U okviru obilježavanja Dana grada Cazina, jučer je održana tradicionalna manifestacija „Pečat slobodi“, posvećena godišnjici deblokade ratnog Bihaćkog okruga. Ova historijska prekretnica iz odbrambeno-oslobodilačkog rata iz 1990-ih, obilježena je prigodnim programom i prisustvom brojnih građana, zvaničnika i veterana.

Kako portal “Biscani.net” saznaje, premijer Unsko-sanskog kantona Nijaz Hušić obratio se okupljenima s porukom zahvalnosti i ponosa, naglašavajući važnost 6. augusta kao datuma koji simbolizira otpor i pobjedu.

– Mi smo, s ponosom, uzeli 6. august kao datum na koji ćemo slaviti grad Cazin, slaviti slobodu i pobjede bosanske armije. Danas je godišnjica deblokade Krajine, historijskog događaja koji je označio kraj 1201 dana agresorske blokade. Taj period obilježili su pokušaji da nas slome, da nestanemo. Ali ovdje se ne zna za poraz – samo za pobjede, istakao je premijer Hušić.

Posebnu zahvalnost uputio je borcima, komandantima i svim braniteljima koji su, kako je rekao, „svojom hrabrošću ugradili temelje slobode Bosne i Hercegovine“.

Manifestacija „Pečat slobodi“ ostaje jedan od ključnih događaja u sklopu Dana grada Cazina, podsjećajući na herojstvo i odlučnost Krajišnika u najtežim vremenima novije historije.