Kašnjenje naknada za bihaćke porodilje i do tri godine još jedan je od dokaza da vlasti ne mare za pad nataliteta iako je pravo na finansijsku naknadu za zaposlene žene tokom porodiljskog bolovanja regulirano Zakonom o radu FBiH.
Posljednje naknade porodilje u radnom odnosu primile su za mart 2015. godine, a porodiljama van radnog odnosa naknada je isplaćena za avgust 2016. godine.
Prema riječima Senada Tutića, direktora Centra za socijalni rad Bihać, ne postoji zakonski rok do kada Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne politike USK mora isplatiti naknade, jer je situacija s budžetom takva da se naknade isplaćuju po prilivu sredstava. No, problem predstavlja zastara koja na snagu stupa nakon tri godine.
Tutić: Tužbe pristižu
– Tužbe pristižu svakodnevno, s tim da mi imamo određene pomake koje radimo s resornim ministarstvom. S ovim problemom upoznato je Ekonomsko-socijalno vijeće USK, a od resornog ministarstva postoji dobra volja da se ovaj problem krene rješavati. Stava smo da, ako se sada krene s isplatama, ako ništa, barem ćemo sustignuti tužbe, što je u konačnici legitimni način ostvarivanja prava svih porodilja – ističe Tutić.
Sredstva su ogromna i sama dugovanja prema Centru iznose oko dva miliona KM za porodilje u radnom odnosu. Poslodavci izvršavaju zakonsku obavezu i redovno uplaćuju sredstva za porodilje, a kuda odlazi njihov novac, nismo uspjeli saznati od resornog ministra.
Tutić nije mogao precizirati kada će naredna naknada biti na računima korisnica, ali dodaje da ima potvrdu iz Vlade da će uskoro početi isplate mjesec za mjesec, pa ako im je vjerovati, to bi trebalo biti do kraja ovog mjeseca.
O dječijem doplatku suvislo je govoriti, jer ga ovaj kanton nakon završetka rata nikada nije počeo uplaćivati.
Iznos naknade
Visina naknade za zaposlene porodilje u Unsko-sanskom kantonu iznosi 50 posto prosječne plaće porodilje ostvarene u prethodnih šest mjeseci, a minimalno 50 posto prosječne plaće u Kantonu u prethodnoj godini. Tako je minimalni iznos ove naknade 405 KM, a maksimalni nije određen.