Naslovnica Blog Stranica 14

Kurban-bajram u Bihaću: Poznati termini bajram-namaza i prikupljanja kurbanskih koža

FOTO: Biscani.net

Medžlis Islamske zajednice Bihać objavio je obavijest povodom predstojećeg Kurban-bajrama, u kojoj su navedeni termini bajram-namaza, kao i raspored prikupljanja kurbanskih koža na području Bihaća.

Prema informacijama Medžlisa, prikupljanje kurbanskih koža vršit će se na sabirnom mjestu Medžlisa IZ Bihać na vakufskoj parceli Ribića otoka (Repušine).

Kurbanske kože prikupljat će se prvog i drugog dana Kurban-bajrama, 27. i 28. maja 2026. godine, u periodu od 08:00 do 16:00 sati, dok će trećeg dana Bajrama, 29. maja, prijem biti organiziran od 08:00 do 12:00 sati.

Na području Medžlisa IZ Bihać sabah-namaz u srijedu, 27. maja, klanjat će se u 04:41 sati, dok je bajram-namaz planiran u 05:56 sati.

Centralno klanjanje bajram-namaza za područje Muftijstva bihaćkog bit će upriličeno u Gradskoj džamiji u Bihaću, gdje će bajram-namaz i bajramsku hutbu predvoditi muftija bihaćki Mehmed-ef. Kudić.

Iz Medžlisa Islamske zajednice Bihać svim vjernicima upućena je i tradicionalna bajramska čestitka uz želje da dane Bajrama provedu u miru, zdravlju i porodičnoj radosti.

Obilježen Svjetski dan multiple skleroze: Građani u Bihaću informisani o simptomima i važnosti ranog otkrivanja bolesti

Povodom obilježavanja Svjetskog dana multiple skleroze, na Gradskom trgu u Bihaću postavljen je informativni štand s ciljem podizanja svijesti javnosti o ovoj hroničnoj autoimunoj neurološkoj bolesti.

Aktivnost su organizovali Odjel neuropsihijatrije Kantonalne bolnice „Dr. Irfan Ljubijankić“ Bihać i Fakultet zdravstvenih studija Univerziteta u Bihaću, a građanima su informacije o bolesti pružali ljekari, medicinsko osoblje i studenti.

Tokom razgovora sa građanima pojašnjeno je da multipla skleroza predstavlja bolest centralnog nervnog sistema koja nastaje kada imuni sistem napada zaštitni omotač nervnih vlakana, što dovodi do poremećaja u prenosu nervnih impulsa između mozga i ostatka tijela. Istaknuto je kako uzrok nastanka bolesti još uvijek nije u potpunosti razjašnjen, ali da se smatra kako značajnu ulogu imaju genetski i okolišni faktori.

Naglašeno je da multipla skleroza najčešće pogađa mlađe osobe, posebno između 20. i 40. godine života, te da simptomi mogu biti veoma različiti i nepredvidivi. Među najčešćim simptomima izdvajaju se smetnje vida, utrnulost i slabost ekstremiteta, problemi s ravnotežom i koordinacijom, izražen umor, kao i poteškoće u govoru i koncentraciji.

Poseban fokus tokom aktivnosti stavljen je na važnost ranog prepoznavanja simptoma, pravovremene dijagnostike i savremenih terapijskih pristupa koji mogu usporiti napredovanje bolesti i poboljšati kvalitet života oboljelih.

Kroz edukativne materijale i direktan razgovor s građanima, zdravstveni radnici i studenti ukazali su i na značaj kontinuirane medicinske podrške, rehabilitacije i razumijevanja potreba osoba koje žive s multiplom sklerozom.

Organizatori su poručili da rana dijagnoza, kontinuirano liječenje i podrška okoline imaju ključnu ulogu u očuvanju kvaliteta života oboljelih osoba.

Dragan Marinković Maca o braku Meline Džinović: Što se nije udala za vodoinstalatera?

Bosanskohercegovački glumac i voditelj Dragan Marinković Maca u emisiji “Magazin In” komentarisao je brak modne dizajnerke Meline Džinović s britanskim milijarderom Džefrijem Arnoldom.

Maca je, u svom prepoznatljivom i direktnom stilu, aludirao na to da je novac imao važnu ulogu u Melininom izboru partnera.

