Najbolji teniser svih vremena, Novak Đoković, navodno planira preseljenje u Atinu – potez koji odjekuje daleko izvan sportskih terena. Ova odluka tumači se kao kulminacija sve većih tenzija između Đokovića i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, koji, prema navodima izvora, strahuje od Đokovićeve ogromne popularnosti i potencijalnih političkih ambicija.

Prema pisanju više grčkih medija, Đoković i njegova supruga Jelena već aktivno traže kuću u sjevernim predgrađima Atine, posebno u blizini Marousija, te istražuju škole na engleskom jeziku za svoju djecu. Planiraju se prijaviti i za grčki program “Zlatna viza”, koji omogućava stranim investitorima da dobiju petogodišnju boravišnu dozvolu ukoliko ulože najmanje 250.000 eura u nekretnine.

Iako je Đokovićeva ljubav prema Grčkoj – s kojom Srbiju vežu snažne kulturne i pravoslavne veze – dobro poznata, ovaj potez ima i političku dimenziju koja, kako se tvrdi, izaziva nelagodu u vrhu vlasti u Beogradu.

Tenzije su naročito porasle nakon što je Đoković javno podržao studentske proteste protiv vlasti, koji su izbili nakon tragične željezničke nesreće u Novom Sadu u novembru 2024. godine. U objavi na društvenoj mreži X (bivši Twitter) u decembru iste godine, Đoković je poručio:

“Kao neko ko duboko vjeruje u snagu mladih i njihovu želju za boljom budućnošću, smatram da je važno da se njihov glas čuje. Srbija ima ogroman potencijal, a njena obrazovana mladost je njena najveća snaga. Svima nam je potrebno razumijevanje i poštovanje.” Objava je završavala riječima: “S vama, Novak”, koje su, prema tvrdnjama opozicionih izvora, cenzurisane u državnim medijima.

Nakon toga, Đoković se, prema pisanju nezavisnih medija, našao pod svojevrsnom medijskom blokadom – iako je do tada slovio za nacionalnog heroja, njegovo ime gotovo je potpuno nestalo iz izvještavanja provladinih televizija i novina. List Vreme piše da je riječ o “medijskom bojkotu” zbog njegovih političkih stavova.

Kulminacija ignorisanja dogodila se kada je predsjednik Vučić za promotera projekta EXPO 2027 angažovao legendarnog jamajčanskog sprintera Useina Bolta, predstavljajući ga kao “najvećeg sportistu svih vremena”.

Pitanje “Zašto ne Đoković?” brzo se proširilo srbijanskim društvenim mrežama i portalima. Mnogi su taj potez doživjeli kao jasan znak da vlast želi umanjiti značaj i prisutnost sportiste čija harizma i uticaj više nisu pod njihovom kontrolom.

Dok ga vlast pokušava marginalizirati, popularnost Novaka Đokovića među građanima Srbije, posebno među mladima, nastavlja rasti. Njegov ugled ne počiva samo na izvanrednim sportskim dostignućima, već i na brojnim humanitarnim djelima i empatiji koju redovno pokazuje prema običnim ljudima. Jedan od najsvježijih primjera je njegova podrška košarkašu Boriši Simaniću, koji je izgubio bubreg nastupajući za reprezentaciju, a kasnije se osjetio zapostavljenim od strane države. Čim je saznao šta se dogodilo, Đoković mu je, iako je tada igrao na US Openu, poslao poruke podrške i molitve – još jednom pokazujući ljudsku veličinu koja nadmašuje sportske granice. Upravo takvi postupci, često učinjeni diskretno i daleko od kamera, razlog su zbog kojeg ga mnogi vide kao moralni autoritet i potencijalnog budućeg lidera – što je, prema tvrdnjama pojedinih medija, i ono čega se Aleksandar Vučić najviše pribojava.

Preseljenje u Atinu stoga se ne tumači isključivo kao bijeg od medijskog pritiska, već i kao strateški korak, piše Večernji. Grčka nudi mirniji porodični život, razvijenu infrastrukturu i blizinu ključnih evropskih centara, što je korisno za dalji tok karijere, ali mu u isto vrijeme omogućava distancu od sve toksičnije političke atmosfere u Srbiji. Špekulacije da bi se Đoković u nekoj fazi mogao politički aktivirati i kandidirati za predsjednika Srbije sve su glasnije.

Prema članu 111. Ustava Republike Srbije, posjedovanje dvojnog državljanstva ne bi predstavljalo prepreku, a uslovi su: državljanstvo Srbije, najmanje 35 godina života i prebivalište u Srbiji najmanje 10 godina prije izbora. Ulazak teniske ikone u političku arenu, kako procjenjuju analitičari, mogao bi biti “poguban potez” za trenutni režim.

(RadioSarajevo.ba)