Ako želite klimu u svakoj sobi i grijanje na električnu energiju – red je i platiti. Ovo su bile riječi federalnog premijera Federacije Bosne i Hercegovine Nermina Nikšića kojima je prije nekoliko dana, između ostalog obrazlagao poskupljenje struje.
Predloženim usklađivanjem cijena uvode se tzv. blok tarife – plavi, zeleni i crveni računi. Prosječan rast računa bi, prema predloženom modelu, iznosio:
- zeleni računi: +4,8%
- plavi računi: +6,3%
- crveni računi: +8,0%
Zelena tarifa se odnosi na domaćinstva čiji mjesečni račun za električnu energiju iznosi 50 KM, plava od 50 do 150 KM te crvena iznad 150 KM.
Kako uz ova poskupljenja često dolaze i druga, što je uvijek bio slučaj u praksi, pitali smo profesora iz oblasti finansija na Internacionalnom Univerzitetu Burch Ermina Ceru da li će to i sada biti slučaj.
Ipak, on smatra kako se to neće desiti jer se radi o poskupljenjima vezanim samo za domaćinstva, a ne privredu.
“Koliko sam vidio iz izjava odgovornih osoba iz Elektroprivrede FBiH, poskupljenje je najavljeno samo za domaćinstva, dok cijena za privredu ostaje ista. Dakle direktnog utjecaja ne bi trebalo biti, a efekat na privredu bi trebao biti minimalan”, smatra on.
Navodi da, ukoliko dođe do inflatornog pritiska zbog nekih drugih faktora, ovo poskupljenje može biti dodatni faktor koji doprinosi opštem rastu cijena.
Prijedlog za poskupljenje struje u FBiH još čeka odobrenje regulatorne agencije te će vjerovatno iznositi od 4,8 do 6,3 posto.
(klix.ba)