Naslovnica Blog Stranica 20

Ovo je Miro koji je u Kiseljaku ubio punicu i suprugu: Lucija štitila kćerku od nasilnika, pa stradala

Jutros je Bosnu i Hercegovinu šokirao još jedan slučaj femicida koji se dogodio u Kiseljaku.

Još jedna žena životom je platila cijenu nesretnog braka u kojem je živjela njezina kćer koja je u poslijepodnevnim satima također izgubila bitku za život na KCUS-u.

U obje je pucao zet ubijene, odnosno suprug kćeri koju je majka pokušala zaštiti od nasilnika, a u medijima se pojavila i njegova fotografija.

Kako je portal Crna Hronika već ranije objaviom, ubijena je 79-godišnja Lucija Rajić, teško je povrijeđena bila njezina kćer Vesna Pecirep (1971) koja je nešto iza 17 sati preminula na KCUS-u, a zet koji je na obje pucao je Miro Pecirep (1972.).

Nakon što je Policijiskoj stanici Kiseljak prijavljena pucnjava u porodičnoj kući u naselju Jehovac, policija je izašla na mjestu događaja.

Pridužili su im se i pripadnici specijalnih jedinica. Počinitelj je vrlo brzo lociran i opkoljen te je nakon što nije imao gdje, pucajući sebi u glavu, pokušao počiniti samoubojstvo.

I on i Vesna su nakon tragedije zbrinuti u Kliničkom centru u Sarajevu s tim da je ubica preminuo nešto iza 15 sati, dok je nesretna Vesna preminula oko 17:40.

U naselju Jehovac u kojem se dogodila tragedija, kažu da je porodica živjela mirno i ni sa kim nisu bili u zavadi. Posebno emotivno, sugovornici govore o ubijenoj Luciji koju su mnogi od njih posljednji put vidjeli na dan kad je ubijena, na nedjeljnjoj misi.

U ratu joj je poginuo sin, suprug Stjepan u međuvremenu je preminuo, te joj kćer Vesna i njezina porodica, dvoje unučadi koji su u međuvremenu odrasli i zasnovali vlastite porodice, bili utjeha i smisao života.

Pomagala im je, bila im je oslonac i podrška, javlja Večernji ba. Pomažući i štiteći kćer Vesnu koja je odlučila prekinuti život s nasilnikom, Lucija je ubijena

Gimnazija Bihać obilježila 115 godina postojanja i rada

JU Gimnazija Bihać svečanom akademijom održanom u Kulturni centar Bihać obilježila je 115 godina postojanja i rada, potvrđujući status jedne od najznačajnijih obrazovnih institucija u ovom dijelu Bosne i Hercegovine.

Tokom svečanosti istaknuta je bogata tradicija škole kroz koju su generacije učenika i profesora gradile ugled bihaćke Gimnazije. Direktorica škole Semira Muminović podsjetila je da je riječ o najstarijoj srednjoj školi gimnazijskog tipa u ovom dijelu države i šestoj najstarijoj gimnaziji u Bosni i Hercegovini, koja nikada nije prekidala svoj rad, uprkos brojnim historijskim izazovima.

Program su pripremili sadašnji učenici, koji su kroz dramske, filmske i muzičke sadržaje predstavili dio aktivnosti i projekata škole. Poseban trenutak akademije bila je premijerna izvedba pjesme posvećene JU Gimnazija Bihać, nastale zajedničkim radom profesora te nekadašnjih i sadašnjih učenika.

Svečanoj akademiji prisustvovali su brojni profesori, bivši učenici, građani Bihaća, kao i predstavnici javnog i političkog života, među kojima i gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.

Obilježavanje 115 godina postojanja još jednom je potvrdilo značaj koji JU Gimnazija Bihać ima u obrazovanju i odgoju generacija mladih ljudi, koji svojim znanjem i uspjesima pronose ime Bihaća širom Bosne i Hercegovine i svijeta.

Pavasović Visković o ubojstvu u Drnišu: “Frapantno je Habijanovo neznanje”

Screenshot: RTL Danas

ODVJETNIK Ljubo Pavasović Visković komentirao je za RTL ubojstvo u Drnišu. Osvrnuo se na pitanje kako je moguće da Kristijan Aleksić, koji je već prije osuđen za ubojstvo, ponovno bude u poziciji da nekome oduzme život.

