Smjena aktuelne Vlade Unsko-sanskog kantona već danima je u fokusu političke javnosti. Prema neslužbenim informacijama, navodno postoji dogovorena nova skupštinska većina od 16 potpisa, a dodatna podrška pokreta Pomak mogla bi donijeti veću stabilnost. Ipak, pojedini politički akteri izražavaju rezervu prema toj računici, ponajviše zbog neizvjesnog stava zastupnika Jasmina Hušića (NiP).
Uprkos intenzivnim pokušajima da se proces ubrza, situacija ostaje nepromijenjena. Kako stvari stoje, Pomak zasad ne žuri s donošenjem odluke, dok se, s druge strane, evidentno ulažu napori da se formira nova većina. Portal Biscani.net saznaje da je danas u Bihaću boravio potpredsjednik SDP-a, Vojin Mijatović, s ciljem da ubrza dogovor među krajiškim političkim predstavnicima. Njegova posjeta izazvala je pažnju, s obzirom na to da je upravo Mijatović prije dvije godine bio među ključnim akterima tadašnjeg izbacivanja NES-a iz izvršne vlasti na višim nivoima.
Politički analitičari podsjećaju da su i nakon Općih izbora 2022. godine upravo ruke iz Krajine bile ključne za imenovanje Federalne vlade. Danas se, čini se, situacija ponavlja – stranka NES postaje potencijalni strateški partner strankama Trojke na višim nivoima, a Unsko-sanski kanton navodno predstavlja dio tog političkog kompromisa.
Kako portal “Biscani.net” saznaje, dio članstva pojedinih kantonalnih organizacija SDP-a i NiP-a izražava neslaganje s mogućom promjenom vlasti, ukazujući na ranije nesuglasice s NES-om, ali i na činjenicu da se odluke sve češće donose izvan kantona.
Ostaje nejasno hoće li svi potpisnici ostati pri dogovoru ili će uslijediti nova taktička pregrupisavanja. Također, pažnju privlači i činjenica da Pomak, za razliku od drugih stranaka, nema centralu u Sarajevu, što mu daje veću autonomiju u donošenju odluka.
Ukoliko ipak dođe do promjene, bila bi to treća vlada Unsko-sanskog kantona u posljednje tri godine – što dodatno pojačava percepciju političke nestabilnosti u ovom dijelu Federacije BiH.
Prema navodima bliskim organizatorima nove većine, sastav bi mogao izgledati ovako:
- NES – 10 zastupnika
- SDP – 3 zastupnika
- NiP – 3 zastupnika
Da li će doći do konačnog raspleta i hoće li Unsko-sanski kanton ući u novu političku fazu – ostaje da se vidi u danima pred nama.