Naslovnica Blog Stranica 5

Tri sestre iz Bihaća poklanjaju popunjeni Panini album za pomoć Alemu i njegovoj majci

U vremenu kada se često govori o vrijednosti kolekcionarskih predmeta, jedna porodica iz Bihaća pokazala je da je ljudskost ipak najvrjednija.

Amina, Džejla i Lejla Redžić odlučile su svoj potpuno popunjeni Panini FIFA World Cup 2026 album staviti u humanitarne svrhe kako bi pomogle Alemu i njegovoj majci. Umjesto da album zadrže kao uspomenu, odlučile su ga ponuditi onome ko bude dao najveću donaciju za ovu plemenitu akciju.

Kako je objavila porodica Redžić, početna cijena albuma iznosi 300 KM, a svi zainteresirani ljubitelji nogometa, kolekcionari i građani mogu dostavljati svoje ponude do subote, 20. juna, do 21 sat.

Osoba koja ponudi najveći iznos sredstva će uplatiti direktno na žiro-račun namijenjen pomoći Alemu i njegovoj majci, nakon čega će joj album biti uručen lično ili poslan brzom poštom.

„Prava vrijednost ovog albuma nije samo u sličicama koje sadrži, već u dobroti i nadi koju može donijeti nekome kome je pomoć potrebna“, poručili su iz porodice Redžić.

Ova lijepa gesta mladih Bišćanki zaslužuje pažnju javnosti, a svi koji žele podržati akciju mogu se uključiti dostavljanjem svojih ponuda i dijeljenjem objave kako bi humanitarna inicijativa došla do što većeg broja ljudi. ❤️

Ponude se mogu ostavljati u komentarima originalne objave porodice Redžić do 20. juna u 21:00 sat:

Bišćanka Amra Šabić-El-Rayess poklonila gradonačelniku New Yorka Džekin dres: „Cijeli svijet fasciniran je pričom reprezentacije BiH“

Ugledna Bišćanka i univerzitetska profesorica u Sjedinjenim Američkim Državama, Amra Šabić-El-Rayess, objavila je fotografiju sa gradonačelnikom Zohran Mamdani kojem je poklonila dres nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine s imenom kapitena Edin Džeko.

U objavi na društvenim mrežama Šabić-El-Rayess navela je kako s nestrpljenjem očekuje da reprezentaciju Bosne i Hercegovine bodri uživo u Seattleu, gdje će pratiti nastupe Zmajeva na Svjetskom prvenstvu.

Osvrnula se i na atmosferu koja vlada u Sjedinjenim Američkim Državama nakon velikog uspjeha njujorškog sporta, izrazivši nadu da će se pobjednička energija prenijeti i na bh. reprezentaciju.

„Bilo mi je izuzetno zadovoljstvo da ovjekovječim osmijeh i sreću gradonačelnika Mamdanija kada je vidio dres reprezentacije BiH i Džekino ime na njemu“, napisala je Šabić-El-Rayess.

Istakla je kako je priča reprezentacije Bosne i Hercegovine privukla pažnju širom svijeta.

Foto: Facebook

„Cijeli svijet je fasciniran pričom BiH fudbalera, jednom predivnom i neočekivanom pričom uspjeha, upornosti i nade koja je obradovala i iznenadila mnoge, osim nas koji znamo da kad želimo ostvariti svoje snove mi sve možemo“, navela je.

Na kraju je reprezentativcima Bosne i Hercegovine poželjela mnogo sreće u nastavku takmičenja.

„Samo naprijed, momci, s bismiletom i uz osmijeh, imate na šta biti ponosni! Vi ste svjedoci da Bosne ima i da će je uvijek biti. Ako Bog da vidimo se u Seattleu“, poručila je Šabić-El-Rayess.

