Raspravi su prisustvovali predstavnici Gradskog vijeća Bihać, NP UNA Bihać, Ministarstva privrede USK, Turističkog klastera UNA Bihać, Udruženja građana IPSIA BiH, Centar za održivi razvoj UNA, gradskih Službi i nekolicina zainteresiranih građana.
U toku rasprave prisutni su govorili o stanju u turizmu, turističkim djelatnostima i djelatnostima koje su usko vezane za ovu granu privrede, osvrnuvši se na značaj osnivanja turističke zajednice, kao organizacije koja će se biti lider u promociji i razvoj turizma na području Bihaća.
Istaknut je problem rada „na crno“, odnosno nelegalnih iznajmljivača, neizvršavanja obaveza po osnovu prijavljivanja gostiju, plaćanja boravišnih taksa i druge probleme koji već duži niz godina egzistiraju u ovoj oblasti, za koje smatraju da bi se mogli u većoj mjeri eliminisati samo redovnim inspekcijskim nadzorom.
Nedostatak redovnog inspekcijskog nadzora posljedično može imati direktan utjecaj na uspješnost u radu buduće Turističke zajednice Grada Bihaća, kojoj boravišne takse trebaju biti jedan od osnovnih prihoda za planiranje i razvoj turizma, kao i promotivne aktivnosti grada Bihaća. Zbog toga su prisutni predložili zaključak kojim se traži ispitivanje mogućnosti za spuštanjem nadležnosti inspekcijskog nadzora u oblasti turizma i ugostiteljstva sa kantonalnog na općinski/gradski nivo i u tom smislu pokrenu odgovarajuće aktivnosti.
Ostali Zaključci koji su doneseni u toku rasprave ticali su se formalnih i tehničkih ispravki u pojedinim odredbama Nacrta Odluke, koje će radno tijelo Gradskog vijeća ugraditi u tekst Odluke o osnivanju Turističke zajednice Grada Bihaća i u formi Prijedloga pripremiti za narednu sjednicu Gradskog vijeća Bihać.