Donald Trump (Foto: Reuters)
Predsjednik SAD-a Donald Trump je reagovao na izvještaj da od Ministarstva pravde traži 230 miliona dolara za pravne troškove povezane s federalnim istragama protiv njega, rekavši da on nije uključen u taj zahtjev, ali da bi svu dodijeljenu sumu donirao u humanitarne svrhe.
List The New York Times izvijestio je u utorak da Trump zahtijeva odštetu od Ministarstva pravde, tvrdeći da su istrage protiv njega bile politički motivisane.
“Ja o tome čak ni ne razgovaram sa svojim advokatima. Sve što znam jeste da bi mi Ministarstvo pravde dugovalo mnogo novca. Ali ja ne tražim novac. Dao bih ga u humanitarne svrhe ili nešto slično. Dao bih ga u humanitarne svrhe, sav novac. Ali pogledajte šta su uradili. Namjestili su izbore”, rekao je Trump.
Trump je pokušao poništiti svoj poraz na izborima 2020. protiv bivšeg predsjednika Joea Bidena, zasnivajući to na lažnim tvrdnjama o prevari s glasovima birača.
U neviđenom obrtu, Trump sada predvodi istu saveznu vladu koja ga je ranije istraživala zbog lažnih tvrdnji o izbornom porazu.
The New York Times navodi da je Trump podnio dvije administrativne tužbe , korak koji se često preduzima prije pokretanja parnice, tražeći odštetu zbog navodnih kršenja njegovih prava.
Prva, podnesena krajem 2023. godine, osporava istragu FBI-a i specijalnog tužioca SAD-a o ruskom miješanju u predsjedničke izbore 2016. i mogućim vezama između Trumpove kampanje i Rusije.
Druga, podnesena sredinom 2024. godine, optužuje FBI za kršenje Trumpove privatnosti tokom pretresa Mar-a-Laga i optužuje Ministarstvo pravde za zlonamjerno gonjenje zbog povjerljivih dokumenata.
klix.ba