Naslovnica Blog Stranica 15

Direktor Kosatica: “Sa cijenom vode od 1,20 KM više ne možemo funkcionisati”

Gradsko vijeće Bihaća usvojilo je danas Izvještaj o radu i poslovanju JP „Vodovod“ d.o.o. Bihać za 2025. godinu. Za usvajanje izvještaja glasala su 23 vijećnika, tri su bila suzdržana, dok četiri vijećnika nisu prisustvovala glasanju.

Tokom rasprave o izvještaju, direktor preduzeća Šerif Kosatica odgovarao je na pitanja vijećnika, govoreći o trenutnom stanju u preduzeću, problemima sa opremom, ali i finansijskim izazovima sa kojima se Vodovod suočava.

Govoreći o pražnjenju septičkih jama, Kosatica je naveo da ekipe JP „Vodovod“ djeluju isključivo po pozivu građana, te da je cisterna koju koriste za te namjene veoma stara i pri kraju radnog vijeka.

– Cisterna je jako stara i pitanje je kada će stati sa radom, a nova košta oko 500.000 KM i trenutno nemamo novca za takvu investiciju – istakao je Kosatica.

Odgovarajući na pitanje vijećnika o novoj metodologiji obračuna cijene vode, direktor Vodovoda kazao je da preduzeće sa trenutnom cijenom vode od 1,20 KM više ne može normalno funkcionisati.

Kako je naveo, problem nisu samo plate zaposlenih, već činjenica da preduzeće nema dovoljno sredstava za ulaganja i nabavku opreme.

– Mi isplaćujemo plate, ali više ne možemo ništa investirati, nemamo mogućnost ništa kupiti. Kupili smo bager od 80.000 KM, tražimo poticaje po Federaciji, Kantonu i Gradu. Gradonačelnik Elvedin Sedić nam je izašao u susret i dobili smo 350.000 KM za industrijsku zonu Kamenica, kako bismo mogli završiti određene obaveze i funkcionisati do kraja godine – rekao je Kosatica.

Dodao je da je smanjen broj zaposlenih te da je preduzeće kroz dodatne prihode ostvarilo oko 200.000 KM, ističući da bi bez tih sredstava Vodovod trenutno poslovao sa minusom od oko 300.000 KM.

– Ja sam za ovih šest mjeseci uradio sve što sam mogao. U Vodovodu radi 122 ljudi i oni su nezadovoljni, pitanje je kako će se sve završiti – poručio je direktor JP „Vodovod“ Bihać.

Sergej Barbarez: “Hrvatska reprezentacija je naš uzor.”

OSTALO je malo više od dva tjedna do početka Svjetskog nogometnog prvenstva u SAD-u, Kanadi i Meksiku. Bit će to najveći Mundijal dosad, s čak 48 reprezentacija, a trajat će od 11. lipnja do 19. srpnja. Hrvatska će igrati u skupini s Engleskom, Ganom i Panamom, ali domaća javnost bit će vrlo zainteresirana i za utakmice BiH.

Podsjetimo, susjedna zemlja se senzacionalno plasirala na turnir tako što je u Zenici bila bolja od Italije nakon izvođenja penala. To im je drugi nastup na velikom natjecanju u povijesti, nakon SP-a u Brazilu prije 12 godina. Izbornik Sergej Barbarez je u najavi prvenstva jako nahvalio hrvatsku reprezentaciju.

“Hrvatska je veliki uzor za nas”

Upitan od strane Sportkluba o Daliću, rekao je: “Uvijek sam bio veliki navijač hrvatske reprezentacije. Pokazali su nam put, kako se gradi i kako se dolazi do medalja. Nije to od jučer, to je 20 godina rada. Dalić je imao dobar plan i viziju, lako je i teško raditi s dobrim igračima.”

“Dalić ima veliku odlučnost i on me fascinira, volim gledati njegove press konferencije. Dosta toga kaže i kad ne kaže. Štiti svoje igrače, to je najvažnija stvar. Hrvatska reprezentacija je veliki uzor za nas”, dodao je.

Za HNL trojac Stjepan Radeljić, Osman Hadžikić i Martin Zlomislić rekao je da je jako zadovoljan s njima, da često odlazi na utakmice u Rijeku i Split, te da redovito prati SHNL. Dodao je da je prva utakmica s Kanadom prioritet i da u nju ulažu najviše energije i pripreme, te da im je ona u ovom trenutku u fokusu.

Protesti na Slaviji u Beogradu okupili skoro 200.000 ljudi

Arhiv javnih skupova objavio je da se na protestu “Ti i ja, Slavija” okupilo između 180.000 i 190.000 ljudi.

Kako su naveli, procjena Arhiva zasnovana je na izmjerenoj površini skupa od 107.000 metara kvadratnih i koeficijentu prosječne gustine od približno 1,7 osoba po kvadratnom metru.

Dodali su da je to bio drugi najveći protest u Srbiji od pada Slobodana Miloševića.

Studenti u blokadi na beogradskom Trgu Slavija organizovali su jučer skup pod nazivom “Ti i ja, Slavija, jer studenti pobjeđuju”.