“Apsolutno je moguće. Ako se ne varam, on je osuđen na kaznu zatvora od 15 godina, u tom trenutku to je bila skoro pa maksimalna kazna za to kazneno djelo. Tu je kaznu izdržao”, napomenuo je.

“Možete sprječavati nešto što možete predvidjeti”

“U međuvremenu je nakon te kazne imao kaznenu prijavu iz 2023., koja, i da je bila procesuirana pravodobno i da je bio suđen na godinu dana zatvora, opet ne bi donijela drugi ishod, jer bi on barem godinu i pol dana bio kod svoje kuće i opet bi bio potencijal da napravi ovo što je napravio”, dodao je.

“Možete sprječavati nešto što možete predvidjeti. Ovako monstruozan čin, ovaj užas koji je taj čovjek napravio, mislim da nitko ne može predvidjeti. Isto tako, jasno treba reći – pravosuđe ne sprječava ništa, pravosuđe kažnjava ljude za kaznena djela koja počine”, naglasio je.

“Ovdje je napravljen određen propust 2023. u procesuiranju držanja oružja, međutim, ljudima treba jasno reći – da je tada suđen, 2024. bi bio na slobodi, jer je kazna zatvora u trajanju od jedne godine”, ustvrdio je.

“Većina ovakvih počinitelja nisu psihički bolesni”

Na pitanje tko je najodgovorniji u tom sustavu, odgovorio je: “Ne možete nekoga držati cijeli život u zatvoru ako znate da je opasan.”

Na potpitanje da Aleksić možda ne bi počinio zločin da je bio u zatvoru, uzvratio je: “Temeljem čega je mogao biti u zatvoru?”

“Većina ovakvih počinitelja, ljudi koji imaju potencijal da naprave ovakvo nešto, nisu psihički bolesni. Ljudi koji imaju stvarne psihičke bolesti nisu toliko opasni, koliko su opasne osobe koje imaju poremećaj osobnosti izražen u jakoj mjeri. Vidjet ćete u ovom postupku da će se pokazati da ovaj čovjek ima izraziti poremećaj osobnosti i da je to to. On je medicinski zdrav”, naveo je.

“Ništa neobično nema u tome da nešto stoji na sudu dvije i pol godine”

Komentirao je i činjenicu da optužnica za nezakonito držanje oružja stoji dvije i pol godine na šibenskom sudu. “Ništa neobično nema u tome da nešto stoji na sudu dvije i pol godine. Međutim, to je postupak za kazneno djelo za koje je zapriječena kazna do tri godine zatvora. To je zakonsko rješenje. To se trebalo riješiti ranije, ali to ne bi spriječilo ovo što se dogodilo preksinoć”, uvjeren je.

“Nema tog scenarija u kojem bi bilo kakva reakcija šibenskog suda dovela do toga da on u subotu ne bi bio u svojoj kući u Drnišu. To nije točno i jako zamjeram izjavi ministra Habijana, gdje se teret odgovornosti svodi na nekoga tko je mogao bolje reagirati, međutim, tko sigurno nije u uzročno-posljedičnoj vezi s ovim što se dogodilo”, rekao je.

Govorio je i o inspekciji koja dolazi u Šibenik. “To je najjednostavnije. Poslat će inspekciju u Šibenik, pronaći će krivca u sucu općinskog suda, dat će nekakvu sankciju i misliti da je riješio problem”, upozorio Pavasović Visković.

“Da se vratimo na početak. On ima postupak za najblaže moguće kazneno djelo. Prema sudskoj praksi, mogao je dobiti plafon godinu, godinu i pol dana zatvora. Misle li stvarno premijer i ministar pravosuđa misle da bi osuda od godinu i pol dana zatvora stvarno spriječila ovo što se dogodila u Drnišu? Ne, ne bi”, nastavio je.

“Postoji nešto što se zove rehabilitacija”

DORH nije tražio da se Aleksiću zbog nezakonitog držanja oružja odrede mjere opreza ili istražni zatvor. “Nije ništa neobično da se u pravosuđu u takvom postupku to ne zatraži. Frapantno je neznanje ministra koji zamjera činjenica da je njemu osuda brisana, pa zbog toga nisu postojale otegotne okolnosti. Postoji nešto što se zove rehabilitacija”, napomenuo je.