Bivšem ministru Murisu Halkiću izrečena godina zatvora

Općinski sud u Bihaću donio je prvostepenu nepravosnažnu presudu kojom je bivši ministar Ministarstva zdravstva, rada i socijalne politike Unsko-sanskog kantona Muris Halkić proglašen krivim za jedno krivično djelo zloupotrebe položaja i ovlaštenja. Presudom mu je izrečena kazna zatvora u trajanju od jedne godine, kao i mjera zabrane obavljanja dužnosti ministra u Vladi Unsko-sanskog kantona u trajanju od tri godine.

Iz Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona naglašavaju da se radi o nepravosnažnoj presudi te podsjećaju da se ovom objavom ne prejudicira ishod krivičnog postupka niti narušava princip presumpcije nevinosti, prema kojem se svako smatra nevinim dok se njegova krivica ne utvrdi pravosnažnom presudom.

U nastavku prenosimo saopćenje Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona bez izmjena:

NEPRAVOSNAŽNO: Bivšem ministru Ministarstva zdravstva, rada i socijalne politike Unsko-sanskog kantona izrečena kazna zatvora i mjera zabrane obavljanja dužnosti ministra

Ovom objavom ne prejudicira se ishod krivičnog postupka i ne narušava princip presumpcije nevinosti. Svako se smatra nevinim dok se pravosnažnom presudom ne utvrdi njegova krivica.

Bihać, 16. juni – Općinski sud u Bihaću objavio je prvostepenu nepravosnažnu presudu kojom je Halkić Murisa, bivšeg ministra Ministarstva zdravstva, rada i socijalne politike Unsko-sanskog kantona oglasio krivim zbog krivičnog djela Zloupotreba položaja i ovlaštenja koje je opisano tačkom 1) optužnice koju je Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona protiv istog podiglo u mjesecu maju 2025. godine. Presudom mu je izrečena kazna zatvora u trajanju od jedne godine kao i mjera zabrane obavljanja dužnosti ministra u Vladi Unsko-sanskog kantona u trajanju od tri godine.

Istom presudom Halkić je oslobođen po tački 2) optužnice jer nije dokazano da je isti počinio krivično djelo koje mu se tom tačkom stavljalo na teret.

Podsjećanja radi, imenovanom se stavljalo na teret da je u svojstvu ministra navedenog Ministarstva, u periodu od februara do aprila 2023. godine počinio dva krivična djela Zloupotrebe položaja ili ovlaštenja.

Tačkom 1) optužnice ministru se stavljalo na teret da je rukovodeći se interesima privatnih zdravstvenih ustanova s područja grada Bihaća, grada Cazina i općine Velika Kladuša, a ne interesima službene dužnosti iskoristio svoj službeni položaj i istima pribavio korist u vidu mogućnosti obavljanja apotekarske djelatnosti iako je na navedenim područjima u tom momentu već egzistirao dovoljan broj apoteka prema geografskim i demografskim kriterijima Pravilnika o bližim uvjetima u pogledu prostora, opreme i kadra, kriterijima za osnivanje i obavljanje apotekarske djelatnosti u svim organizacionim oblicima kao i načinu i postupku njihove verifikacije.

Tačkom 2) ministru se stavljalo na teret je rukovodeći se interesima privatne ginekološke prakse na području Velika Kladuša, a ne interesima službene dužnosti iskoristio svoj službeni položaj i istoj odobrio nastavak obavljanja privatne prakse iako ista, u tom momentu, nije imala licencu nadležne federalne odnosno kantonalne komore iz oblasti zdravstva, a koja licenca je obavezna za nastavak obavljanja privatne prakse prema Pravilniku o uvjetima za obavljanje privatne prakse, grupne privatne prakse, kao i uvjetima za obavljanje privatne prakse na osnovu posebnog ugovora sa zdravstvenom ustanovom Federacije BiH.

Radi se o nepravosnažnoj prvostepenoj presudi i stranke imaju pravo uložiti žalbu, te će u tom smislu Tužilaštvo nakon zaprimanja pismenog otpravka presude razmotriti ulaganje žalbe na oslobađajući dio presude.

