Tokom poslovnih susreta Bosna i Hercegovina – Saudijska Arabija, koje je 21.5.2025. godine organizirala
Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTK/STK BiH), u saradnji s Vijećem saudijskih komora, potpisan je memorandum za investicije u vrijednosti od oko 100 miliona eura.
Memorandum se odnosi na realizaciju velikih infrastrukturnih objekata u Saudijskoj Arabiji.
Tokom poslovnih susreta, predstavnici saudijske delegacije su naveli da je u ovoj zemlji planirana realizacija mnogobrojnih infrastrukturnih projekta kao što su izgradnja metroa, nekoliko stadiona, izgradnja najvećeg aerodroma na svijetu i drugo.
Ovaj sporazum, kojeg su potpisali VS Trend, Marinco Dubai i Pladco, ocijenjen je kao ključni korak ka konkretnom uvezivanju privreda dviju zemalja i dugoročnoj saradnji u skladu s globalnim razvojnim trendovima i ekonomskim potencijalima koje obje strane mogu ponuditi.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik odobrio je uplatu 102.000 KM iz budžeta predsjednika RS za liječenje četrnaestogodišnjeg Seudina Husića iz Kalesije, koji boluje od teške dijagnoze – četiri tumora na mozgu i jednog na obrvi.
Sredstva su uplaćena na račun Udruženja građana „Humanitas“, koje je organizovalo humanitarnu akciju. Time je prikupljen cjelokupan iznos od 126.457 KM, koliko je potrebno za liječenje u Turskoj.
Predsjednik UG „Humanitas“ Aleksandar Došenović istakao je da ga je Dodik lično kontaktirao 17. maja u večernjim satima kako bi se informisao o slučaju. Nakon razgovora, Dodik je obećao da će pokriti ostatak iznosa i omogućiti dječaku odlazak na liječenje.
„U ime svih 335 članova našeg udruženja i u svoje ime, zahvaljujem predsjedniku Dodiku na ovom gestu. Zahvalni smo i svim građanima koji su učestvovali. Za samo deset dana prikupili smo potrebna sredstva, što je ogroman uspjeh“, rekao je Došenović.
U toku su pripreme za transfer novca bolnici u Turskoj, kao i organizacija putovanja za Seudina i njegovu majku Amiru Mujdanović, koja je i pokrenula apel za pomoć.
Prikupljeni iznos pokriva troškove liječenja, bolnički smještaj, avio karte, putne isprave i osnovne potrebe za dječaka i njegovu majku tokom boravka u Turskoj.
Predsjednik FIFA-e Gianni Infantino ponovno je dospio u fokus javnosti izjavom koja će sigurno razveseliti milione obožavatelja Cristiana Ronalda.
U razgovoru sa slavnim streamerom IShowSpeedom, Infantino je otkrio da postoji realna šansa da portugalska superzvijezda zaigra na Svjetskom klupskom prvenstvu 2025. godine koje će se održati u Sjedinjenim Američkim Državama.
“Vode se razgovori. Ako neki klub želi dovesti Ronalda za ovaj turnir… tko zna?”, izjavio je Infantino s osmijehom, ne želeći otkriti više detalja.
Iako Al-Nassr, trenutni klub Cristiana Ronalda, nije osigurao plasman na ovo prošireno izdanje Svjetskog klupskog prvenstva, FIFA je omogućila poseban prijelazni rok od 1. do 10. juna 2025. godine. Ovaj potez otvara prostor da klubovi koji jesu kvalifikovani, registruju pojačanja za turnir, pa se tako sve češće spominje i ime Ronalda.
Među zainteresiranima su, prema pisanju medija, marokanski Wydad, nekoliko brazilskih i egipatskih klubova, a sve češće se u razgovorima pojavljuju i njegovi bivši klubovi – Real Madrid i Juventus.
Povratak u bilo koji od ova dva evropska velikana bio bi pravi medijski spektakl, dok bi Ronaldovo prisustvo na FIFA turniru drastično povećalo globalnu gledanost i komercijalnu vrijednost samog takmičenja.
Ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić rekao je a Srbija, kao garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, podržava teritorijalni integritet BiH, ali i traži očuvanje ustavnih prava Republike Srpske koje je Dejton i garantovao.
-Nažalost, svjedoci smo revizije Dejtona, ne kroz demokratski konsenzus ili dijalog, nego kroz nametanje odluka i pokušaje nasilne centalizacije BiH. Vjerujemo da to nije put naprijed, rekao je Đurić.