“Na nekoj građanskoj razini, pogotovo kad si ogorčen, a svatko je ogorčen ovime što se dogodilo, jer ovo je nezamisliva strahota, kad govori o tome… Ali ministar sebi ne može dopustiti ovakvu izjavu koju je danas dao”, uvjeren je.

Osvrnuo se i na pitanje je li Aleksića sud mogao poslati u istražni zatvor, ako to već nije tražio DORH.

“Sud ga je mogao poslati u istraži zatvor, ali znate li koliko istražni zatvor može trajati za kazneno djelo gdje je zapriječena kazna do tri godine? Zašto to ministar nije rekao? Tri mjeseca. To je taj alat koji je ministar dao pravosuđa. Ako se ne varam, istražni zatvor istekao bi 2023. godine”, objasnio je.

“Siguran sam da će dobiti 40 godina zatvora”

Komentirao je i pitanje je li hrvatska kaznena politika preblaga za višestruke nasilne počinitelje. “Hrvatska kaznena politika jedna je od strožih u Europskoj uniji. Ljudima je to čudno, ali činjenica je isto tako da smo vrlo, vrlo sigurna zemlja. Vjerojatno to nije zbog toga što smo kao ljudi pristojni i ljubazni, nego je to vrlo vjerojatno tako jer postoji dio sustava koji funkcionira”, naglasio je.

“Ovo je nešto što nijedan sustav ne može predvidjeti. Nešto od čega se ti ne možeš braniti. Uvjeren sam da ovakvih potencijalnih bombi kao Aleksić ima na stotine, ako ne i na tisuće”, kazao je.

“Sada mi dajte molim vas, u ovoj lakoći s kojom ljudi govore o ovakvoj strahoti, gdje ovo pokušavaju iskoristiti za svoj moment – neka gospodin Grmoja i ministar sutra istupe i neka daju alat. Neka kažu OK, ovo je zakonodavni alat kojim ćemo prepoznavati i zatvarati ovakve monstrume. Gdje? Na temelju čega ćeš ih zatvarati? Na koji način ćeš to raditi? To jednostavno ne funkcionira”, smatra Pavasović Visković.

Na pitanje može li Aleksiću pomoći eventualna neubrojivost, odgovorio je: “Što se mene tiče, siguran sam da će ovaj čovjek dobiti 40 godina zatvora. Što se mene tiče kao građanina, to bi bio problem koji bi bio riješen sinoć kod hapšenja. To je jednostavno životno i ljudski tako. Međutim, pošto živimo u demokraciji, moramo imati neka pravila. I što god ja mislio u tom činu, jednostavno su istine što se tiče pravosuđa na jednom potpuno drugom mjestu od onih o kojima se danas govori o medijima.”

(index.hr)

FOTO: Raspao se most između Hrvatske i BiH na GP Gradiška

Foto: GP Maljevac

“PRIJE pola sata pukao je most na GP-u Gradiška. Srećom, nema ozlijeđenih”, javio nam je čitatelj oko 3 sata ujutro.

Potvrda informacije stigla je od HAK-a.

“Zbog oštećenja mosta između graničnih prijelaza Stara Gradiška (HR) i Bosanska Gradiška (BiH) sav je promet do daljnjega u prekidu”, izvijestili su.

Kako piše Klix.ba, na starom Graničnom prijelazu Gradiška došlo je do obrušavanja dijela ograde mosta, zbog čega je u potpunosti onemogućeno kretanje vozila i pješaka. Konstrukcija ograde popustila je pod neutvrđenim okolnostima, što je stvorilo ogroman sigurnosni rizik.

Uzimajući u obzir frekvenciju teretnog i putničkog prometa na ovom graničnom prijelazu, očekuje se da će ova obustava izazvati veće gužve.

(Index.hr / Foto: GP Maljevac)

Dodik najavio gradnju evropskog stadiona za Borac, Misimović mu uručio dres i zahvalio se za podršku

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je večeras u Banjoj Luci da je Fudbalski klub Borac dokaz upornosti i istrajnosti i da iza njega moraju da stanu grad i entitet Republika Srpska, kako bi vrijednosti i sportska umijeća podigli na viši nivo.

