Home Blog

Albin Smajlović i Adil Ćenanović pješice krenuli ka Srebrenici – u znak počasti žrtvama genocida

Kako portal “Biscani.net” saznaje, večeras su sa Gradskog trga u Bihaću Albin Smajlović i Adil Ćenanović započeli svoje pješačenje ka Srebrenici, s ciljem da odaju počast žrtvama genocida koji se dogodio u julu 1995. godine. Njihovo putovanje, dugo više od 300 kilometara.

Njihov dolazak u Memorijalni centar Potočari planiran je 11. jula, na Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, koji se u Bosni i Hercegovini obilježava kao Dan žalosti. Tog dana, svake godine, hiljade ljudi iz BiH i cijelog svijeta okupljaju se u Potočarima kako bi prisustvovali kolektivnoj dženazi i odali počast novopronađenim i identificiranim žrtvama genocida.

Milorad Dodik s advokatom došao u Tužilaštvo BiH, oni ga saslušali, pritvor mu odmah ukinut

Foto: Ilustracija

Predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik danas je saslušan u Sudu Bosne i Hercegovine.

Postupajući po prijedlogu Tužilaštva BiH izveden je pred Sud BiH na kojem je Sud BiH donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i Dodiku ukinut pritvor.

S obzirom da je utvrđeno da ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen te je određena sljedeća mjera zabrane – mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu.

Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za njima postoji potreba ili drugačije odluke Suda.

(klix.ba)

Osvježenje nakon vrelih dana: Ljetni pljusak obradovao građane i poljoprivrednike

Iako je kalendarsko ljeto tek počelo, posljednjih desetak dana na području Bihaća i šire vladale su izrazito visoke temperature, uz povremeno gotovo nepodnošljivu sparinu. Prave ljetne vrućine zahvatile su grad, a asfalt je doslovno “gorio” pod nogama.

Danas je, međutim, stiglo pravo osvježenje — jak ljetni pljusak koji je iznenadio i obradovao mnoge građane. Kiša je nakratko prekinula žegu i donijela prijeko potrebnu svježinu u grad, a mnogi su se, bez kišobrana, s osmijehom sklanjali pod najbliže nadstrešnice, svjesni koliko je ova promjena vremena bila nužna.

Ovaj pljusak posebno je obradovao i poljoprivrednike, s obzirom na to da su se danima suočavali s visokim temperaturama i suhom zemljom koja je otežavala sjetvu i rad na poljima. Kiša je došla u pravi čas — dovoljno da ovlaži tlo i olakša daljnje poljoprivredne aktivnosti.

Nakon nekog vremena, zrak je konačno lakše disati, a grad se napokon rashladio.

Dodik: RS neće dati ono što joj je garantovano Dejtonom

Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik rekao je da RS ne traži ništa što joj ne pripada, ali i da neće ni dati ono što joj garantovano Ustavom BiH i Dejtonskim mirovnim sporazumom.

Tokom intervjua za ruski TASS, Dodik je poručio da BiH može funkcionisati jedino kroz iskren dijalog legalno izabranih zvaničnika sva tri naroda i bez miješanja stranaca i samovoljnih nametanja.

– RS želi da živi onako kako je dogovoreno u Dejtonu, ako to nije moguće, onda je suživot jedni pored drugih jedina realna alternativa. RS je miroljubiva, ali čvrsta – istakao je Dodik.

On je naveo da RS, uprkos svim pritiscima, ostaje posvećena miru, dijalogu i poštovanju međunarodnih prava i obaveza.

Braniti ustavna prava

– Međutim, isto tako, odlučno ćemo braniti ustavna prava, nadležnosti i dostojanstvo RS i srpskog naroda – poručio je Dodik.

On je rekao da su institucije RS od samog potpisivanja Dejtonskog sporazuma dosljedne u njegovoj zaštiti i primjeni, te da na toj osnovi RS već 30 godina principijelno gradi politiku mira, stabilnosti i saradnje.

– Nažalost, posljednje tri decenije svjedočimo upornim, sistematskim i podmuklim pokušajima razgradnje dejtonske strukture BiH. Bošnjačka politička elita, uz podršku dijela međunarodne zajednice, neprekidno radi na unitarizaciji državne zajednice, negirajući ustavnu poziciju RS – istakao je Dodik.

