Stjepan Mesić, bivši predsjednik Hrvatske i aktivni sudionik događaja iz 90-tih godina prošlog vijeka, u opsežnom intervuu zagrebačkom Jutarnjem listu, između ostalog, govorio je o planovima podjele Bosne i Hercegovine.

Mesić, koj je svojevremeno svjedočio i u Haškom tribunalu, za Jutarnji list je govorio o razgovorima predsjednika Srbije i Hrvatske, Slobodana Miloševića i Franje Tuđmana, vođenih početkom rata.

– U Beogradu sam 1990. razgovarao s Borislavom Jovićem koji je u isto vrijeme kad i ja bio član Predsjedništva SFRJ. Rekao sam mu da bi bilo dobro da zaustavimo “balvan revoluciju”, da sjednemo za stol, da pitanja koja moramo razriješiti razriješimo bez oružja jer rješavanje problema balvanima Srbe u Hrvatskoj vodi u samoubojstvo. Pitao sam ga trebaju li Srbiji Srbi u Hrvatskoj. Odgovorio je – ne. Pitao sam ga treba li Srbiji hrvatski teritorij. Odgovorio je – ne treba. A, što vama treba, pitao sam. Odgovorio je – nama treba 63 posto Bosne i Hercegovine. To je, rekao mi je, bilo srpsko, jest srpsko i srpsko mora ostati. Rekao sam – ako je to tako, idemo onda ti, ja, Franjo Tuđman i Slobodan Milošević sjesti za stol pa da vidimo o kojim problemima se u Hrvatskoj radi, pa da se oni pokušaju riješiti kroz institucije u Hrvatskoj, bez balvan-revolucije i oružja. Zvao je Miloševića i on se složio. Odmah sam sjeo na avion i odletio u Zagreb jer nisam htio o tome s Tuđmanom razgovarati telefonom. Prenio sam prijedlog Tuđmanu i on se složio. Međutim, to je Tuđmanu bio signal da bi bilo dobro da on sjedne s Miloševićem i on je zaista za januar 1991. dogovorio njihov susret u Karađorđevu – kazavo je Mesić.

On i Jović, kako je pojasnio Mesić, nisu prisustvovali razgovoru Miloševića i Tuđmana u Karađorđevu.

– Na taj sastanak u Karađorđevu iz Hrvatske su otišli Tuđman i šef njegova kabineta Hrvoje Šarinić. Kad su se njih dvojica vratili iz Karađorđeva, sastali smo se s ljudima iz tadašnjeg hrvatskog državnog vrha. Imali smo po stolovima kavu, čaj, neko piće. Tuđman je ušao u sobu i rekao – raščistite odmah stolove, Hrvoje, daj karte. I tada je Tuđman objasnio što Milošević predlaže. Rekao je da Hrvatskoj predlaže banovinske granice plus Cazin, Kladušu i Bihać. Prenio je što mu je točno rekao Slobodan Milošević. Rekao je: Franja, ti uzmi Cazin, Kladušu i Bihać, to meni ne treba, to je takozvana “turska Hrvatska”. Upitao sam Tuđmana – a što kaže Alija? Odgovorio mi je: Što se ima Alija pitati, kad se hrvatske i srpske škare slože, nema se Alija što pitati. Rekao sam mu – slušaj, to onda znači rat. Rekao je: Ma kakav rat, to je izbjegavanje rata. Tako je otprilike tekao taj razgovor – dodao je Mesić.

Na pitanje da li je već u januaru 1991. Znao da Tuđman i Milošević dogovaraju podjelu BiH, Mesić je odgovorio:

– Da. To je bio prijedlog Slobodana Miloševića. Tuđman nam nije rekao da je to prihvatio već da je to prijedlog Slobodana Miloševića, ali bilo je očito da je s tim prijedlogom bio oduševljen. Na drugi sastanak s Miloševićem, Tuđman je otišao u jedno drugo lovište, Tikveš, ali mene više nije zvao na sastanak na kojem je referirao o njemu, tako da ne znam što je na kraju dogovoreno. U svakom slučaju, prijedlogom Slobodana Miloševića na prvom sastanku o podjeli Bosne bio je oduševljen.

Na pitanje koliko je Tuđmanova sklonost da snima i transkribira sve razgovore koje je vodio u predsjedničkom Uredu olakšala haaškom tužiteljstvu dokazivanje umiješanosti hrvatskog državnog vrha u ratne zločine u BiH, Mesić je kazao:

– Ako je on Paddyju Ashdownu dao salvetu na kojoj je nacrtao na koji način treba podijeliti Bosnu i Hercegovinu, onda je jasno da je to olakšalo posao haaškom tužiteljstvu. Tuđman je uvijek govorio o “hrvatskom perecu”, o tome kako je nepravda učinjena hrvatskom teritoriju i da bi to trebalo ispraviti ovako, ili onako, i smatrao da se to dogovorima može rješavati. Kad sam god u Beogradu nastupao, uvijek sam govorio – ako želimo mirno riješiti razlaz iz Jugoslavije, granice se ne smiju dirati. Onda bi Tuđman odmah telefonirao i govorio mi – pazi, ali zaboravio si reći da se samo dogovorom mogu mijenjati.

Na optužbe da je u Hagu ipak trebao štititi hrvatske državne interese, Mesić je novinaru Jutarjeg lista uzvratio:

– Ne znam koji su to interesi, ali znam da laž sigurno nije hrvatski interes.

Cijeli intervju možete pročitati ovdje…