“Fazon ‘volim ga i ima love'… Recimo, Melina! Ona je baš, ono. Ima takvih priča. Baš ga voli, to se vidi, normalno!”, rekao je Maca.

Nakon toga uslijedila je izjava koja je ubrzo postala viralna na društvenim mrežama:

“Uda se recimo za milijardera, što se nije udala za vodoinstalatera?“, dodao je.

Voditeljica Sanja Marinković pokušala je ublažiti atmosferu komentarom: “Dobro, on nije dobar frajer, zato!”

Na to je Maca kroz osmijeh dodao: “Normalno. Vidiš kako to život piše romane! Šta sad sa Harisom?

Podsjetimo, Melina Džinović se nakon razvoda od Harisa Džinovića udala za britanskog biznismena, a njihov odnos već mjesecima izaziva pažnju regionalne javnosti.

(Klix)

Vlada FBiH osigurala 450.000 KM za kanalizacioni sistem u bihaćkom naselju Luke

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine odobrila je 450.000 KM za izgradnju kanalizacionog sistema u bihaćkom naselju Luke, navedeno je u objavljenim podacima o raspodjeli sredstava za infrastrukturne projekte lokalnim zajednicama.

Riječ je o projektu kojim bi trebalo biti unaprijeđeno stanje komunalne infrastrukture u ovom dijelu Bihaća, a kako je potvrđeno, u narednom periodu JU Zavod za prostorno uređenje Grada Bihaća trebao bi raspisati tender za izbor izvođača radova.

Ova sredstva predstavljaju nastavak ulaganja viših nivoa vlasti u infrastrukturne projekte na području grada Bihaća.

SEDIĆ objavio dokumente i poručio: “Neću potpisati protuzakonitu dozvolu za Dom zdravlja”

Gradonačelnik Elvedin Sedić oglasio se danas putem društvenih mreža povodom izgradnje nove zgrade Doma zdravlja u Bihaću, reagirajući na, kako je naveo, tvrdnje da se čeka “samo” njegov potpis kako bi projekat bio deblokiran.

Sedić je objavio zemljišnoknjižni izvadak za lokaciju planirane izgradnje, navodeći da postojeća parcela ima više od 30 suvlasnika te poručio da Grad Bihać ne može izdati građevinsku dozvolu za zemljište koje nije u vlasništvu podnosioca zahtjeva.

– Grad vam ne može izdati građevinsku dozvolu za zemljište koje nije vaše, jer bi to bilo protuzakonito i takvo nešto nikada neću potpisati – naveo je Sedić.

Dodao je kako je, prema njegovim riječima, još prije skoro četiri godine zatraženo da se riješe imovinsko-pravni odnosi i dopuni zahtjev, ističući da za njega ova priča više nije otvoreno pitanje.

U objavi je poručio i da razumije kako je izborna godina, ali je kritikovao, kako kaže, pokušaje prebacivanja odgovornosti za zastoj projekta.

Grad, policija i Tužilaštvo zajedno protiv bespravne gradnje

Potpisan Memorandum o suradnji između Grada Bihaća, Uprave policije i Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona.

U prostorijama Kantonalnog tužilaštva danas je upriličeno potpisivanje Memoranduma o suradnji između Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona, Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona i Grada Bihaća. Memorandum su potpisali glavna tužiteljica Merima Mešanović, u ime Tužilaštva, vršitelj dužnosti direktora Suad Prošić, u ime Uprave policije, i gradonačelnik Elvedin Sedić, u ime Grada Bihaća.

Potpisivanjem ovog Memoranduma uspostavlja se brža i efikasnija suradnja između Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona, Uprave policije i Grada Bihaća, imajući u vidu da oblast bespravne gradnje može sadržavati obilježja kako krivičnog djela, tako i prekršaja.

Posebno je važno naglasiti da se u ovim predmetima radi o kratkim rokovima zastarjelosti, zbog čega je neophodno pravovremeno postupanje svih nadležnih institucija.

Cilj Memoranduma jeste uspostavljanje jasne procedure koja će omogućiti brzu provjeru prijava, pravovremeno prikupljanje dokaza i adekvatnu pravnu kvalifikaciju događaja, a sve u svrhu efikasnije zaštite zakonitosti i interesa građana.