Dodik je govorio i o tome „kako je RS stvorena“, poručivši da je nastala kao „izraz historijske, demokratske i političke volje srpskog naroda, te da je 1995. godine postignut Dejtonski mirovni sporazum kao kompromis kojim ne samo da je zaustavljen rat nego i utvrđeno ustavnopravno uređenje državne zajednice BiH“.

“RS je ustavna kategorija”

– Јasno je dakle da BiH nije ni unitarna ni jednonacionalna nego složena državna zajednica, sastavljena od dva entiteta i tri ravnopravna naroda. Dakle, Republika Srpska u BiH nije administratvna jedinica, ona je ustavna kategorija – naveo je Dodik.

Osvrćući se na francusko-njemački non-pejper, Dodik je rekao „da je to politički pamflet koji ne odražava realnost BiH, već je pokušaj kreiranja nove platforme za razvlašćivanje RS na šta RS neće pristati“.

Dodik je poručio da „RS odlučno odbacuje svaku inicijativu koja ima za cilj unitarizaciju BiH, odnosno nametanje rješenja mimo volje konstitutivnih naroda i podrivanje dejtonske ravnoteže“.

– Zabrinjavajuće je što zapadne zemlje koje se predstavljaju kao garanti mira i stabilnosti, učestvuju u izradi jednog takvog papira, ignorišući ustavni poredak BiH i predlažu rješenja u direktnoj suprotnosti sa Dejtonskim sporazumom. RS neće prihvatiti nikakav dokument koji nije nastao kroz dijalog legitimnih domaćih aktera i koji pokušava da suspenduje volju srpskog naroda izraženu putem izbora – istakao je Dodik.

Pritisci iz ambasade

On je naveo da je Dejtonski mirovni sporazum međunarodni ugovor koji se može mijenjati samo uz saglasnost svih strana potpisnica – a ne kroz neformalne papire i pritiske iz ambasada.

– RS ostaje privržena miru, dijalogu i saradnji sa svima, ali istovremeno jasno poručuje: naša politička volja nije predmet pregovora, niti kolonijalnog upravljanja – naglasio je Dodik.

Dodik je istakao „da je non-pejper tek jedan u nizu manevara vodećih zemalja EU, što pokazuje da ni 30 godina od Dejtona nisu ništa naučili o BiH“.

– On zapravo još jednom potvrđuje praksu miješanja stranih sila u unutrašnje stvari BiH, bez poštovanja ustavne strukture zemlje i bez konsultovanja legitimno i legalno izabranih predstavnika naroda – naveo je Dodik.

(avaz.ba)

Poziv na post Dana Ašure: Post Ašure uzrok je praštanja grijeha učinjenih u protekloj godini

Prema Takvimu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini,  05. 07.2025. godine je 10. Muharrem 1439. h. g odnosno Dan Ašure.

Ovim putem vas pozivamo na post 04.07.2025. i 06 .07..2025. (dan prije i poslije Ašure)

Post Dana Ašure je pritvrđeni sunnet Allahovog Poslanika Muhammeda a.s.

O vrijednosti posta mjeseca muharrema, kao i obavljanja noćnog namaza, govori slijedeći hadis, koji bilježi imam Muslim:

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِي اللَّه عَنْه، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: “أَفْضَلُ الصِّيَامِ بَعْدَ رَمَضَانَ شَهْرُ اللَّهِ الْمُحَرَّمُ وَأَفْضَلُ الصَّلَاةِ بَعْدَ الْفَرِيضَةِ صَلَاةُ اللَّيْلِ!” (مسلم)

Prenosi Ebu Hurejre, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Najbolji post poslije ramazana je post mjeseca muharrema, a najbolji namaz poslije fard namaza je noćni namaz!” (Muslim)

U Muslimovoj zbirci se nalazi hadis, koji govori o tome da je post Ašure uzrok praštanja grijeha učinjenih u protekloj godini:

“صِيَامُ يَوْمِ عَاشُورَاءَ أَحْتَسِبُ عَلَى اللَّهِ أَنْ يُكَفِّرَ السَّنَةَ الَّتِي قَبْلَهُ!”  (مسلم)

Post Ašure je uzrokom praštanja grijeha koji su učinjeni protekle godine!” (Muslim)

Preporuka je Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da se pored desetog dana muharrema posti dan prije ili dan poslije, pa u slijedećoj predaji stoji:
عن عَبْدَ اللَّهِ بْنَ عَبَّاسٍ رَضِي اللَّه عَنْه، أنه قال: “حِينَ صَامَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَوْمَ عَاشُورَاءَ وَأَمَرَ بِصِيَامِهِ قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ إِنَّهُ يَوْمٌ تُعَظِّمُهُ الْيَهُودُ وَالنَّصَارَى!” فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: “فَإِذَا كَانَ الْعَامُ الْمُقْبِلُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ صُمْنَا الْيَوْمَ التَّاسِعَ!” قَالَ: “فَلَمْ يَأْتِ الْعَامُ الْمُقْبِلُ، حَتَّى تُوُفِّيَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهم عَلَيْهِ وَسَلَّم!”  (مسلم)

Prenosi se od Abdullaha ibn Abbasa, radijallahu anhu, da je Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, nakon što je postio i naredio ashabima da poste Ašuru rečeno: “O Allahov Poslaniče, to je dan koji obilježavaju Židovi i Kršćani!” Rekao je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: “U narednoj godini ćemo inša-Allah postiti i deveti dan!” Pa on nije dočekao narednu godinu, jer je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, preselio te godine!” (Muslim).

Preuzeto sa: akos.ba

Da li će veće račune struje slijediti i druga poskupljenja: “Direktnog utjecaja ne bi trebalo biti”

Ako želite klimu u svakoj sobi i grijanje na električnu energiju – red je i platiti. Ovo su bile riječi federalnog premijera Federacije Bosne i Hercegovine Nermina Nikšića kojima je prije nekoliko dana, između ostalog obrazlagao poskupljenje struje.

Predloženim usklađivanjem cijena uvode se tzv. blok tarife – plavi, zeleni i crveni računi. Prosječan rast računa bi, prema predloženom modelu, iznosio:

  • zeleni računi: +4,8%
  • plavi računi: +6,3%
  • crveni računi: +8,0%

Zelena tarifa se odnosi na domaćinstva čiji mjesečni račun za električnu energiju iznosi 50 KM, plava od 50 do 150 KM te crvena iznad 150 KM.

Kako uz ova poskupljenja često dolaze i druga, što je uvijek bio slučaj u praksi, pitali smo profesora iz oblasti finansija na Internacionalnom Univerzitetu Burch Ermina Ceru da li će to i sada biti slučaj.

Ipak, on smatra kako se to neće desiti jer se radi o poskupljenjima vezanim samo za domaćinstva, a ne privredu.

“Koliko sam vidio iz izjava odgovornih osoba iz Elektroprivrede FBiH, poskupljenje je najavljeno samo za domaćinstva, dok cijena za privredu ostaje ista. Dakle direktnog utjecaja ne bi trebalo biti, a efekat na privredu bi trebao biti minimalan”, smatra on.

Navodi da, ukoliko dođe do inflatornog pritiska zbog nekih drugih faktora, ovo poskupljenje može biti dodatni faktor koji doprinosi opštem rastu cijena.

Prijedlog za poskupljenje struje u FBiH još čeka odobrenje regulatorne agencije te će vjerovatno iznositi od 4,8 do 6,3 posto.

(klix.ba)

Ali Mahmud novo pojačanje NK Jedinstvo Bihać

NK Jedinstvo Bihać potvrdio je dolazak novog igrača – redove bihaćkog prvoligaša pojačao je talentovani ofanzivac Ali Mahmud.

Mahmud je rođen 2004. godine, a prepoznatljiv je po svojoj brzini, driblinzima i izraženom osjećaju za gol. U Bihać stiže nakon nastupa za FK Sloboda Tuzla i FK Gornji Rahić, s jasnom ambicijom da doprinese rezultatima Jedinstva u predstojećoj sezoni Wwin Prve lige Federacije BiH.