Naveo je da Srbija vjeruje u dijalog među jednakima u BiH.
Đurić je, baš poput njegovog stranačkog šefa i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, pokušao obmanuti javnost tvrdeći kako je Srbija garant Dejtonskog mirovnog sporazuma.
-Svaki pokušaj centralizacije BiH nije samo pravno upitan, nego i destabilizujući. BiH nije monoetnička zemlja i jedini put je poštovanje njene strukture i autonomije konstitutivnih naroda. Sve ostalo je rizik za mir koji je Dejtonski sporazum donio, izjavio je Đurić.
Đurić je, baš poput njegovog stranačkog šefa i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, pokušao obmanuti javnost tvrdeći kako je Srbija garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali i da je u Bosni i Hercegovini bio građanski rat!
Skandal u Daytonu, Marko Đurić kazao da je u BiH bio građanski rat i da je Srbija garant Daytona… pic.twitter.com/4WS8URBOVh
Garanti tog sporazuma (zapravo svjedoci) nisu ni Srbija, kao nasljednica SR Jugoslavije, niti Hrvatska a ni BiH.
Podsjećamo, riječ “garant” se uopće i ne spominje u Dejtonskom mirovnom sporazumu te se u tom kontekstu koristi izraz “svjedoci”.
Svjedoci su Evropska unija, Njemačka, Rusija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države. Zemlje svjedoci Dejtonskog mirovnog sporazuma sada su članice Vijeća za provedbu mira (PIC), s tim da u radu Vijeća učestvuje i Turska, kao ovlašteni predstavnik Organizacije islamske saradnje, jer i ova asocijacija ima status svjedoka mirovnog sporazuma, a zastupa je Turska.
Zemlje svjedoci imaju ovlasti da vode brigu o sprovođenju sporazuma, odnosno sankcioniraju opstrukcije i nedosljednu provedbu Dejtonskog sporazuma. Te su ovlasti date Visokom predstavniku na Međunarodnoj konferenciji u Bonu.
Zemlje svjedoci Dejtonskog sporazuma, ne samo da imaju pravo, nego imaju i obavezu da se staraju o dosljednjoj provedbi Mirovnog sporazuma. Stoga je svaki napad na bilo kojeg ambasadora države svjedoka, jer se navodno previše miješa u unutrašnje stvari BiH, suprotan Dejtonskom sporazumu, koji ne samo da odobrava nego i zahtijeva takav angažan, sve dok u BiH postoji Vijeće za provedbu mira (PIK). Onog trenutka kada se ukine PIK, ukinut će se i pravo ambadaorima navedenih država da se petljaju u unutrašnja pitanja BiH.
Dijalog koji se ne vodi tajno, već uz punu transparentnost, poručuje.
Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik oglasio se danas na X-u jutros, podijelivši snimak sa ranije sjednice Narodne skupštine RS.
– Predlažemo strukturirani, vremenski ograničen dijalog strana potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma, RS i Federacije BiH, i tri konstitutivna naroda, Srba, Hrvata i Bošnjaka. Koji treba da potvrdi ima li BiH šanse ili nema – naveo je Dodik.
Предлажемо структурирани, временски ограничен дијалог страна потписница Дејтонског мировног споразума, Републике Српске и Федерације БиХ, и три конститутивна народа, Срба, Хрвата и Бошњака. Који треба да потврди има ли БиХ шансе или нема. Дијалог који се не води декретима, већ уз… pic.twitter.com/02eyfOdrAY
Poručio je da to treba biti dijalog koji se ne vodi dekretima, već uz posredovanje pozitivnih diplomatija. Dijalog koji se ne vodi tajno, već uz punu transparentnost, poručuje.
Podsjetimo, Dodik je i jučer putem X-a pozvao na dijalog.
– Bošnjacima poručujem da prihvate BiH sporazuma i dogovora. Izdignite se u narod suvereniteta, a ne podaništva. Prihvatite legitimno većinom izabrane predstavnike Srba i Hrvata – poručio je on jučer.
Mještani i gosti simbolično nakon više od 80 godina, klanjali prvi Džuma-namaz u obnovljenoj staroj otočkoj džamiji.
Obilježavanjem 33. godišnjice progona iz svog naselja, mještani Ripča još jednom su podsjetili na teške trenutke, stradanja i torturu, koju su prošli 1992. godine. Također, danas su obilježili i 30 godina od kada su pripadnici Petog korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine uspješnom vojnom operacijom oslobodili i vratili ovo područje.