Premijer Ružnić nakon hapšenja ministra Osmankića: “Jako je teško raditi u ovakvim uvjetima”

Na današnjoj 39. redovnoj sjednici Skupština Unsko-sanskog kantona jedna od glavnih tema bila je aktuelna politička situacija u Unsko-sanskom kantonu nakon akcije “TEST” i hapšenja ministra obrazovanja Denisa Osmankića, što je otvorilo raspravu o funkcionisanju izvršne vlasti i odnosu prema institucijama.

Tokom sjednice zastupničko pitanje upućeno je premijeru Mustafa Ružnić, kojeg su zastupnici pitali kako će Vlada Unsko-sanskog kantona nastaviti rad u okolnostima koje su posljednjih dana ozbiljno uzdrmale političku scenu USK.

Kako portal “BiscaniNET” saznaje, Ružnić je u svom obraćanju govorio o pritiscima, atmosferi nepovjerenja i načinu na koji se, prema njegovim riječima, provode određene aktivnosti prema nosiocima javnih funkcija.

– “Ja ću ovdje otvoren i jasan da budem, kao što sam uvijek bio. Jako je teško raditi u ovakvim uvjetima i načinu. Bilo ko ko kaže SDA ‘NE’, odmah ide priča kao da je regrutacija. Vjerujte da je to tako”, rekao je Ružnić obraćajući se zastupnicima.

Govoreći o akciji u kojoj je uhapšen ministar Denis Osmankić, premijer USK posebno je kritikovao način na koji je, kako tvrdi, izvedeno privođenje ministra.

– “Nije u redu da jedan ministar bude vođen od kuće do institucije sa lisicama na rukama. Kakva je to poruka? Ako je neko spreman odgovoriti silom, oružjem ili ugrožavati policijske službenike, onda postoje posebne mjere i procedure. Ali da se ovako postupa prema ljudima prije nego što se išta dokaže – nisam za to”, kazao je Ružnić.

Dodao je kako će Vlada USK nastaviti pružati podršku svim institucijama sistema, uključujući pravosudne i policijske organe, ali uz insistiranje na poštivanju dostojanstva svake osobe.

– “Uvijek ću biti za to da institucije rade svoj posao i da svako radi u okviru zakona. Ali ću uvijek biti protiv da se upotrijebi i jedna mrva sile više nego što je potrebno”, poručio je premijer USK.

Kako portal “BiscaniNET” saznaje, Ružnić je tokom obraćanja govorio i o pritiscima koje, prema njegovim riječima, osjećaju nosioci javnih funkcija, navodeći da je atmosfera među političarima postala opterećena strahom i nepovjerenjem.

– “Ja svako jutro u četiri navijem sat, budem spreman. Nikad ne znaš. Uvijek neseser spreman. Šta ja znam? Imenovan za premijera, nikad ne znaš kad ćeš krenuti”, rekao je Ružnić aludirajući na mogućnost sličnih policijskih akcija prema drugim zvaničnicima.

U svom obraćanju više puta je pozvao na zaštitu digniteta institucija i odgovorniji odnos prema javnim funkcijama, ističući da se ne smije unaprijed presuđivati ljudima prije okončanja sudskih postupaka.

– “Dajte da čuvamo institucije i ugled svake institucije. Nema potrebe za takvim pristupom, takvim nastupom i takvim slanjem poruka”, naveo je premijer USK.

Govoreći o ranijim slučajevima privođenja zvaničnika iz institucija USK, Ružnić je ustvrdio kako su mnogi od njih danas na slobodi i bez pravosnažnih presuda.

– “Evo saberite koliko osoba je iz zgrade Vlade USK izvedeno i gdje su ti zatvori, gdje su ti ljudi danas? A mediji, kamere i blaćenja – toga nam ne fali”, rekao je Ružnić.

Njegovo obraćanje izazvalo je pažnju prisutnih zastupnika, posebno zbog direktnih komentara o političkim pritiscima, radu pravosudnih institucija i atmosferi koja je nastala nakon akcije “TEST”, koja je posljednjih dana jedna od glavnih tema u Unsko-sanskom kantonu.