Dodik je na svečanoj akademiji povodom 100 godina FK Borac najavio izgradnju novog “evropskog” stadiona kako bi šampionu Bosne i Hercegovine podarili trajno mjesto okupljanja i uspjeha u predstojećim godinama, te pozvao da se formira organizacioni odbor za izgradnju stadiona.

On je istakao da je jubilej dokaz uspjeha rukovodstva, trenera, simpatizera i navijača.
“Nema uspjeha kluba ako ljudi oko kluba ne žive za njega”, naglasio je Dodik i ukazao na mnoga odricanja da klub bude uspješan, prenosi SRNA.

Dodik je rekao da se zalaže da Borac bude i dalje prvak i da se obezbijedi sve što treba, te poželio nogometašima uspjeh na evropskoj sceni.

“Neka živi ta simfonija nogometna koja se zove Borac, neka živi ovaj grad, Republika Srpska i Srbija”, poručio je Dodik.

Na svečanoj akademiji predsjednik Fudbalskog kluba Borac Zvjezdan Misimović uručio je Dodik pehar i dres sa njegovim imenom i brojem 10 za doprinos i pomoć pri razvoju kluba.

“Hvala vam na svemu što ste uradili za Fudbalski klub Borac. Večeras slavimo zahvaljujući vama i vašoj podršci tokom svih ovih godina, bez koje Borac ne bi stigao do uspjeha kojim se dičimo u proteklom periodu”, naveo je Misimović.

“Fudbalski klub Borac samim svojim imenom odredio je put kojim će ići. Nikada nije pognuo glavu i nikada nije ustuknuo. Bilo je teških dana, dana kada su mu branili čak i da postoji, ali ništa ga nije slomilo i ništa ga neće slomiti”, istakako je Misimović.

Prema njegovim riječima, Borac danas slavi vijek postojanja – jubilej koji je na ponos mnogih generacija.

“Osjetite to na svakom koraku, osjetite da je Borac klub sa dušom, a takvih je sve manje u svijetu nogometa. Vrijednost je to koja nema cijenu. Ovaj klub sačuvao je svoj identitet i ideju kojom se vodi od prvog dana – da bude borac uvijek i svuda”, rekao je Misimović

Priznanja su uručena i bivšim fudbalerima, trenerima i rukovodiocima FK Borac.

(klix.ba)

Djevojka pala s petog sprata Filozofskog fakulteta u Beograd: Preminula na mjestu događaja, istraga u toku!

Beograd večeras je potresla velika tragedija nakon što je djevojka, stara oko 25 godina, pala s petog sprata Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu.

Prema informacijama srbijanskih medija, djevojka je preminula na mjestu događaja.

Policijski službenici dobili su oko 22:40 sati dojavu da se na platou ispred fakulteta nalazi ženska osoba koja ne daje znakove života, nakon čega su odmah izašli na teren.

Načelnik Policijska stanica Stari Grad Radenko Resanović izjavio je da su, prema izjavama očevidaca, na petom spratu prethodno aktivirana pirotehnička sredstva, nakon čega je za sada neidentifikovana djevojka, za koju se pretpostavlja da je studentica fakulteta, pala kroz prozor.

O događaju je obaviješteno nadležno tužilaštvo, koje je naložilo uviđaj. Policijske ekipe trenutno prikupljaju izjave svjedoka i dokumentuju sve tragove na mjestu događaja.

Pirotehnička sredstva, koja su se aktivirala u zgradi fakulteta, nakon određenog vremena ugašena su intervencijom zaposlenika fakulteta. Za sada nije poznato kako su dospjela u prostorije ove visokoškolske ustanove.

Nadležni organi nastavljaju istragu kako bi utvrdili sve okolnosti ove tragedije, koja je potresla javnost u Srbiji i regionu.

Više informacija očekuje se nakon završetka uviđaja i zvaničnog saopćenja istražnih organa.

Gradonačelnik Drniša: Ubijeni dečko trebao je imati maturalnu, kupio je odijelo…

GRAD Drniš i dalje je u šoku nakon ubojstva 19-godišnjeg dostavljača pizze. Gradonačelnik Tomislav Dželalija rekao je kako su građani proveli dvije neprespavane noći te da će sutra biti proglašen Dan žalosti i održan pogreb stradalog mladića.

