U Ministarstvu za pitanje boraca i ratnih vojnih invalida USK, potpisani su ugovori o dodjeli sredstava za nastavak realizacije dva značajna memorijalna projekta u Bihaću, izgradnju turbeta heroju Adilu Bešiću, te nastavak izgradnje spomen parka na Hasinom vrhu. Za nastavak izgradnje turbeta heroju odbrambeno-oslobodilačkog rata, majoru Adilu Bešiću, osigurano je 50.000 KM, dok je za spomen park na Hasinom vrhu izdvojeno 250.000 KM.

Gradonačelnik Elvedin Sedić, istaknuo je kako će sredstva za Hasin vrh omogućiti završetak jedne od najvažnijih memorijalnih cjelina na području grada.

„S iznosom od 250.000 KM za Hasin vrh ulazimo u završnu fazu izgradnje spomen parka na Koti 625 i na taj način ćemo u funkciju staviti nešto što će, osim što će njegovati kulturu sjećanja na borce koji su tu položili živote, služiti i u svrhe memorijalnog turizma te posjetiteljima predstaviti noviju historiju Bihaća“, kazao je Sedić.

Govoreći o izgradnji turbeta heroju Adilu Bešiću na Vrsti, naglasio je kako je riječ o projektu koji se realizira fazno te da su prethodno već osigurana sredstva za projektnu dokumentaciju i 30.000 KM prvu fazu radova.

„Ovo su sredstva za nastavak izgradnje i nadamo se da ćemo vrlo brzo osigurati i sredstva za treću fazu, kako bismo ovaj značajan projekt priveli kraju na dostojanstven način“, dodao je Sedić.

Važnost projekta spomen parka na Hasinom vrhu istaknuo je i ministar za pitanja boraca i RVI, Almir Zulić, naglašavajući njegov značaj za očuvanje kulture sjećanja i edukaciju budućih generacija.

„Nadamo se da će učenici iz ovog, ali i drugih kantona dolaziti da vide mjesto gdje su naši najveći heroji ostavili svoje živote, jer ih je tu poginulo više od stotinu. Na taj način njegujemo ono što nazivamo kulturom sjećanja“, kazao je Zulić.

Podsjećamo, inicijator izgradnje memorijalnog parka na Hasinom vrhu je vijećnik u Gradskom vijeću Bihaća, Nijaz Malkoč, koji je istaknuo da se paralelno radi i na dodatnim sadržajima ovog lokaliteta.

„Uporedo radimo i na drugim važnim projektima kao što su mesdžid, abdesthana, presijecanje i mapiranje staza pored zemunica i tranšeja. Više od tri kilometra staza je već prosječeno, uređene su rute za kvadove i bicikliste, a zajedno s Turističkom zajednicom Bihaća radit ćemo na njihovom označavanju kako bi posjetioci imali sigurno i jasno kretanje kroz cijeli lokalitet“, istaknuo je Malkoč.

Prema riječima Seada Hambašića, predsjednika kantonalnog Saveza dobitnika najviših ratnih priznanja i odlikovanja, projekti koji se odnose na očuvanje sjećanja na borbu za slobodu Bosne i Hercegovine i ovog kraja od izuzetnog su značaja, posebno zbog činjenice da predstavljaju način da ono što je izboreno u ratu, u miru ostane sačuvano i preneseno kao amanet budućim generacijama.