Građani i aktivisti iz cijele Srbije organizovano su stigli u Beograd, iako je preduzeće “Srbijavoz” saopćilo da je željeznički saobraćaj u cijeloj zemlji obustavljen.

Skup na Slaviji počeo je oko 18 sati, a završen je nekoliko minuta prije 20 sati. Okupljanja su tokom dana održana na četiri lokacije u Beogradu, odakle su kolone krenule ka Slaviji.

Na ovom skupu obratilo se više govornika iz različitih oblasti društva, uključujući obrazovanje, medicinu, poljoprivredu, proizvodnju i kulturu. Oni su iznijeli pojedinačne prijedloge u kojem pravcu treba reformisati pomenute sektore društva.

(Vijesti.ba)

Komrad nastavlja uređenje javnih površina i održavanje zelenila u Bihaću

JKP Komrad Bihać tokom protekle sedmice provodio je intenzivne aktivnosti na uređenju i održavanju javnih površina u gradu, s fokusom na njegu sadnica i zelenila, kao i održavanje urbanog mobilijara iz oblasti zajedničke komunalne potrošnje.

Uporedo s tim, i ostale poslovne jedinice ovog javnog preduzeća redovno su obavljale svakodnevne aktivnosti i usluge prema građanima i korisnicima.

Aktivnosti su usmjerene na stvaranje urednijeg, funkcionalnijeg i ljepšeg gradskog ambijenta za građane Bihaća, a radovi će biti nastavljeni i u narednom periodu na više lokacija u gradu.

SPORT VISION OUTLET SPECIJALNA PONUDA

 Ukoliko sa nestrpljenjem čekate da omiljene modele poznatih sportskih brendova kupite po dvostruko nižim cijenama, sada je pravi trenutak da to učinite.

Ne propustite fenomenalne POPUSTE i to DODATNIH 20% na sve sniženo do 50% pri kupovini 2 ili više artikala, od 25. do 31.5. u Sport Vision Outlet prodavnici u Bihaću – Žrtava srebreničkog genocida bb – TC Bingo.

Izaberite sportsku ili lifestyle obuću, odjeću i opremu i obnovite svoj garderober za novu sezonu. Ljetne avanture čekaju na vaš znak!

NAJVEĆI IZBOR – NAJNIŽE CIJENE.

Vidimo se na dobro poznatoj Sport Vision Outlet lokaciji.

Adnanu Bajriću MUP RS-a vratio zastavu s ljiljanima koja mu je oduzeta u Banjoj Luci 2015. godine

Adnanu Bajriću vraćena je zastava Republike Bosne i Hercegovine sa ljiljanima, koja mu je oduzeta nakon hapšenja u Banjoj Luci 2015. godine, kada je zajedno sa Sejfudinom Tokićem priveden zbog njenog isticanja.

Bajrić je informaciju objavio na Facebooku, podsjećajući da su sudovi u predmetu protiv njega i Tokića ranije zaključili kako nošenje i pokazivanje zastave RBiH ne predstavlja ni krivično djelo ni govor mržnje.

Prema njegovim navodima, u presudama iz 2018. i 2020. godine navedeno je da je riječ o zvaničnoj zastavi međunarodno priznate Republike Bosne i Hercegovine, pod kojom je država 22. maja 1992. godine primljena u Ujedinjene nacije.

Bajrić je u objavi naglasio da ljiljani imaju duboko historijsko značenje, podsjećajući na vezu sa srednjovjekovnom Bosnom, dinastijom Kotromanića i simbolikom kralja Tvrtka. Naveo je kako veliki broj građana zastavu s ljiljanima i danas doživljava kao simbol državnosti, kontinuiteta i opstanka Bosne i Hercegovine.

Istakao je i da upotreba zastave Armije Republike BiH, kao ni zastave sa ljiljanima, nije zabranjena Ustavom niti zakonima Bosne i Hercegovine.

Na kraju je pozvao građane u BiH, dijaspori i Sandžaku, kao i navijače bh. reprezentacija, da obilježe 22. maj, Dan prijema Bosne i Hercegovine u UN, uz isticanje zastava sa ljiljanima.

“Sud je zaključio da samo nošenje i isticanje zastave Republike BiH ne predstavlja krivično djelo niti govor mržnje. Pod tom zastavom Bosna i Hercegovina je primljena u Ujedinjene nacije i predstavljana u međunarodnim institucijama”, poručio je Bajrić u objavi.

(klix.ba)

Sladić najavio: “Kukat ćemo u julu, augustu i septembru”

Najpoznatiji bh. meteorolog Nedim Sladić oglasio se na društvenim mrežama, gdje je najavio pakleno vruće ljeto.

Prema njegovoj objavi, može se zaključiti da će ljeto duže trajati.

“Ne brinem se jer je već postala ustaljena tradicija. Sada kukamo na hladnoću, a u julu, augustu i dio septembra ćemo po običaju na izraženu vrućinu i toplotne valove. Na momente, vjerovatno i vrlo izražene ovog ljeta. Ne samo mi, već veći dio Starog kontinenta. Najmanji zajednički sadržilac već godinama ostaje konzistentan”, napisao je Sladić.

