Bivši premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić (NES) uputio je kritiku zbog, kako navodi, narušene sigurnosne situacije u ovom kantonu.

“Gospodo ministri, kad planirate stati, znate li kad je dosta? Nije sigurnost bacanje ‘bombi’ (davanje izjava) i objavljivanje selfija. Kad ćete naučiti i početi radi isključivo u okviru svojih ustavnih nadležnosti, te kad ćete naučiti šta je Ministarstvo unutrašnjih poslova, a šta je Uprava policije?”, upitao je.

Kako navodi, sigurnost je krov kuće, sigurnost je sastavni dio svakog i prirodnog i društvenog sistema.

“Postoji sigurnosna politika, planovi, procjene…. Svaka država ima svoj obavještajni i kontraobavještajni sistem. Jedni čuvaju državu od vanjskog, a drugi od unutrašnjeg neprijatelja. Sve se vidi, sve se zna. Riba uvijek smrdi od glave”.

Kako kaže, danas imamo na sceni “sigurnosnu eroziju kao rezultat sistemske disfunkcionalnosti”.

“U državama gdje je sigurnost ozbiljno narušena u svim svojim aspektima, fizičkom, institucionalnom, pravnom i socijalnom, svjedočimo pojavi sve učestalijih incidenata koji su ranije bili karakteristični za ekstremne ili krizne situacije. Ubistva u školama, napadi na pripadnike policije i kompromitiranost sigurnosnih službi kroz korupciju i kriminalne afere nisu izolovani događaji, oni su simptom duboke institucionalne krize. Ubistva u obrazovnim ustanovama često ukazuju na potpuni izostanak preventivnih sigurnosnih procjena i slabosti u međuresorskoj saradnji (obrazovanje – policija – socijalne službe). Zanemarena mentalna higijena društva i nedostatak kriznih protokola dodatno doprinose neefikasnosti u prevenciji nasilja”.

Dodaje da ubistva pripadnika policije u redovnim službenim dužnostima ukazuju na niz problema: od loše obuke, nedostatka opreme, do neadekvatnog strateškog rukovođenja unutar sigurnosnih institucija.

“Kad sistem ne štiti one koji štite zakon, šalje se poruka o slabosti države kao takve. Korupcija u policiji, pogotovo kad se manifestuje kroz hapšenja i optužbe unutar redova sigurnosnih snaga, ruši kredibilitet institucija i povjerenje građana. Transparentnost, odgovornost i nezavisni nadzor nad radom sigurnosnih službi ključni su elementi koji često izostaju, čime se otvara prostor za kriminalnu infiltraciju. U osnovi svih navedenih pojava leži nepostojanje funkcionalne organizacijske i institucionalne arhitekture. Sigurnosni sektor, kao i svi drugi dijelovi državnog aparata, mora biti vođen principima profesionalnosti, meritokracije i institucionalne odgovornosti. Bez toga, država postaje ranjiva ne samo na unutrašnje prijetnje, već i na spoljne destabilizacije”.

Navodi da nasilje u školama, napadi na policiju i korumpirane sigurnosne strukture nisu samo problemi sigurnosti već su znak institucionalnog kolapsa.

“Rješenje nije samo u represiji, već u sveobuhvatnoj reformi: jačanju preventivnih mehanizama, depolitizaciji institucija, obnavljanju profesionalnih standarda i vraćanju povjerenja građana u sistem”, dodao je.

(klix.ba)