Kako portal “Biscani.net” saznaje, iz kluba poručuju kako vjeruju da će Ali Mahmud biti značajno pojačanje u napadačkom dijelu ekipe, te mu žele dobrodošlicu u crveno-bijelu porodicu.

Ramo Isak dobitnik priznanja „Evropski najministar“

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak dobitnik je specijalnog priznanja „Evropski najministar“, koje mu je uručeno tokom svečane ceremonije u Kongresnoj dvorani hotela Holiday u Sarajevu. Nagradu dodjeljuje Direkcija evropske nezavisne agencije za izbor i promociju najuspješnijih lidera i institucija.

Ovo priznanje je dio manifestacije posvećene promociji evropskih standarda i uspješnog rukovođenja u javnoj upravi.

„Velika mi je čast i zadovoljstvo primiti priznanje Evropski najministar, koje shvatam kao potvrdu da reformski put i rad koji ulažemo u jačanje sigurnosti, profesionalizaciju policijskih struktura i unapređenje sistema unutrašnjih poslova u Federaciji BiH daje konkretne rezultate,“ izjavio je ministar Isak.

Posebnu zahvalnost uputio je svom timu i svim zaposlenima u Federalnom ministarstvu unutrašnjih poslova, ističući da su upravo njihova predanost, stručnost i posvećenost građanima ključ ovog uspjeha.

„Ovo priznanje posvećujem njima, ali i svim zaposlenima u sigurnosnom sektoru koji svakodnevno rade u službi građana. Nastavljamo još jače i odlučnije raditi za sigurniju i pravedniju Bosnu i Hercegovinu,“ poručio je Isak.

Suljagić: Koga briga šta kaže Vučić, Bošnjaci su akteri vlastite sudbine

Screenshot

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić, gostovao je u Dnevniku D Federalne televizije.

Suljagić je istakao da su Bošnjaci u proteklih 30 godina kao narod postali akteri vlastite sudbine.

“Dobili smo ono za što smo se mogli izboriti. Izborili smo se za mnogo. Izborili smo se za priznanje i ta bitka je dobivena. Niko sigurno neće sam od sebe sjesti i napisati kurikulume o Srebrenici i uvrstiti ih u nastavne planove i programe u drugim zemljama. Na kraju krajeva, niko drugi i ne treba to da uradi osim nas, kazao je Suljagić za Dnevnik D FTV-a.

Na pitanje je li država učinila dovoljno, iz perspektive žrtava, jer je prošlo 30 godina od genocida, Suljagić ističe da se ne može reći da se ništa nije radilo.

“Ako me pitate je li neka država učinila dovoljno na prikupljanju dokaza, na istraživanju ratnih zločina – to je činila Republika Bosna i Hercegovina koja je imala organe posvećene tome, i ne samo u Srebrenici nego i u Sarajevu gdje je svaka granata koja je pala i ubila nekoga, obavljen je uviđaj i spremljen predmet protiv nepoznatog učinioca. I to je sve kasnije korišteno. Dakle, jeste, neka država je radila, neke institucije su radile. Ne bi ove presude u Hagu bile moguće da nije bilo ljudi iz, recimo, Agencije za informisanje i dokumentaciju koji su bili u stanju da kontaktiraju svjedoke, da ih saslušaju, da upute takav jedan pripremljen dokaz. Ne možemo reći da se nije ništa radilo. Pronađene su masovne grobnice. Nije to moglo bez nas. Mi smo u proteklih 30 godina, i kao narod, postali akteri vlastite sudbine. Šta god neko misli o tome. Koja bi to druga država uradila više?. Na kraju krajeva, prošlo je 30 godina, i mi poslije 30 godina imamo državnu instituciju posvećenu obilježavanju, pamćenju i komemoriranju genocida u BiH, odnosno u i oko Srebrenice. I za budžet te državne institucije svake godine glasaju poslanici svake vladajuće većine, uključujući ljude iz vladajuće većine iz entiteta RS”, kazao je Suljagić.

Na pitanje, je li to dovoljno u smislu – ima li pravde i kako do pravde, Suljagić navodi da je pravda metafizička stvar.

