Ne odustaju od uzgajanja i prerade povrća i voća

Vrijedni supružnici Razija i Fadil ni nakon brojnih nedaća koje su ih pratile u životu nisu odustali od poljoprivredne proizvodnje. Od Razije, koja je po rođenju Vlaseničanka, doznajemo da su ih u životu i bavljenju poljoprivrednom proizvodnjom pratile brojne nedaće:

“Osim što smo izbjeglice, prate nas i mnogobrojne nedaće. Prve plastenike smo napravili sami sa drvenom konstrukcijom i tako smo počeli. Te plastenike nam je uništio vjetar, pa smo dobili plastenik od grada Bihaća. Nedavno nam je izgorjela kuća i sada je obnavljamo. Od proizvodnje i prerade povrća ne odustajemo, jer nam je to jedini izvor prihoda. Živimo od prodaje povrća i voća koje uzgajamo ili sakupljamo.”

Sve radove obavljaju ručno, nemaju mehanizaciju za obradu zemljišta, a ni potrebnu opremu za preradu voća i povrća.

Raznovrsna ponuda sa imanja

Dedići imaju 5 dunuma na otvorenom i 200m² plastenika. Sve što proizvedu uzgajaju po ekološkim principima. Za đubrenje koriste isključivo ovčije đubrivo. Zemljište na kome uzgajaju povrće je teško za obradu i lošijeg kvaliteta, ali imaju prirodnu vodu što olakšava navodnjavanje. Na svom imanju uzgajaju različite vrste povrća: raštiku, crveni luk, bijeli luk, brokulu, ripu, ciklu, razne sorte paprika (paradajzuše, roge, babure, Somborsku ljutu) i druge vrste povrća. U zimskom periodu u njihovim plastenicima rastu mladi luk, salate, špinat.Za đubrenje koriste isključivo ovčije đubrivo.

Kod Dedića se mogu pronaći i egzotične vrste poput kivana i osam različitih sorti čili paprika.
Osim povrća imaju i manje zasade aronije, domaćeg grožđa i drugog voća. Tokom sezone iz prirode sakupljaju drenjine i druge vrste divljeg voća i ljekovitog bilja.

Najviše joj nedostaje pasirka za pripremu pekmeza i sokova

Tokom jeseni dio povrća i voća Razija preradi u zimnicu. U tom poslu joj pomaže suprug Fadil. Ova vrijedna žena svoje proizvode prodaje pod nazivom 100% domaći proizvod. Svu preradu povrća i voća obavlja ručno.

Razija nam okriva šta sve ima u ponudi: “Pravim pasirani pekmez od svježeg drenića. Ovaj pekmez se ne kuva, a izuzetno je zdrav za crijeva i probleme sa stomakom. Od zimnice imam ljutu feferonu, razne vrste zimnice od paprike (paprika punjena kupusom, paprika roga sa paradajzušom, kiselu papriku), kisele krastavce, kiselu ciklu, ajvar blagi, ajvar ljuti, zeleni paradajz, mješanu salatu, razne voćne sokove, sirup sok od bazginog cvijeta, paradajz sos, pekmez od kupine i druge proizvode.”

Kod Dedića se mogu pronaći i egzotične vrste poput kivana i osam različitih sorti čili paprika.
Najviše joj nedostaje pasirka, jer je pasiranje najzahtjevnija operacija kod prerade mnogobrojnih džemova, pekmeza, soka i slatka.

“Zajedno sa suprugom Fadilom preradim u zimnicu povrće i voće sa našeg imanja i ono koje sakupimo iz prirode. Nije lako, ali se trudimo da svake subote iznesemo naše proizvode na pijacu u Bihaću. Imamo svoje stalne mušterije koji cijene naše organske proizvode. Nemamo potrebnu opremu. Do sada nismo nabavili frezu i sve radove na imanju obavljamo ručno – motikom. Kod prerade mi nedostaje pasirka, ali i sokovnik i slična oprema. Za sada nemamo novca da nešto od toga nabavimo, jer nam je izgorjela kuća i sada nam je prioritet da osposobimo kuću za život”, zaključila je Razija.