O značaju obilježavanja ovih i drugih važnih datuma iz odbrambeno – oslobodilačkog rata, uz same mještane, danas su govorili i predstavnici gradske i kantonalne vlasti.
„Dani i datumi, koji bude posebne emocije, posebno kod onih što su sve preživjeli. Naravno, danas se posebno sjećamo svih onih, koji nažalost nisu više s nama. Ipak, s ponosom možemo istaći da su se ljudi u Ripač vratili, da ponovo žive na svome i tu rade i grade“, kazao je gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.
Kantonalni premijer Nijaz Hušić posebno je istakao prisustvo velikog broja djece i mladih.
„Zadovoljstvo ih je vidjeti da odrastaju na svome. Ono što su danas čuli, neće naučiti u svojim udžbenicima, a uputili smo jasne poruke mira, tolerancije i međusobnog uvažavanja, ali i upozorili da nikada ne smijemo i ne zaboravljamo šta se dogodilo“, riječi su premijera Hušića.
Mještani i gosti danas su simbolično nakon više od 80 godina, klanjali prvi Džuma-namaz u obnovljenoj staroj otočkoj džamiji, u naselju Ripač.
„Kada razgovaramo i razmišljamo o tom momentu iz 1942. godine, kada je srušena ova ripačka džamija, naše su misli na onaj džemat, imama i ljude koji su klanjali zadnju džumu prije nego što je džamija srušena. Da su poslije Drugog svjetskog rata obnovljene džamije i organizirani ovakvi programi, u smislu podsjećanja i osuđivanja stradanja, siguran sam da danas ne bismo govorili o tome i o žrtvama iz perioda od 1992. do 1995. godine. Ipak, nakon više od 80 godina, danas tu klanjamo prvu džumu“, izjavio je muftija bihaćki Mehmed ef. Kudić.
Obilježavanje i podsjećanje na ove datume, organizirali su članovi Savjeta mjesne zajednice Ripač, uz podršku Grada Bihaća i Vlade Unsko-sanskog kantona.
U Kantonalnoj bolnici Bihać upućen je hitan apel za darivanje krvi za pacijenticu Safiju Akmadžić iz Cazina. U ovom slučaju krvna grupa nije presudna, što znači da se svi dobrovoljni davaoci, bez obzira na krvnu grupu, mogu odazvati i pomoći.
Darivanje krvi se može obaviti svakim radnim danom u Odjelu za transfuziologiju Kantonalne bolnice Bihać, u periodu od 7 do 14 sati.
Organizatori apela mole sve koji ispunjavaju zdravstvene uvjete za darivanje krvi da se odazovu što prije i daju svoj doprinos spašavanju života.
Prilikom darivanja, važno je naglasiti da se krv daje za Safiju Akmadžić iz Cazina, kako bi se osigurala pravovremena i adekvatna pomoć.
Svaka doza krvi može spasiti život – budimo humani i pomozimo onima kojima je najpotrebnije.
SJEVERNOKOREJSKI vođa Kim Jong-un na svoje je oči gledao teški incident koji se dogodio tijekom svečanog porinuća najnovijeg ratnog broda, pri čemu je razarač mase 5.000 tona teško oštećen.
Državni mediji rijetko priznaju pogreške, no ovaj je put Korejska centralna novinska agencija (KCNA) izvijestila o ozbiljnom kvaru koji je izazvao sramotu za naciju.
Prema izvješću, do nesreće je došlo zbog kvara na mehanizmu za porinuće, uslijed čega je stražnji dio broda prerano skliznuo u vodu, pri čemu je došlo do lomljenja dijelova trupa, dok je pramac ostao nasukan na porivnoj rampi.
Kim Jong-un: Ovo je kriminalni čin
Kim Jong-un je incident nazvao “kriminalnim činom”, okrivivši za neodgovornost više državnih tijela, uključujući Ministarstvo industrije naoružanja, Tehnološko sveučilište Kim Chaek i centralni ured za dizajn brodova.
Prema analizi južnokorejske vojske, brod sada leži nagnut na boku u brodogradilištu Chongjin. Glasnogovornik Združenog stožera Lee Sung-joon rekao je danas da je situacija ozbiljna, dok su pomorski analitičari upozorili da bi šteta mogla biti katastrofalna.