(Kantonalno Tužilaštvo Unsko sanskog kantona Bihać)

Mundijal nas je podsjetio da smo bliži nego što nam govore oni koji žive od podjela

Autor: Izet Sadiković / Biscani.net

Dok traje euforija Svjetskog prvenstva, događa se nešto što bi mnogi prije samo nekoliko mjeseci smatrali nemogućim.

U Zagrebu se na trgovima organizuje zajedničko gledanje utakmica Bosne i Hercegovine. U Bihaću, Sarajevu, Mostaru, Tuzli, Zenici i brojnim drugim gradovima organizuju se javna gledanja utakmica Hrvatske. Iz Srbije stižu poruke podrške i Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Društvene mreže pune su zastava, fotografija, poruka podrške i iskrenih čestitki.

I odjednom, barem na trenutak, postaje nevažno ko se kako zove, kojoj vjeri pripada ili za koju političku opciju glasa.

Važno je samo da lopta uđe u gol.

Možda će nekome ovo zvučati pretjerano, ali ovih dana su fudbaleri Bosne i Hercegovine i Hrvatske uradili više za približavanje ljudi nego mnogi političari posljednjih deset godina.

Dok hiljade ljudi zajedno navijaju, političke prepirke su utihnule. Oni koji svakodnevno pune medijski prostor podjelama ovih dana su gotovo nevidljivi. Kao da su manji od makovog zrna. U fokusu su neki drugi ljudi. Momci u dresovima koji trče za grbom na prsima i koji su svojim rezultatima uspjeli okupiti milione ljudi oko iste emocije.

I zato se nameće jedno jednostavno pitanje.

Ako možemo zajedno navijati, zašto ne možemo zajedno živjeti?

Ako možemo zajedno slaviti gol, zašto ne možemo zajedno graditi bolje društvo?

Bihać je možda najbolji primjer da je to moguće. Grad u kojem decenijama žive svi narodi. Grad u kojem nikoga ne zanima kako se zoveš ako si dobar čovjek. Grad u kojem su zajedno šetali imam, fratar i pravoslavni sveštenik, fotografija koja je obišla cijeli region i pokazala kakvu poruku ovaj grad šalje svijetu.

Možda upravo zato nije slučajno što će se upravo u Bihaću ovih dana okupiti hiljade ljudi da zajedno gledaju utakmice.

Nije slučajno ni to što podrška dolazi iz Zagreba, Beograda, Sarajeva, Banje Luke, Splita, Mostara i brojnih drugih gradova Balkana.

Narod je još jednom pokazao da je često mudriji od politike.

Svjetsko prvenstvo će proći. Neko će ispasti, neko će otići do kraja. Zastave će se vratiti u ladice, a trgovi će ponovo postati obična mjesta kroz koja prolazimo.

Ali bilo bi lijepo da nešto ostane.

Da ostane spoznaja da smo ovih dana pokazali jedni drugima više poštovanja nego što mnogi misle.

Da ostane svijest da nas sport nije spojio zato što smo isti, nego zato što smo naučili poštovati razlike.

I da, kada Mundijal završi, ne dozvolimo da nas ponovo ubijede kako smo jedni drugima problem.

Jer ovih dana cijeli Balkan šalje jednu jednostavnu poruku:

Mnogo smo bliži jedni drugima nego što nam to žele priznati oni koji žive od naših podjela.

(Izet Sadiković / Biscani.net)

Nakon podrške Zmajevima u Zagrebu: Bihać u srijedu organizuje gledanje utakmice Hrvatska – Engleska

FOTO: AI Ilustracija

Nakon što je u Zagrebu organiziran javni prijenos utakmice nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu, sličan sportski događaj bit će upriličen i u Bihaću.

Kako su objavili organizatori, u srijedu će na košarkaškom igralištu “Bigram” u Bihaću biti organiziran javni prijenos susreta između Hrvatske i Engleske, koji se igra u okviru grupne faze Svjetskog prvenstva 2026. godine. Ovim događajem Bihać simbolično „uzvraća“ Zagrebu na podršci koju su hrvatski građani pružili reprezentaciji Bosne i Hercegovine tokom njenog nastupa na Mundijalu.

