Samo u prva tri mjeseca ove godine na bolovanju je bilo 2013 radnika, kazao nam je Almin Handanagić, direktor ZZO USK.
Trošak Zavoda za zdravstveno osiguranje USKa za bolovanja svake godine dostiže iznos i do dva i po miliona KM. Ništa manja naknada za bolovanja nije bila ni u 2016. Troškove bolovanja onih koji su na bolovanju više od o 42 dana, a koje snosi Zavod zdravstvenog osiguranju u USKu, u prethodnoj godini napravila su 5528 radnika. Broj onih koji su na bolovanju manje od 42 a čiju spriječenost za rad snosi poslodavac sigurno su i veće jer su i malverzacije brojnije, a bolovanje dolaze iz nemedicinskih razloga. Za razliku od prošlih godina, mora se više poraditi na tom pitanju.
Prvostepena ljekarska komisija je u domovima zdravlja, a onda i drugostepena u ZZO USKa, ako je neophodno bolovanje duže od 42 dana. Kontinuirano, svake godine, više od dva miliona KM Zavod zdravstvenog osiguranja izdvoji za privremeno spriječenost u radu svojih osiguranika. Prošle godine 5528 radnika bilo je na bolovanju dužem od 42 dana i time stvorilo troškove veće od dva miliona. Samo u prva tri mjeseca ove godine na bolovanju je bilo 2013 radnika, kazao nam je Almin Handanagić, direktor ZZO USK.
Zavod već godinu dana ima i uposlene kontrolore bolovanja, ali sankcija za sada nije bilo. Malverzacije su brojne, a putevi i dalje prohodni. Prva linija su, kažu, ljekari.
Broj radnika na bolovanju ako se i smanji, kaže Handanagić, neznatan je. Isti slučaj nije sa bolovanjima u javnom i privatnom sektoru. Očit je tu nesrazmjer pa su bolovanja zaposlenih u javnom sektoru daleko brojnija nego li u privatnom sektoru gdje je strah od gubitka posla granica preko koje se ne prelazi čak ni onda kada boli.
Sve češće bolovanje mnogim radnicima služe i kao bijeg od mobinga. Često je to jedini odgovor na presing, ali i sve češći razlog upućivanja na bolovanje godinama unazad su i deprevisvna stanja, kažu nam građani sa kojima smo razgovarali. Koliko je izgubljenih radnih dana zbog bolovanja po zaposlenom teško je reći. No sigurno, dok jedni rade i bolovanje im nije opcija ni onda kada su bolesni, drugi obilato koriste pogodnosti svog „rada“.