Putovanje u digitalnu prošlost: Kako je izgledalo online druženje prije društvenih mreža
Portal Biscani.net podsjetio je svoje čitatelje na jedno posebno razdoblje digitalne prošlosti, objavivši nostalgičan osvrt na dane kada su mIRC, DALnet i BOLchat bili glavna mjesta okupljanja internetske raje.
Prije pojave Facebooka, Instagrama i drugih savremenih mreža, upravo su ti chat servisi bili temelj online druženja, sklapanja prijateljstava i nezaboravnih uspomena. Zvuk dial-up modema, pažljivo birani nickovi, pitanja poput “ASL?” i kanali poput #Bihać, #bosnia, #cazin i #mostar, obilježili su tadašnje internetsko iskustvo.
Posebno mjesto među njima zauzimao je kanal #bihac na DALnet mreži, čiji su osnivači – ili kako su se tada zvali, founderi – bili Jasmin Dedić (nick: Pa3oT) i Zlatko Alagić (nick: [FIREbird]), dvojica entuzijasta iz Bihaća koji su u to vrijeme bili među najpoznatijim mircerima i neumorno gradili online zajednicu okupljenu oko ovog kanala.
U to doba, kada društvene mreže još nisu postojale, Izet Sadiković (nickname: TeZy) je bio zadužen za kreiranje i održavanje web stranica i internet portala, koji su često bili jedino mjesto gdje su se mogle objaviti fotografije i sadržaji vezani za online zajednicu. Na tada popularnim web stranicama postojala je posebna rubrika IRC raja, gdje su korisnici mogli poslati svoje fotografije uz istaknut svoj nick, a upravo je Izet bio taj koji je morao verifikovati i odobriti svaku objavu prije nego što bi ona postala vidljiva svima.
Internet centri su tada bili društveni punktovi – mjesta gdje su se mladi okupljali, igrali Counter-Strike, provodili sate na chatu ili ostavljali poruke u tzv. guestbookovima. Mnogi se danas s osmijehom prisjećaju tih vremena, kada se na mrežu čekalo strpljivo, a svaka veza predstavljala prozor u jedan potpuno novi svijet.
Biscani.net je u objavi podijelio i nekoliko rijetkih fotografija iz tog perioda, koje su zahvaljujući stranici BihacMaster iz 2002. godine sačuvane do danas. Ta je stranica ugašena nakon pokretanja portala BiscaniNET 2004. godine.
Iz redakcije pozivaju sve da pogledaju slike, komentiraju, taguju poznata lica i vrate se zajedno u vrijeme kada je internet bio više od tehnologije – bio je to način da se povežemo, istražujemo i stvaramo uspomene koje traju do danas.