Vakcine protiv sezonske gripe bi trebale stići uskoro u Unsko-sanski kanton, čime će zvanično započeti proces vakcinacije građana. Kao i prethodnih godina, prednost pri imunizaciji imaju osobe starije od 65 godina, hronični bolesnici i zdravstveni radnici.
Zdravstvene ustanove pozivaju građane da se na vrijeme zaštite, jer gripa, iako česta, može uzrokovati ozbiljne komplikacije, naročito kod starijih i imunološki osjetljivih osoba.
Tuga u Bihaću: Na ahiret preselila Lejla Muhić, omiljena Bišćanka o kojoj su svi imali samo riječi hvale
2
Bišćanka Elhana osvojila društvene mreže: Njene snimke dijele Toni Cetinski, Marija Šerifović i brojni mediji
3
Kad ljudskost bude ispred uniforme: Gest mladih bihaćkih policajaca zaslužuje da se spomene
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, osigurano je oko 7.000 doza vakcina namijenjenih prvenstveno zdravstvenim radnicima. Pored toga, kantonalni zavodi za javno zdravstvo i zavodi zdravstvenog osiguranja obezbijedili su dodatne količine, pa će ukupno oko 30.000 doza biti distribuirano širom Federacije BiH.
Po dolasku vakcina u Unsko-sanski kanton započeće vakcinacija protiv gripe, a zdravstveni stručnjaci upozoravaju da je sezona gripe već počela te da najčešće obolijevaju osobe treće životne dobi i hronični bolesnici.
Ljekari podsjećaju da se gripa ne smije potcjenjivati – iako se često miješa s običnom prehladom, može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući upalu pluća i pogoršanje hroničnih oboljenja.
Pored vakcinacije, preporučuju se i osnovne mjere zaštite: redovno pranje ruku, izbjegavanje gužvi i boravak na svježem zraku. Vakcinacija će trajati sve dok bude dostupnih doza, a iz zdravstvenih ustanova poručuju:
„Najbolje je zaštititi se na vrijeme.”
Policajac se pretvarao da je beskućnik u invalidskim kolicima: Ostao je u šoku kada su prolaznici uradili ovo!
2
GROM UDARIO U HRAST, a ono što je ovaj domaćin pronašao u njemu promijenit će mu ŽIVOT
3
Oženjen muškarac je ostavio svoju trudnu ljubavnicu. Poslije 9 mjeseci je dobio razglednicu i onesvijestio se kada je pročitao šta piše!












