Na posljednjoj vanrednoj Sjednici skupštine Unsko-sanskog kantona većinom glasova, uz nekoliko amandmana, usvojene su Izmjene i dopune zakona o Univerzitetu i Nacrt zakona o studentskom standardu, a očekivanja su da će nakon ovakvih poteza Skupštine doći do smirivanja tenzija na Univerzitetu u Bihaću.

Skupština USK smijenila je Upravni odbor Univerziteta u Bihaću na čelu sa Mersudom Omerdićem, a do okončanja procesa imenovanja novog njegovi privremeni članovi će biti Samir Vojić, Kenan Mahmutović, Ekrem Nezirević, Meliha Kazić, Ahmet Salihagić, Melita Skenderović, Azra Šulić, Muhamed Galijašević i Husein Vilić.

Osim toga, Skupština je novim Zakonom o univerzitetu rektora, prorektora i sve dekane stavila u pozicije vršilaca dužnosti, dok je Zaključkom zadužila privremeni Upravni odbor da smijeni sve vršioce dužnosti u roku od tri dana nakon stupanja na snagu ovog Zakona.

Nacrtom Zakona o studentskom standardu, pak, usvojen je Zaključak da se ponudi rok od 90 dana potrebnih za provođenje svih javnih rasprava.

Izmjene i dopune Zakona u Univerzitetu koje je predložila Vlada USK, uz nekoliko opozicionih amandmana koje su tražili opozicioni zastupnici SDP-a i DF-a, usvojeni su sa 19 glasova za, a skupštinski poslanici su iznijeli različite stavove i mišljenja.

“Neprihvatljivo je za nas i širu društvenu zajednicu da su brojni procesi na Univerzitetu blokirani. U proteklih nekoliko mjeseci, iz ovih ili onih razloga, ne funkcioniše Senat, sporne su upisne kvote, dok su drugi Univerziteti u BiH u određenoj mjeri ‘pokupili’ naše studente i mi se sada pouzdavamo u drugi upisni rok u septembru, iako znamo da se u septembru upisuju studenti koji se nisu uspjeli upisati na drugim Univerzitetima, što po logici stvari govori da ćemo imati lošiju strukturu studenata”, istakao je Albin Muslić, poslanik SDP-a u Skupštini USK.

Nešto drugačije viđenje imaju u A-SDA.

“Činjenica je da postoje različiti organi na Univerzitetu koji se međusobno ne priznavaju. Ipak, bojim se da i sa ovakvim izmjenama nudimo samo privremeno rješenje koje će otkočiti funkcionisanje na Univerzitetu, ali je pitanje samo kako će se to dugoročno reflektirati”, kazao je Admir Hadžipašić, poslanik ove stranke.

Univerzitet u Bihaću muče brojni problemi, a pored prisutne krize na relacijama između Senata i Upravnog odbora, mediji već duže vrijeme ukazuju na korupciju, rasipništvo, olako stjecanje sumnjivih magisterija i doktorata, te brojne druge stvari.

S druge strane, interes za upis na prvi upisni rok u 2016. godini na Univerzitet u Bihaću spao je na najniži nivo od kako je osnovan Univerzitet.

/klix.ba