Pružiti mladom čovjeku priliku da bude dio globalne učionice i stiče znanja na svjetskim univerzitetima, a zatim se vrati na svoj univerzitet i prenese znanja svojim kolegama, posao je od neprocjenjive vrijednosti, a zadovoljstvo da se bave tim poslom imaju uredi za međunarodnu saradnju na univerzitetima.

Serijal Ureda za međunarodnu saradnju Univerziteta u Bihaću nastavljamo sa dvije studentice koje su  akademsku 2015/2016. godinu provele na Univerzitetu Pompeu Fabra, Barcelona, Španija po Erasmus Mundus SIGMA Agile programu razmjene. Radi se o studenticama Islamskog pedagoškog fakulteta Odsjeka za socijalnu pedagogiju i duhovnu skrb, Emini Blažević i Emini Dizdarić.

Ovo je priča dvije Emine:

Moje ime je Blažević Emina i prethodnu akademsku godinu sam provela u Barseloni na Univerzitetu Pompeu Fabra zahvaljujući Erasmus Mundus projektu. Na sreću, moja kolegica sa fakulteta, Dizdarić Emina, je takođe dobila istu stipendiju, pa smo nedugo nakon rezultata počele sakupljati dokumentaciju koja nam je bila potrebna. Skupiti svu papirologiju je bilo malo zahtjevno, ali na kraju se naš trud višestruko isplatio. Ured za međunarodnu suradnju Univerziteta u Bihaću nam je bio od velike pomoći, kako prije polaska, tokom naše razmjene, tako i nakon povratka.

Bolonjski sistem visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini uveliko se razlikuje od onog u Španiji. Profesori su nam bili uvijek dostupni, nastojali su pomoći i olakšati koliko god je bilo moguće. Imale smo priliku poboljšati naše poznavanje engleskog jezika ali isto tako naučiti i španski. Upoznale smo mnogo studenata iz različitih dijelova svijeta i stekle prijatelje za cijeli život.

Mislim da studenti u Bosni i Hercegovini nisu svjesni kakva im se prilika pruža i ovom prilikom pozivam sve kolege sa Univerziteta u Bihaću da se prijave i dožive ovo nezaboravno iskustvo.

Ured za međunarodnu saradnju Univerziteta u Bihaću već nekoliko godina nastoji da u skromnim uvjetima i sa ograničenim resursima osigura mladim ljudima sa našeg univerziteta priliku da dio svog studija provedu izvan Bosne i Hercegovine na evropskim, turskim, pa čak i američkim univerzitetima. Nastojimo da im na jednom mjestu pružimo priliku da pronađu stipendiju, završe proceduru apliciranja, imaju podršku u toku boravka na drugom univerzitetu, te završe proceduru priznavanja po povratku. I onog momenta kad se naši studenti vrate sa razmjene, kad svojim ocjenama i priznanjima sa svjetskih univerziteta pokažu da su tamo bili ne samo studenti nego ambasadori svoje zemlje i univerziteta, postaje jasno da mi ovdje i sada, u našoj Bosni i Hercegovini, možemo više i možemo bolje.

– Želimo ovom prilikom da se javno zahvalimo našem Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke na ukazanom povjerenju i podršci kroz projekat „Razmjena studenata i nastavnika za realizaciju projekta mobilnosti u okviru međuuniverzitetskih ugovora o saradnji, Erasmus Mundus i Mevlana programa razmjene“, voditelja projekta Ureda za međunarodnu saradnju UNBI. Pomoću odobrenih sredstava bili smo u mogućnosti da pokrijemo putne troškove, kao i troškove osiguranja, troškove studentske vize za naše studente kojima to programom razmjene nije bilo pokriveno. Iskreno se  nadamo da njihova podrška neće izostati u budućnosti i da će i dalje podržavati Univerzitet u Bihaću na njegovom sigurnom putu ka Evropskom prostoru visokog obrazovanja, kazali su iz Ureda za međunarodnu saradnju Univerziteta u Bihaću..

S ciljem da javnosti predstavimo pozitivne priče naših studenata koji su učestvovali u programima razmjene na našem Univerzitetu poput Erasmus Munuds SIGMA Agile programa, CEEPUS i UNET programa, te Erasmus+ i Mevlana programa, u narednom periodu objavljivaćemo članke i fotografije koje naši studenti dijele s nama. S obzirom da u ovim aktivnostima Ureda za međunarodnu saradnju učestvuju i naši nastavnici i ostalo osoblje Univerziteta, i njihove priče dio su neprocjenjivog iskustva međunarodne saradnje Univerziteta u Bihaću.