Promjene u Skupštini USK: Nova većina preuzela Klub poslanika Bošnjaka

Nakon današnje redovne sjednice Skupštine Unsko-sanskog kantona održana je i vanredna sjednica Kluba poslanika Bošnjaka u kantonalnom parlamentu, na kojoj su donesene određene kadrovske promjene unutar Kluba i rukovodstva Skupštine USK.

Kako je navedeno u saopćenju koje je upućeno redakciji portala “BiscaniNET”, smijenjeni su dosadašnja predsjednica Kluba poslanika Bošnjaka Azra Tajić i zamjenik predsjednice Amir Murić, dok su za novo rukovodstvo imenovani Jasmin Hušić kao predsjednik i Zinajda Hadžić kao zamjenica predsjednika Kluba.

Na sjednici je donesena i odluka o smjeni Nisveta Jusića iz rukovodstva Skupštine Unsko-sanskog kantona kao kandidata Kluba Bošnjaka, a novi kandidat za ovu funkciju danas nije predložen.

U saopćenju se navodi kako je tokom diskusija ocijenjeno da je došlo do narušavanja funkcionalnosti kantonalnih institucija, te da su izostale adekvatne reakcije predstavnika vladajućih stranaka, zbog čega je Klub Bošnjaka reagirao navedenim kadrovskim promjenama.

Iz Kluba poručuju da žele stabilnu i efikasnu vlast u Unsko-sanskom kantonu.

U nastavku donosimo saopćenje KO SDA USK u cjelosti:

“Promjene u Skupštini USK-Nova većina u Klubu poslanika Bošnjaka

Nakon danas održane redovne sjednice Skupštine Unsko-sanskog kantona, vanredno je zasjedao i Klub poslanika Bošnjaka u kantonalnom parlamentu, koji je donio sljedeće odluke:

-smijenjeni su Azra Tajić i Amir Murić, dosadašnja predsjednica i zamjenik predsjednice Kluba Bošnjaka

-imenovani su Jasmin Hušić za predsjednika i Zinajda Hadžić za zamjenika predsjednika Kluba Bošnjaka

-smijenjen je Nisvet Jusić iz rukovodstva Skupštine Unsko-sanskog kantona kao kandidat Kluba Bošnjaka, pri čemu za imenovanje novog kandidata za ovu poziciju danas nije bilo prijedloga.

Kroz diskusije je istaknuto da narušavanje funkcionalnosti kantonalnih institucija iziskuje adekvatne reakcije odgovornih, koje su izostale od strane predstavnika vladajućih stranaka, na što je Klub Bošnjaka reagirao navedenim kadrovskim intervencijama, šaljući poruku da najbrojniji narod Unsko-sanskog kantona želi stabilnu i efikasnu vlast.”

Vijećnik Dizdarić (SDA) prozvao bihaćki SDP: Zašto šutite dok Vlada FBiH zaobilazi aerodrom u Bihaću?

Vijećnik u Gradskom vijeću Bihaća Amar Dizdarić (SDA) uputio je kritike prema Vladi Federacije Bosne i Hercegovine zbog, kako navodi, izostanka finansijske podrške za izgradnju aerodroma u Bihaću.

Dizdarić je poručio da Bihać ne smije biti “taoc politika koje blokiraju njegov razvoj”, ističući da je riječ o generacijskom projektu koji je započet još u mandatu bivše Vlade FBiH na čelu sa premijerom Fadilom Novalićem.

On je pozvao i vijećnike te predstavnike bihaćkog SDP-a da utiču na svoje stranačke kolege na federalnom nivou kako bi se osigurala sredstva za nastavak realizacije projekta bihaćkog aerodroma.

Kako portal “BiscaniNET” saznaje, govoreći o značaju projekta, Dizdarić je naveo kako bi aerodrom doprinio boljoj povezanosti Krajine sa evropskim zemljama, dijasporom te razvoju turizma i privrede u Bihaću i Unsko-sanskom kantonu.

Također je postavio pitanje zbog čega se sredstva izdvajaju za aerodrome u Sarajevu, Tuzli i Mostaru, dok projekat u Bihaću, prema njegovim riječima, nema adekvatnu podršku federalnih vlasti.

U svom obraćanju osvrnuo se i na putnu infrastrukturu prema glavnom gradu BiH, navodeći da se među građanima postavlja pitanje da li se Krajina i njeni stanovnici sistemski zanemaruju.

