Katolici širom svijeta danas proslavljaju najradosniji blagdan Božić koji obilježava rođenje Isusa Krista, sina Božijeg.

Prema Bibliji, Isusa je rodila je Djevica Marija koja je začela bezgrešno, a u porodu joj je pomogao njen zaručnik Josip. Isus se rodio u štali u gradu Betlehemu, okružen domaćim životinjama, zbog čega vjernici na Božić ispod bora imaju jaslice i figure ovaca.

Brojni su običaji koji se razlikuju od zemlje do zemlje za ovaj blagdan, ali srž svakog je da je to vrijeme predviđeno za porodicu i molitvu. Ranom zorom vjernici odlaze na misu, a potom slijedi zajednički ručak za koji se pripremi bogata trpeza koja je nezamisliva bez pečenja i brojnih gurmanskih jela.

Na trpezi se obavezno nalaze i suhi kolačići koji su pripremani mnogo dana ranije i čuvani za ovaj blagdan. Djeca pjevaju božićne pjesme, a stariji se druže. Također, obavezni su pokloni koji se ostavljaju ispod jelke. Djeca vjeruju kako je te poklone donio Djeda Mraz tokom Badnje noći.

Božić se različito proslavlja i doživljava u zemljama svijeta. Zanimljivo je da se ovaj blagdan slavi i u Japanu, iako nije kršćanska zemlja. Božić je u ovoj zemlji službeni nacionalni praznik jer se tada slavi rođendan cara Akihita iako je on rođen 23.12. I Tajvan neslužbeno proslavlja Božić jer je na taj dan 1947. godine potpisan Ustav Republike Kine. Iako je taj praznik ukinut 2001. godine, Božić se proslavlja u pojedinim dijelovima.

U Meksiku je najzanimljivije djeci koja idu od vrata do vrata i bivaju pozvana da s povezom na očima razbiju pinjatu koja je ispunjena slatkišima.

Iako se u svim filmovima i reklamama za Božić veže snježni pokrivač, Australija blagdan dočekuje usred ljeta pa tako svake godine imamo priliku vidjeti zanimljive fotografije muškaraca i žena u kupaćim kostimima koji simbolizuju kostim Djeda Mraza dok uživaju na prekrasnim plažama.

U Velikoj Britaniji slavlje počinje govorom kraljevske porodice u vrijeme ručka, dok se za večeru prvo služi puding koji je najčešće napravljen od šljiva (tortice od prhkog tijesta punjene raznim suhim voćem) u kojim se nalazi neko “blago”.

Šveđani proslavu počinju doručkom koji obavezno ima kašu od riže s cimetom. Tačno u 15 sati porodica se okuplja ispred tv-a te zajedno gledaju crtane filmove i to Paja Patka. Riječ je o tradiciji koja traje još od 60-ih godina.

U Iranu djeca ne znaju za Djeda Božićnjaka i nemaju poklona ispod jelke, ali dobijaju novu odjeću.