Kim: Obnovit ćemo brod, to je pitanje nacionalne časti
CNN piše da ovaj incident predstavlja značajan udarac sjevernokorejskom ambicioznom planu modernizacije mornarice. Ovo je drugi veliki ratni brod predstavljen u kratkom razdoblju. U travnju je Kim predstavio razarač Choe Hyon, prvi novoizgrađeni ratni brod nakon nekoliko desetljeća. Predstavljen je kao nova generacija mornaričkog naoružanja.
Državni mediji tvrdili su da će Choe Hyon osnažiti borbenu spremnost mornarice u kontekstu, kako Pyongyang tvrdi, rastućih prijetnji SAD-a i Južne Koreje. Analitičari Zapada primijetili su da brod predstavlja značajan odmak od zastarjele sovjetske tehnologije, no i dalje se postavlja pitanje koliko su ti brodovi stvarno funkcionalni.
Kim je najavio da će oštećeni brod biti obnovljen prije plenarne sjednice Radničke partije krajem lipnja te istaknuo da se radi o pitanju nacionalne časti. Ipak, analitičari smatraju da će, s obzirom na razmjere štete i nedostatak infrastrukture, taj rok biti gotovo nemoguće ispuniti.
Ministar unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona Adnan Habibija najavio je da će sutra biti raspisan konkurs za prijem 135 novih policijskih službenika u Ministarstvo unutrašnjih poslova USK.
Ova odluka dolazi u trenucima kada se sektor sigurnosti suočava s ozbiljnim izazovima. Podsjetimo, u akciji koju je Federalna uprava policije provela prekjučer u saradnji s MUP-om USK, uhapšeno je 17 policajaca Policijske stanice Sanski Most. Svi su pod istragom zbog sumnje u koruptivna krivična djela.
Ministar Habibija potvrdio je broj uhapšenih i naglasio da “nema mjesta za one koji su podložni kriminalnim radnjama”, te da je neophodno “očistiti redove” unutar same policije. Akcija se provodi pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva USK, a učestvuju i organizacione jedinice Uprave policije MUP-a USK.
Istraga je još u toku, a osim na području Unsko-sanskog kantona, dio akcije realiziran je i u Prijedoru, gdje je uhapšeno još tri osobe, uz asistenciju pripadnika MUP-a Republike Srpske.
Sistemski izazovi MUP-a USK dodatno su produbljeni činjenicom da će do 2026. godine kanton ostati bez trećine već ionako nedovoljnog policijskog kadra. Naime, dvije generacije policajaca odlaze u penziju, što znači da će sistem napustiti ukupno 346 službenika, dok već sada nedostaje njih 180.
Prema važećoj sistematizaciji, MUP USK bi za funkcionalan rad trebao imati 900 policajaca. Trenutno ih je zaposleno 720, što ukazuje na ozbiljan manjak koji bi, bez hitnog prijema novih kadeta, mogao ugroziti osnovne sigurnosne funkcije u kantonu.
Dodatno, policajci u ovom kantonu već šest godina nisu dobili nove uniforme, dok je u proteklih šest mjeseci zabilježeno više teških krivičnih djela – uključujući i napad na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi koji je imao smrtnu posljedicu.
Predsjedavajući Gradskog vijeća Bihać, Edin Goretić (SDP), javno je izrazio snažnu podršku ministru unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona Adnanu Habibiji i direktoru Uprave policije Amelu Kozlici, povodom nedavnog hapšenja više policijskih službenika zbog sumnji na ozbiljne povrede zakona i službene dužnosti.
– Puna podrška ministru unutrašnjih poslova USK i direktoru policije na odlučnom potezu hapšenja policijskih službenika koji su svojim ponašanjem osramotili uniformu koju nose. Zakon mora biti isti za sve – i niko ne smije biti iznad njega, pogotovo ne oni koji bi trebali biti primjer građanima, poručio je Goretić putem društvenih mreža.
Kako portal “Biscani.net” saznaje, uz objavu je podijelio i fotografiju ministra Habibije i direktora Kozlice, jasno ukazujući na to kome upućuje svoju podršku.
S druge strane, Goretić je uputio oštru kritiku bivšem premijeru USK Mustafi Ružniću, kojeg je optužio da se stavio u funkciju zaštitnika nedopustivog ponašanja.
– Umjesto da brani čast policije, on je pokušao odbraniti neodbranjivo. Takvo ponašanje zaslužuje svaku osudu, zaključio je Goretić.
Portal “Biscani.net” podsjeća, u toku je istraga protiv više policijskih službenika, a potezi resornog ministarstva i policijskog rukovodstva dobili su brojne reakcije u javnosti.