Na istoj sjednici Gradskog vijeća Bihaća jednoglasno je usvojen “Izvještaj o radu i poslovanju JP Aerodrom Bihać za 2025. godinu”, čime je vijeće dalo podršku nastavku aktivnosti i razvoju ovog projekta, objavio je portal “BiscaniNET”.

Direktor Moranjkić: JKP „Komrad“ poslovnu godinu završilo je s dobiti i značajnim ulaganjima

JKP „Komrad“ d.o.o. Bihać poslovnu 2025. godinu završilo je sa pozitivnim finansijskim rezultatom, rastom prihoda i značajnim investicijama u opremu i vozni park, istaknuto je tokom predstavljanja Izvještaja o radu i poslovanju pred Gradskim vijećem Bihaća.

Prema podacima iz izvještaja, preduzeće je godinu završilo sa neto dobiti od 307.764 KM, dok su ukupni prihodi iznosili 7,82 miliona KM, što predstavlja rast od gotovo 25 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ukupan kapital povećan je na 4,39 miliona KM, dok su sve finansijske obaveze prema zaposlenima, dobavljačima i državi izvršavane uredno i na vrijeme.

Direktor JKP „Komrad“ Edin Moranjkić naglasio je da izvještaj pokazuje stabilno i odgovorno poslovanje, ali i vidljiv razvoj preduzeća u gotovo svim segmentima rada.

„2025. godina bila je obilježena većim obimom rada, povećanjem prihoda i značajnim ulaganjima u vozni park i opremu, ali i unapređenjem kvaliteta komunalnih usluga. Posebno je važno istaći da su svi ostvareni rezultati postignuti uz veći operativni angažman radnika i odgovoran odnos prema resursima preduzeća“, kazao je Moranjkić.

Izvještaj pokazuje da su sve poslovne jedinice JKP „Komrad“ zabilježile povećan obim poslovanja i rast prihoda. Najveći dio poslovnih aktivnosti i dalje se odnosi na odvoz otpada, ali su pozitivni trendovi evidentirani i u oblastima javne higijene i zelenila, javne rasvjete, reciklaže, tržnice, parkirališta i pogrebne djelatnosti.

Direktor Komrada istakao je da 2025. godina nije bila fokusirana samo na poslovne rezultate, već i na unapređenje ukupnog komunalnog sistema grada.

„Pored redovnih komunalnih poslova, radili smo na unapređenju organizacije rada i modernizaciji sistema usluga. Uveli smo mjere kontrole potrošnje goriva i upravljanja voznim parkom, razvijali digitalne usluge poput E-računa i GO Parkinga, unaprijedili rad blagajni i pokrenuli aktivnosti na zaštiti komunalne opreme kroz sistem video nadzora i zaštitne box spremnike“, naveo je Moranjkić.

Dodao je da je značajan dio aktivnosti bio usmjeren i na edukaciju i podizanje svijesti građana o pravilnom upravljanju otpadom, kao i na unapređenje internih procedura i motivacije zaposlenih.

Poseban segment izvještaja odnosi se na rekordna ulaganja u opremu i vozni park. Tokom 2025. godine nabavljena je dugoročna imovina vrijedna preko 1 milion KM, a zajedno s dodatnim isporukama koje su realizirane u ovoj godini ukupna vrijednost ulaganja približava se iznosu od 1,7 miliona KM.

Istovremeno, Komrad je radio i na stvaranju pretpostavki za naredni razvojni ciklus kroz rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, izradu projektne dokumentacije i pribavljanje potrebnih odobrenja za građenje.

Kao najvažniji kapitalni projekti za naredni period navedeni su rekonstrukcija komemorativnog objekta Humci, proširenje i uređenje mezarja Humci, uređenje gradske pijace u Hadžiabdića mahali, te izgradnja pretovarne stanice u krugu preduzeća.

Uz nekoliko prijedloga, sugestija i pohvala, Izvještaj o radu i poslovanju JKP “Komrad” za 2025. godinu svi prisutni Gradski vijećnici na današnjoj sjednici podržali su jednoglasno.

BISCANI.NET STUDIO
Pretplatite se BESPLATNO na naš YouTube kanal

Emisije, intervjui, podcasti i video priče iz Bihaća i Unsko-sanskog kantona.

🎁 BESPLATNO
PRETPLATI SE BESPLATNO