“Nelagodan je osjećaj da se dogodilo ubojstvo u gradu, jer je Drniš miran grad gdje nikada nije bilo ovakvih crnih scenarija”, rekao je Dželalija dodavši kako je posebno potresno što je stradao mladi čovjek kojemu je tek trebao početi život, piše Slobodna Dalmacija.

“Stradao je mladić kojem je život tek krenuo i trebao je imati maturalnu večer 29. svibnja i kupljeno odijelo. Teško mi je o tome govoriti”, rekao je gradonačelnik Drniša. Kaže kako je jutros izašao u grad i zatekao ga potpuno praznog, tržnica i ulice bez prolaznika.

“Svi ljudi u gradu su u šoku, nije ovo jednostavna situacija”

“Trebat će, vjerojatno, i djeci u školama pomoći. Moramo sad psihološki pomoći i zajednici. Svi ljudi u gradu su u šoku, nije ovo jednostavna situacija”, ističe Dželalija.

Pogreb će se održati u utorak na groblju Sveti Ivan u Drnišu, a prije posljednjeg ispraćaja bit će održana komemoracija u Srednjoj školi Ivana Meštrovića, koju je ubijeni maturant pohađao. Ravnatelj škole Hrvoje Pekas rekao je kako je bila riječ o uzornom učeniku i sportašu te da je cijela zajednica potresena tragedijom..

Policija je noćas uhitila Kristijana Aleksića koji je u subotu u 23,05 sati pucanjem iz vatrenog oružja na terasi obiteljske kuće usmrtio 19-godišnjaka koji mu je došao dostaviti pizzu.

(index.hr)

BAHATA VOŽNJA NA AUTOPUTU: Zauzeli sve trake, pa počeli da se „uvijaju“ – ne zna se ko kuda vozi (VIDEO)

Na društvenim mrežama širi se snimak još jedne krajnje neodgovorne vožnje zabilježene na jednom od autoputeva u Srbija, gdje su tri automobila, ukrašena za svadbu, istovremeno zauzela sve tri saobraćajne trake i tako ugrozila sigurnost svih učesnika u saobraćaju.

Video je objavljen na Facebook stranici Loznica Grad, a prikazuje vozila koja se kreću uporedo, bez ostavljanja prostora za normalno odvijanje saobraćaja. U pojedinim trenucima automobili su se međusobno približavali i „uvijali“, dok su vozači dodatno uključivali pokazivače pravca, očigledno želeći privući pažnju ostalih učesnika u saobraćaju.

Iako nije poznato šta je bio povod za ovakvo ponašanje, brojni korisnici društvenih mreža osudili su ovakav postupak, ističući da slavlje ne može biti opravdanje za ugrožavanje tuđih života.

Saobraćajni propisi postoje kako bi zaštitili sve učesnike na cestama, a svako neodgovorno ponašanje, posebno na autoputu i pri velikim brzinama, može imati ozbiljne posljedice.

Snimak je u kratkom vremenu izazvao brojne reakcije, a mnogi su pozvali nadležne institucije da identifikuju i sankcionišu vozače koji su svojim postupcima pokazali krajnju neodgovornost.

(Kurir)

OVO JE LUKSUZNA VILA UHAPŠENOG BRAČNOG PARA ZA UBISTVO BAJE: Ogromna kuća na Senjaku opasana zidinama, udaljena 400 metara od restorana smrti! (foto, video)

Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije Više javno tužilaštvo u Beogradu naložilo je finansijsku istragu protiv Saše Vukovića, zvanog Boske, kao i članova njegove porodice.

Luksuzna vila Saše Vukovića i njegove supruge Danke, čija je provjera imovine pokrenuta po nalogu tužilaštva, nalazi se na svega 400 metara od Restoran 27 na Senjak. Podsjetimo, u tom restoranu je 12. maja, prema sumnjama istražnih organa, Vuković ubio Aleksandra Nešovića, zvanog Baja, za čijim tijelom se još uvijek traga.

