Predhodni vikend u Sloveniji na rijeci Soči – Solkan, kajak kanu klub Soške-elektrane su organizovale prve dvije utrke ECA JUNIOR CUP 2017. na kojem su učešće uzeli i dva kajakaša iz KKK“UNA“ iz Bihaća, Adian Čavkunović i Emir Redžić.

Na takmičenju je učestvovalo 340 takmičara iz cijele Evrope i neki klubovi iz Amerike. Na stazi je bila 21 kapija od kojih je 6 bilo uzvodnih. Staza je bila jako teška i zahtjevna za sve juniore, gdje su samo najbolji uspjeli da prođu stazu bez kaznenih poena.

U subotu je na programu bila prva utrka na kojoj je Adian Čavkunović zauzeo 22 mjesto i plasirao se u finale, dok je Emir Redžić zauzeo 27 mjesto. U finalu je Adian završio na 18 mjestu.

U nedelju druga utrka Euro CUP-a Čavkunović je zauzeo 15. mjesto, a Redžić 23. mjesto (22 ulazi u finale). U finalu je Adian Čavkunović zauzeo odlično 14 mjesto.

– Znam da možemo i moramo se puno bolje pripremiti za slijeće utrke koje slijede. Nadamo da će rukovodstvo kluba pronaći način da riješi pitanja odlaska na pripreme i utrke. Naši vršnjaci od februara treniraju na najboljim evropskim stazama, dok smo mi na treningu u Kraljama. Imamo punu podršku trenera i nadamo se da ćemo uskoro donijeti prvu medalju za nas sa Evropskih takmičenja- ističu Adian i Emir.

– Iako je nastup naših takmičara bio upitan za ECA junior Euro Kup, uz pomoć roditelja koji su finacirali takmičenje, uspjeli smo nekako da ih prebacimo do Zagreba, pa do granice Slovenije sa opremom i kajacima u Čatež, gdje su uz pomoć naših prijatelja iz KKK“Čatež“ zajedno s njihovim kajakašima otišli u Solkan, te predstavljali BiH i Grad Bihać. Dečki pitaju šta dalje i mi trenutno neznamo šta da radimo, čemu da se nadamo.

Znamo da je teška finansijska situacija u Gradu i da je sport u Bihaću upitan, ali ovi dečki zaslužuju mnogo više pažnje, jer ipak je KAJAK SPORT, po čemu je Bihać poznat i nepostoji nijedan klub u BiH iz kojeg su potekla tri Olimpijca koji su učestvovala na Olimpijskim igrama. Zašto nebi bilo i četvrti ili peti učesnik Olimpijskih igara.. Slijedeći ECA junior Cup se održava u krajem mjeseca u Flattach-Austrija, pa Augsburg- Njemačka, Poljska-Krakow, Češka-Češke Budjevice i Slovačka-Bratislava. Svjetsko prvenstvo za juniore se održava u Bratislavi–Slovačka krajem 7. mjeseca, gdje nevjerujemo da će uspjeti učestvovati, jer će nam finansijska podrška sigurno izostati – ističe Samir Karabašić, trener KKK“UNA“.