Prije dva dana usvojen je Budžet FBiH. U historijskom Budžetu od skoro devet milijardi maraka, Krajina ponovo ne postoji. Nema aerodroma Bihać. Nema brze ceste prema Velikoj Kladuši i granici s EU. Nema rekonstrukcije magistralne ceste Bihać – Bosanska Krupa. Nema Unske pruge. Nema ozbiljnih ulaganja u Nacionalni park Una. Nema namjenske industrije, ni rješenja za granične prijelaze i višesatne kolone.
Kada projekata nema u budžetu, oni politički ne postoje. A ovogodišnji Budžet je još jednom potvrdio da Krajina nije dio federalnih razvojnih planova.
Džaferović nakon ubistva Mahmutovića pobjegao u Bihać, kasno sinoć uhapšen
2
Poznat identitet stradalog muškarca u Todorovu: Oglasila se policija
3
Ministar Kemal Hrnjić o zloupotrebi poticaja: Umjesto štale zatekli smo vilu s bazenom
“Niko nam ne može više prodati priču da je Krajina „nerazvijena“. Krajina je isključena. Imamo strateški položaj prema Evropskoj uniji. Imamo turizam, rijeku Unu, dijasporu, privredu i ljude koji hoće raditi. Ono što nemamo je kontinuirana institucionalna podrška Federacije. To nije slučajnost. To je politički obrazac. Politička odluka”, kazao je Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaća i predsjednik POMAK-a.
Dok se u drugim dijelovima Federacije redovno planiraju i grade autoputevi, brze ceste i veliki infrastrukturni projekti vrijedni desetine i stotine miliona maraka, u Krajini se godinama govori o istim stvarima i nijedna se ne pojavljuje u budžetskoj liniji. Budžeti su javni i dostupni svakom ko želi vidjeti gdje novac stvarno ide.
Neki od strateških projekata za o(p)stanak u Krajini, koje su gotovo svi politički subjekti zagovarali posljednjih nekoliko godina, optimistično su započeti. Međutim, usvojeni Budžet FBiH za 2026. na žalost pokazuje da će na tome do daljnjeg i ostati!
“U suštini, kada treba skupljati političke poene, Krajina je važna. Kada treba dijeliti novac, postaje nevidljiva i mislim da je krajnje vrijeme da Krajišnicima neko objasni zašto ih se uporno ostavlja po strani”, dodaje Sedić.