Kako navodi izvor Kurira, luksuzna vila okružena je visokim zidom i kovanom ogradom, zbog čega unutrašnjost dvorišta nije vidljiva. Riječ je o nekretnini velike kvadrature i značajne vrijednosti.

Prema navodima tužilaštva, Vuković je Nešovića usmrtio iz pištolja koji mu je kobne večeri donijela supruga Danka, koja se sumnjiči za nezakonito držanje i nošenje oružja. Ona je u međuvremenu prebačena u kućni pritvor uz elektronski nadzor, ali je tužilaštvo uložilo žalbu na tu odluku suda.

Restoran u kojem je, prema sumnjama, 12. maja oko 23 sata ubijen Nešović nalazi se svega 350 do 400 metara od porodične kuće Vuković. Ulice u kojima se nalaze restoran i kuća praktično se sijeku, a udaljenost između njih može se preći laganom šetnjom za pet do sedam minuta.

Bračni par Vuković uhapšen je 14. maja u okviru istrage ubistva, a tokom saslušanja branili su se šutnjom. Istraga je pokrenuta protiv ukupno deset osoba, među kojima su bivši načelnik beogradske policije, trojica policijskih službenika, vlasnik restorana, konobar, muškarac koji je kobne večeri došao s Vukovićem u restoran, kao i osoba koja je, prema sumnjama, pomogla nakon izvršenja krivičnog djela.

Nestanak Aleksandra Nešovića prijavila je njegova nevjenčana supruga narednog dana, nakon čega je odmah pokrenuta opsežna potraga za tijelom i dokazima. U restoranu su pronađeni tragovi krvi, a nekoliko dana kasnije u selu Putincipronađen je automobil za koji se sumnja da je korišten za prevoz i skrivanje tijela ubijenog.

Paralelno s krivičnim postupkom, Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu naložilo je Jedinici za finansijske istrage da prikupi dodatne informacije kako bi se utvrdilo da li je Saša Vuković počinio i krivično djelo pranja novca. Pod lupom istražitelja nalaze se i svi članovi njegove porodice, kao i s njima povezana lica.

Prema do sada prikupljenim podacima, Saša Vuković je u proteklih desetak godina kupovao luksuzne nekretnine procijenjene na više od 2,5 miliona eura.

Nezvanično se navodi da je u periodu od 2014. do 2025. godine kupovao stanove i apartmane na Kopaonik ukupne vrijednosti oko 2,5 miliona eura, dok je u istom periodu prodao dio nekretnina za oko 750.000 eura.

Također, prema dostupnim informacijama, Vuković je navodno vlasnik građevinskog zemljišta i poslovnog prostora, a istraga će utvrditi kada i na koji način je stekao ovu imovinu.

Kako je ranije objavio Kurir, Danka Vuković na društvenim mrežama često je dijelila fotografije s luksuznih putovanja, kao i slike skupocjenih satova i automobila koje je, prema objavama, dobijala na poklon od supruga.

VIDEO | Ovo je Kristijan Aleksić, ubojica mladića (19): Pogledajte snimku kako ga policija odvodi

18.05.2026., Sibenik - Privodjenje Kristijana Aleksica koji je osumnjicen za ubojstvo 19-godisnjaka na terasi obiteljske kuce. Podsjetimo, 16. svibnja, na pragu svoje kuce, ubio je mladica koji mu je dostavljao pizzu. Osumnjiceni je otprije poznat policiji, jos od 2002. godine kada je nepravomocno osudjen na 12 godina za ubojstvo 22-godisnje Marijane Sucevic. Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Kristijan Aleksić (50) u subotu oko 23.05 sati na terasi obiteljske kuće u Drnišu upucao je 19-godišnjeg mladića koji mu je dostavljao pizzu. Mladić je od zadobivenih ozljeda preminuo. Policija je odmah reagirala te je pokrenuta opsežna potraga u kojoj su sudjelovali i pripadnici Specijalne policije, a šire područje grada bilo je blokirano. Osumnjičeni je uhićen 28 sati kasnije, u ponedjeljak u 2.30 sati ujutro. Tijekom uhićenja policija je morala uporabiti silu, a kod Aleksića su pronađeni nož i vatreno oružje.