Inače, porast temperaturaočekuje se od 23. maja. Jutarnje temperature u Bosni tada će se kretati od 11 do 16 °C, a u Hercegovini od 14 do 19 °C, dok će danju temperature u Bosni dostizati do 30 °C, a u Hercegovini do 33 °C.

(Vijesti.ba)

Granični prijelaz Izačić postaje prijelaz prve kategorije: Velika vijest za privredu i Krajinu

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici prihvatilo je da granični prijelazi Izačić, Svilaj i Kamensko budu kategorizirani kao prijelazi prve kategorije.

Kako portal “BiscaniNET” saznaje, ova odluka znači da će preko ovih graničnih prijelaza biti omogućen međunarodni promet svih vrsta vozila i roba, što će posebno značiti privrednicima i transportnom sektoru.

U fokusu pažnje u Unsko-sanskom kantonu nalazi se upravo Granični prijelaz Izačić, za koji se očekuje da će dodatno unaprijediti saobraćajnu povezanost Krajine sa Evropskom unijom, ali i otvoriti prostor za nova ulaganja i razvoj infrastrukture.

Zadovoljstvo ovom odlukom izrazio je i Azhar Sejarić, koji je naveo da se ovim potvrđuje strateški značaj Krajine kao jedne od najvažnijih poveznica Bosne i Hercegovine s Evropskom unijom.

Promjena kategorizacije prijelaza omogućena je nakon što je Vijeće ministara BiH usvojilo izvještaj o pregovorima za zaključivanje ugovora između Bosne i Hercegovine i Hrvatske o graničnim prijelazima.

Inače, Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine već duži period insistirala je na promjeni kategorizacije ovih graničnih prijelaza.

Hopovac nakon hapšenja ministra Osmankića: “Nećemo pokleknuti, iz ovih procesa ćemo izaći još jači”

Almin Hopovac, predsjednik KO SDP USK, danas se javno obratio povodom aktuelnih dešavanja u Unsko-sanskom kantonu, izrazivši punu podršku kantonalnim ministrima iz reda SDP-a, a posebno ministru unutrašnjih poslova Adnanu Habibiji i ministru obrazovanja Denisu Osmankiću.

Podsjećamo, Osmankić je uhapšen u okviru akcije koju su proveli pripadnici MUP-a USK po nalogu Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona, a koja se odnosi na sumnje u vezi s krivičnim djelima trgovine uticajem i primanja dara ili drugog oblika koristi. Tokom akcije vršeni su pretresi na više lokacija u Bihaću i Velikoj Kladuši, uključujući službene prostorije i privatne objekte osoba obuhvaćenih istragom.

Kako portal “BiscaniNET” saznaje, Hopovac je poručio da SDP neće pokleknuti nakon posljednjih događaja, te da će organizacija iz cijelog procesa izaći još jača.

– Nikad vas nećemo ostaviti, stojat ćemo rame uz rame s vama i oni koji misle da ćemo mi pokleknuti poslije ovih dešavanja na Unsko-sanskom kantonu ili da ćemo se nešto povući, nasuprot tome, to se nikad neće desiti. Mi kao organizacija ćemo iz ovog procesa izići jači nego što smo bili – rekao je Hopovac.

Na kraju obraćanja osvrnuo se i na Aladina Ćerimovića, kojem je također pružio podršku, nazvavši ga velikim prijateljem te poručivši da će SDP ostati jedinstven uprkos aktuelnim političkim dešavanjima u Unsko-sanskom kantonu, objavio je portal “BiscaniNET”.

Bihać dobio sredstva za pješački most kod Stensa i rekonstrukciju ulice u Donjem Prekounju

Elvedin Sedić saopćio je da su Gradu Bihaću odobrena sredstva za dva infrastrukturna projekta putem javnih poziva Federalno ministarstvo prometa i komunikacija.

Kako je naveo, za izradu projektne dokumentacije glavnog projekta izgradnje pješačkog mosta preko rijeke Une, kod Stensa, odobreno je 23.750 KM, dok je za rekonstrukciju lokalnog puta, odnosno Ulice Hazima Šabanovića u Donjem Prekounju, izdvojeno 44.596,76 KM.

Sedić ističe da ukupna realizacija ovih projekata zahtijeva znatno veća sredstva, ali da Grad Bihać nastavlja koristiti sve dostupne javne pozive kako bi osigurao dodatnu podršku za razvojne projekte.

Dodao je i da su radovi u Ulici Hazima Šabanovića pokrenuti i prije doznačavanja sredstava, očekujući podršku kroz javni poziv na koji je Grad aplicirao.

Gradonačelnik Bihaća zahvalio je federalnoj ministrici prometa i komunikacija Andrijana Katić na podršci ovim projektima.

BISCANI.NET STUDIO
Pretplatite se BESPLATNO na naš YouTube kanal

Emisije, intervjui, podcasti i video priče iz Bihaća i Unsko-sanskog kantona.

🎁 BESPLATNO
PRETPLATI SE BESPLATNO