Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković obratio se danas na konferenciji za medije.
On je pojasnio odnos sa Čovićem na jučerašnjem sastanku.
“Ja Vukanovića sve više cijenim, njegovi emociju i iskrenost. Jučer je bio drugačiji. Čović i ja smo razmijenili informacije, i ranije smo meni to nije novo. Čović stalno govori o problem hrvatskog naroda, ja sam jučer govorio o problemima bošnjačkog naroda, koji su najbrojniji, koji su dopustili da se sve druge frustracije smiju naglašavati, a naša ne bi smjela. Dosta je govora o frustraciji samo jedne strane. Zato smo jučer u drugačijem tonu razmijenili informacije. Nije evropska agenda donijeti novi neustavni zakon koji od Federacije pravi dvije izborne jedinice, to nije rješenje. Kad Čović kaže pozivam Konakovića da našiše zakon koji rješava pitanje člana Predsjedništva BIH iz reda hrvatskog naroda, ja kažem kroz izmjene Ustava, on kaže nema ruku, hajde da se pogledamo u oči, da otvorimo razgovore, da se prebrojimo”, rekao je Konaković.
Dodao je da je Izborni zakon moguće promijeniti ako se promijeni Ustav te da se bilo blizu u Neumu.
“Mi smo bili blizu da na elektorski, indirektni ili drugi način rješavamo to pitanje, ali prije svega brišemo etničke prefikse i govorimo o tome da Bošnjaci mogu izabrati koga god žele, to je legitimno. Mi to promovišemo kao baznu politiku, a HDZ nam kao ne da da o tome govorimo, to je kao uvreda. E pa ne može tako više”, kaže Konaković.
Govoreći o istrazi Tužilaštva BIH o lobiranju u SAD-u, Konaković kaže da je interesantno da u dokumentima koje radi tužilac Kajganić stoji ono što je znao samo Košarac, jer mu je to Konaković rekao.
“Amidžić blage veze nema kakvim je papirom mahao. Ne postoji bilo kakva ugovor između MVP i bilo koga u Americi. Ono što sam rekao Košarcu, piše u nalogu Kajganića šta treba istraživati. Dok se gasi istraga protiv Dodika i ostalih”, rekao je Konaković.
Konaković je govori i o aktivnostima MVP-a BiH u prethodnom periodu te sastancima u Luxemburgu, Varšavi, prisustva međunarodnoj konferenciji u Mostaru, Daytonu, Prištini, te najavio aktivnosti za juni mjesec u kojem će, između ostalog, prisustvovati sjednici Organizacije islamskih zemalja (OIC).
Čekaju se potvrde za odlazak u SAD, a u julu u Srebrenicu i BiH stiže ogroman broj delegacija povodom 30. godišnjice genocida.
(Vijesti.ba)