Dan ranije vjerovalo se da se skriva u području guste šume. U potragu su bili uključeni helikopteri, dronovi, policijski psi te termovizijske kamere. Na kraju je ipak pronađen i uhićen u blizini mjesta zločina. U Drnišu je zbog događaja danas obustavljena nastava, a zatvoreni su i vrtići.

Policija je ranije upozoravala građane da mu se ne približavaju, dok su susjedi naveli da je u posljednje vrijeme gomilao zalihe i kupovao konzerviranu hranu. Sve upućuje na to da je počinitelj planirao zločin, a navodno se i raspitivao o smjenama dostavljača.

  • 19-godišnji mladić ubijen je u subotu oko 23.05 u Drnišu
  • U noći na ponedjeljak uhićen je ubojica mladića
  • Policija je morala upotrijebiti silu
  • Akcija potrage trajala je od subote navečer
  • Ubojica već bio u zatvoru zbog ubojstva

Drniš u šoku

Grad Drniš i dalje je potresen nakon ubojstva 19-godišnjeg dostavljača pizze. Gradonačelnik Tomislav Dželalija u ponedjeljak je rekao kako su građani proveli dvije neprospavane noći te najavio da će u utorak biti proglašen Dan žalosti, kao i održan pogreb stradalog mladića.

“Nelagodan je osjećaj da se dogodilo ubojstvo u gradu, jer je Drniš miran grad gdje nikada nije bilo ovakvih crnih scenarija”, rekao je Dželalija, dodajući kako je posebno potresno to što je život izgubio mladi čovjek kojem je tek trebao početi.

Opisao je i jutro u gradu, navodeći kako je Drniš izgledao potpuno prazan, bez ljudi na tržnici i ulicama. Naglasio je da se život mora postupno vraćati u normalu, ali i da će učenicima u školama biti potrebna psihološka pomoć. “Trebat će, vjerojatno, i djeci u školama pomoći. Moramo sad psihološki pomoći i zajednici. Svi ljudi u gradu su u šoku, nije ovo jednostavna situacija”, ističe Dželalija.

Posljednji ispraćaj održat će se u utorak na groblju Sveti Ivan u Drnišu, a prije pogreba bit će organizirana komemoracija u Srednjoj školi Ivana Meštrovića koju je pohađao ubijeni maturant.

Ravnatelj škole Hrvoje Pekas izjavio je kako je riječ o uzornom učeniku i sportašu te da je cijela zajednica duboko potresena tragedijom, prenosi Slobodna Dalmacija.

Vezanih ruku na leđima, policija je oko 10.30 sati odvela osumnjičenog Kristijana Aleksića u policijski kombi. Naše kamere su ga snimile.

Mještani proveli besanu noć

Mještani Drniša proveli su besanu noć. Mile je za Dalmaciju Danas ispričao kako je Aleksić često pravio nered po gradu.

“Znao bi se baciti ispred auta, kako bi ga slučajno udarili. Po gradu ili u dućanima bi znao iz čista mira gurati žene, starije žene”, rekao je. Ubijeni mladić bio je prijatelj njegova unuka, a kroz suze je poručio:

“Užasna strahota, ugašen jedan mladi život”.

Druga mještanka kazala je kako ga se nije bojala jer u torbi nosi suzavac.

“Da mi je došao u kuću ja bih ga ponudila hranom i poprskala suzavcem”, rekla je.

Treća susjeda navela je da su s njim imali stalne probleme, opisujući kako bi trčao cestom prema Miljevcima, odjeven u crno i s kapuljačom na glavi, te dodala da ga nije bilo ugodno vidjeti.

Grad Drniš je za utorak najavio Dan žalosti za stradalog mladića, a u srednjoj školi koju je pohađao bit će održana komemoracija.

Neslužbeno se doznaje kako je Kristijan Aleksić uhićen 50 metara od svoje kuće, te na sebi nije nosio odjeću. Hodajući je posipao papar iza sebe kako bi zameo tragove psima, prenosi Danas.hr.

(riportal)

BISCANI.NET STUDIO
Pretplatite se BESPLATNO na naš YouTube kanal

Emisije, intervjui, podcasti i video priče iz Bihaća i Unsko-sanskog kantona.

🎁 BESPLATNO
PRETPLATI SE BESPLATNO