“Šta je pravedna kazna za nekoga ko ubije snajperom dijete od 7-8 godina? Pravda je kategorija koja je malo izvan ovih nekakvih naših moralnih okvira. Imamo zakone, takvi kakvi jesu. Pridržavamo se zakona, radit ćemo po zakonima. Neki ljudi će otići u zatvor zato što je ovo Evropa. U Evropi se mi na takav način obračunavamo sa ljudima koji su počinili zločine, uključujući i ratne zločine. Neki ljudi će pobjeći iz Bosne, neki ljudi će cijeli život bježati. Dobili smo ono za što smo se mogli izboriti. Izborili smo se za mnogo. Izborili smo jednu vrlo važnu borbu, to je borba za priznanje i ta bitka je dobivena”, naveo je Suljagić.

Dok obilježavamo 30. godišnjicu genocida, sudovi u Srbiji oslobađaju ratne zločince.

Je li moguće tako do pomirenja?

“Ne znam zašto je nešto što Srbija uradi ili ne uradi relevantnije od nečega što uradi bilo koja je druga zemlja. Mene ta opsjednutost u potrazi za klikbejtom, koga briga šta je Aleksandar Vučić rekao o Srebrenici, koga apsolutno briga šta je bilo ko u Srbiji rekao o Srebrenici. Šta ćemo mi sad – kao provesti idućih 30 godina ubjeđujući Srbiju da uradi nešto što je za njeno dobro? Nema se života za to. Nema se života za tu mitomaniju. Trenutak kad se odlučite priključiti civilizaciji – dobro ste došli. U međuvremenu taj razgovor vodite sami sa sobom. Doslovno nas ne zanima”, jasan je Suljagić.

I na domaćem terenu provokacije nikada ne prestaju. Čini se da se posebno intenziviraju u ovo vrijeme.

“Neka svako radi ono što misli da treba i onako kako misli da treba. Što se mene tiče, mogu tu sad napraviti dva kineska zida s dvije strane ceste. Ja ni to neću primijetiti. Jer ja sam ovdje drugim poslom. I radim svoj posao”, poručio je, između ostalog, Suljagić.

Kompletan razgovor pogledajte ovdje.

(Vijesti.ba)

Vrhovni sud FBiH potvrdio: Taksa na kladionice u Bihaću je zakonita, Grad dobio važnu pravnu bitku

Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić oglasio se danas povodom presude Vrhovnog suda Federacije BiH, kojom je potvrđeno da su takse koje Grad Bihać naplaćuje od priređivača igara na sreću u potpunosti zakonite.

U svom obraćanju, Sedić je istakao da ova odluka predstavlja više od pukog pravnog dokumenta – ona je, kako navodi, potvrda višegodišnje borbe Grada protiv industrije koja godišnje upravlja stotinama miliona maraka.

„Kad se suprotstavite industriji koja vrti stotine miliona maraka godišnje, niste naivni, nego odlučni da vratite pravdu tamo gdje je sistem godinama šutio“, poručio je Sedić.

Radi se o upravnom sporu između jedne kladionice i Grada Bihaća, u kojem je prvobitno Kantonalni sud u Bihaću presudio u korist Grada. Priređivač igara na sreću zatim je podnio zahtjev za vanredno preispitivanje, koji je Vrhovni sud FBiH odbio kao neosnovan. U obrazloženju se navodi da nema kršenja federalnih zakona i da su pravni koraci Grada Bihaća bili utemeljeni.

Prema riječima gradonačelnika, priređivači igara na sreću duguju Gradu Bihaću preko 900.000 KM, a ovom presudom više ne postoji pravna osnova da se ospori to potraživanje.

„Bez obzira na to koliko advokata angažuju, koliko žalbi pišu i koliko puta pokušaju osporiti zakonitost, pravda je jasna. Mi se nismo borili za sitni budžetski prihod. Borili smo se za dostojanstvo i pokazali da zakon važi za sve“, poručio je Sedić.

Na kraju, gradonačelnik je istakao da ova presuda treba poslužiti kao poruka svim pravnim subjektima da će Grad Bihać insistirati na poštivanju zakona i obaveza prema zajednici.