneseni su i drugi neophodni popratni akti. Utvrđene su i liste poslodavaca od javnog interesa za provođenje takvih sankcija.
Iako je, uglavnom, riječ o javnim komunalnim preduzećima, u nekim kantonima, poput Hercegovačko-neretvanskog, potpisali su ugovore i s onima iz oblasti socijalne zaštite i humanitarnog rada, kao i preduzećima koja su, dijelom, komercijalne prirode.
Prema riječima resornog kantonalnog ministra Suada Balića, ova vrsta sankcije na području HNK počela se primjenjivati 2014. godine.
– Rad za opće dobro na slobodi je alternativna krivična sankcija kojom se počiniocima krivičnih djela, za koja je zapriječena kazna zatvora u trajanju do jedne godine, uz dobrovoljni pristanak osuđenog zamjenjuje društveno-korisnim radom u trajanju od najmanje 10 do najviše 90 radnih dana. Mi smo do sada imali 17 uspješno izvršenih takvih sankcija – kazao nam je Balić.
Ovakav način izvršenja sankcije, koji je u Evropi više pravilo nego izuzetak, donosi i uštede u budžetu, jer jedan dan boravka osuđenika u zatvoru državu košta više od 100 KM.
Osuđenici nemaju pravo na finansijsku naknadu, a zanimljivo je da mnogi na takav način stječu radno iskustvo.
– Rad za opće dobro izriče se srazmjerno kazni zatvora za period od najmanje 10, a najviše 90 radnih dana
– Rad za opće dobro izvršava se u roku koji ne može biti kraći od mjesec ili duži od godinu
– Upućivanje osuđenih osoba na izvršavanje rada za opće dobro odgovornost je kantonalnih ministarstava pravosuđa
window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '163825320843594', cookie : true, xfbml : true, version : 'v2.10' }); FB.AppEvents.logPageView(); };
(function(d, s, id){
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) {return;}
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = "http://connect.facebook.net/hr_HR/sdk.js";
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
Više saznajte na izvornom linku: Avaz.ba – Bolje raditi nego biti iza rešetaka / (avaz.ba).
– Ovo je čitanje RSS vijesti.