Piše: Fikret Bosnić

Kada je u decembru prošle godine privremeni prihvanti migrantski kamp Lipa izgorio, a za sada još nema zvaničnih informacija o tome kako je došlo do požara, postojala je sasvim izvjesna opasnost da zbog nastale situacije, dođe do ogromne humanitarne krize. Ilegalni migranti tada su od strane IOM-a ostavljeni sami sebi i sudbini na nemilost, a niske temperature i nikakvi životni uvjeti samo su usložnjavali situaciju.

Tada, ogromnim naporima lokalne i kantonalne vlasti, dolazi do uspostavljanja ranije dogovorene suradnje sa nadlećnim državnim institucijama i upravljanje nad kampom Lipa preuzima Služba za poslove sa strancima BiH. Također, aktivira se i Ministarstvo sigurnosti BiH, a Odlukom Predsjedništva BiH angažirane su Oružane snage, čiji su pripadnici u veoma teškim zimskim uvjetima i u rekordnom vremenu, uspjeli organizirati postavljanje prvi šatora i tako pružiti minimum normalnih životnih uvjeta za boravak migranata na tom području. U to vrijeme, na insistiranje lokalnih i kantonalnih vlasti, ali prvenstveno snaćnom voljom građana Bihaća, zatvara se i Bira kao prihvatni centar.

Nekoliko mjeseci kasnije, Lipa je dobila sasvim drukčiji izgled, sada je to mjesto na kojem boravi oko 900 migranata, uz pomoć Crvenog križa i inostranih humanitarnih organizacija kao što su SOS Balkanroutea i Ipsia, ali bihaćke humanitarne organizacije SOS Bihać, uvjeti su donekle normalizirani u odnosu na one slike koje smo gledali nakon požara. Članovi organizacije SOS Bihać donirali su i ambilantno vozilo kao i kontejner za medicinsku skrb korisnika kampa. U međuvremenu, građani i dalje insistiraju na tome da se urbane zone Bihaća i Velike Kladuše rasterete od prisustva migranata u napuštenim objektima poput zgrade Doma penzionera, Željezare i drugih, a sve su snažniji zahtjevi i za izmještanje migranata iz velikokladuškog Mirala.

Budući da se u proljeće i ljeto očekuje veči priliv migranata, za nadati se je da će nadležne državne institucije koje su konačno preuzele na sebe da upravljaju migrantskom krizom, završiti sve radove na Lipi koji su u toku i tamo izmjestiti migrante koji trenutno borave u ovim objektima. U međuvremenu, humanitane organizacije u suradnji sa nadležnim organima, preuzele su na sebe snabdijevanje hranom, odjećom i ostalim potrepštinama, neophodnim za normalizaciju uvjeta na Lipi. Također, izbršen je i screeaming migranata koji su bili zaraženi scabiesom, ali i neophodna registracija svakog od njih. Zasluge da se situacija nakon izbijanja požara dodatno ne oteža, pripadaju i pripadnicima MUP-a USK-a, Crvenom križu Bihać i njihovim partnerima, čime su građani Krajine još jednom pokazali da su ljudi velikog srca, ali da od države zahtijevaju da ne budu lokacija gdje će se migranti nekontrolirano dovoditi, te da budu ravnomjerno raspoređeni i u druge dijelove države. Taj zahtjev do kraja nije ispoštovan, jer se neke lokalne zajednice  i dalje protive da teret migrantske krize nosimo jednako svi, a ne samo Krajišnici. U narednom periodu pratit ćemo koliko će se poštovati zahtjevi građana Bihaća u smislu da se iz urbanih zona izmjeste svi migranti koji borave u napuštenim objektima, bez ikakve kontrole i to u doba pandemije corona virusa, što je uz sve ostalo, još jedna prijetnja po zdravlje lokalnog stanovništva.

(Fikret Bosnić)