Mogućnost američke kopnene operacije u Iranu sve je veća, no pripadnici vojske stacionirane u regiji upozoravaju da bi takav potez bio “apsolutna katastrofa”.
Dok rat između SAD-a, Izraela i Irana ulazi u svoju četvrtu sedmicu, a predsjednik Donald Trump naređuje slanje hiljada dodatnih vojnika na Bliski istok, trupe na koje računa postaju sve opreznije.
Kako u tekstu prenosi američki portal HuffPost, intervjui s aktivnim vojnicima, rezervistima i grupama za zaštitu prava vojnika otkrivaju ozbiljnu krizu morala. Američke trupe zahvaćene ratom prijavljuju osjećaj ranjivosti, ogroman stres, frustraciju i razočaranje do te mjere da mnogi razmišljaju o potpunom napuštanju vojske.
Vojni zvaničnik koji radi na liječenju evakuisanih vojnika u regionalnom medicinskom centru Landstuhl u Njemačkoj, upozorava da trupe pate zbog “neadekvatne zaštite i planiranja”.
Iranski balistički projektili i dronovi neprestano pogađaju američke vojne objekte, a danak je već sada veliki: 13 američkih vojnika je ubijeno do sada (sedam u direktnim udarima), a najmanje 232 vojnika su ranjena.
“Kopnena operacija bi bila apsolutna katastrofa… mi nemamo plan za to. Ne možemo u potpunosti odbraniti ni jednu jedinu kopnenu bazu na tom ratištu”, izjavio je ovaj zvaničnik za HuffPost.
Jedna od rezervistica koja radi s mlađim oficirima prenijela je šokantne detalje o gubitku povjerenja među trupama:
“Iz usta vojnika čujem riječi: Ne želimo umrijeti za Izrael, ne želimo biti politički pijuni”, izjavila je ona, dok je drugi rezervista potvrdio da na terenu čuje identične komentare.
Ogroman porast zahtjeva za “prigovor savjesti”
Nedostatak jasnog narativa koji bi opravdao rat s Iranom ključni je izvor nezadovoljstva. Organizacije koje pomažu vojnicima bilježe historijske brojke. Mike Prysner, izvršni direktor Centra za savjest i rat, ističe da su ranijih godina primali između 50 i 80 upita godišnje. U martu ove godine zabilježen je porast od čak 1.000 posto. Vojnici ubrzano traže status prigovarača savjesti pred najavljena raspoređivanja.
Kao glavnu prelomnu tačku mnogi vojnici navode napad 28. februara na školu u iranskom gradu Minabu, gdje je ubijeno najmanje 175 osoba, uključujući desetine djevojčica. Izvori upoznati s istragom Pentagona izjavili su za HuffPost da SAD najvjerovatnije snose odgovornost za ovaj tragični incident.
Zabrinutost trupa reflektuje i širu promjenu stava prema američkoj ulozi na Bliskom istoku i podršci Izraelu. Američki vojnici izražavaju rezerve posmatrajući razaranja u Gazi tokom izraelske ofanzive, a mlađe generacije Amerikanaca, koje čine okosnicu vojske, postaju izrazito skeptične. Nedavna anketa NBC Newsa pokazala je da 63 posto glasača mlađih od 34 godine sada ima negativan stav o Izraelu.
Pored toga, nezadovoljstvo buja i zbog unutrašnje politike Ministarstva odbrane pod vodstvom Petea Hegsetha. Rezerve se javljaju zbog: korištenja vojske i Nacionalne garde unutar američkih granica (rad sa ICE-om i potencijalna upotreba protiv građana), ukidanja programa za promociju različitosti u oružanim snagama, te zbog prekida partnerstava vojske s univerzitetima i analitičkim centrima.
“Ovaj trenutak je destabilizirajući zbog načina na koji se vojska koristi kao igračka administracije za provođenje autoritarne agende”, poručio je Matt Howard iz organizacije veterana “About Face”.
Kako zaključuje sagovornik HuffPosta, ukoliko vojnici vide da se ovi potezi ne poklapaju s njihovim moralnim kompasom i ciljevima, sve je jasnija preporuka koja kruži među trupama: “Tražite izlaz”.
(klix.ba)













