Članovi Koordinacionog odbora za praćenje Gender akcionog plana USK-a za 2022-2025.godinu, povodom obilježavanja sedmice ravnopravnosti spolova i Međunarodnog dana žena, održali su danas u Bihaću sjednicu, na kojoj su razmatrali aktivnosti praćenja i izvještavanja o implementaciji akcionog plana sa osvrtom na pomake u korist ravnopravnosti spolova.

Koordinacioni odbor će prikupljene podatke svih kantonalnih organa uprave objediniti i prezentirati kroz izvještaj za 2022.godinu. Analiza pokazuje značajan pomak u šest prioritetnih oblasti, koje prati Gender akcioni plan, rečeno je.

Konvencija o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici potvrđuje da rodna neravnopravnost leži u korijenu rodno zasnovanog nasilja nad ženama i djevojčicama, i obavezuje članice na donošenje mjera koje, između ostalog, imaju za cilj osnaživanje i ekonomsku nezavisnost žena žrtava nasilja. Uz druge specijalizirane usluge, Istanbulska konvencija upućuje na uspostavljanje mjera ekonomskog osnaživanja preživjelih nasilja prema kojima bi službe za zapošljavanje provodile program(e) zapošljavanja, samozapošljavanja i prekvalifikacije preživjelih.

U kontekstu navedenog razmatran je plan i program ovog vida podrške u 2023. godini, te donesen zaključak da je u narednom periodu neophodno uložiti dodatne napore, ostvariti čvršću suradnju vladinog i nevladinog sektora, pružiti stručnu podršku i olakšati pristup prilikom prijave na planirane programe poticaja za zapošljavanje žena žrtava nasilja, kako bi se ekonomski osnažio što veći broj pripadnica ove ranjive kategorije.