Organizatori pozivaju građane da dođu na trg, ponesu dobro raspoloženje i zajedno uživaju u jednoj od najzanimljivijih utakmica dosadašnjeg dijela prvenstva.

Podsjetimo, uoči utakmice Bosne i Hercegovine i Kanade, javni prijenos bio je organiziran i na zagrebačkom Trgu bana Jelačića, gdje su brojni građani pratili nastup Zmajeva i pružili podršku bh. reprezentaciji.

Očekuje se da će se u Bihaću u srijedu okupiti veliki broj ljubitelja nogometa, koji će imati priliku zajednički pratiti duel dvije evropske reprezentacije na najvećoj svjetskoj nogometnoj smotri.

Reakcije zbog korištenja košarkaškog igrališta “Bigram”: Građani traže više prostora za sport i rekreaciju djece

FOTO: A.B. (Facebook)

Na društvenim mrežama posljednjih dana nižu se reakcije građana zbog izgleda i namjene košarkaškog igrališta u centru Bihaća, koje mnogi smatraju jednim od rijetkih uređenih prostora namijenjenih košarci i rekreaciji mladih.

Povod za komentare bile su fotografije na kojima se vidi da je dio prostora igrališta zauzet montažnim objektima, što je izazvalo nezadovoljstvo dijela javnosti, posebno u periodu kada počinje ljetni raspust i kada djeca i mladi više vremena provode na otvorenom.

U objavama koje su privukle pažnju javnosti ističe se kako Bihać nema veliki broj kvalitetno uređenih košarkaških terena te da bi sportski sadržaji trebali imati poseban značaj za mlade generacije. Pojedini građani podsjećaju i da je Bihać grad iz kojeg dolazi reprezentativac Bosne i Hercegovine Džanan Musa, navodeći da bi ulaganje u sportsku infrastrukturu trebalo biti jedan od prioriteta.

Tema je izazvala brojne komentare na društvenim mrežama, a građani očekuju pojašnjenje nadležnih o budućoj namjeni prostora i planovima za očuvanje sportskih sadržaja dostupnih djeci i mladima.

FOTO: A.B. (Facebook)
FOTO: A.B. (Facebook)

Ahmedhodžićev prijatelj i saigrač: “Tužno je šta se dogodilo, da je izabrao Švedsku, sad bi igrao na SP”

Švedski nogometaš Mattias Svanberg, koji je bivši saigrač i veliki prijatelj našeg bivšeg reprezentativca Anela Ahmedhodžića, za švedske medije prokomentarisao je dobro poznatu situaciju u reprezentaciji Bosne i Hercegovine.

Ahmedhodžića već dugo nema u reprezentaciji BiH, a sve je počelo kada je zbog povrede otkazao dolazak na jedno okupljanje. Nogometni savez BiH je tražio da ovaj stoper dođe iz Engleske kako bi mu oni provjerili fizičko stanje, nakon čega je Ahmedhodžić ostao razočaran i odbio se pojaviti.

Nakon toga je saopćio da su ga povrijedili i da se oprašta od nacionalnog dresa, a uslijedio je odgovor iz reprezentacije BiH iz koje su ga trajno suspendovali. Direktor reprezentacije BiH Emir Spahić u više navrata saopćio je da Anel Ahmedhodžić neće dobijati pozive u reprezentaciju.

Njegov prijatelj Mattias Svanberg smatra da je to velika šteta i da je Ahmedhodžić trebao biti dio Svjetskog prvenstva, da li u Švedskoj ili u BiH. Podsjetimo, bio je član omladinskih selekcija Švedske, ali je srce na kraju izabralo BiH kada je mogao birati između dvije seniorske reprezentacije.

“Iskreno, ne znam baš detalje o tome šta se dogodilo u vezi s njegovom situacijom, ali tužno je to što se dogodilo jer je on super dobar igrač”, rekao je Svanberg za Fotboll Direkt i poručio da bi Ahmedhodžić danas igrao na Svjetskom prvenstvu, da nije izabrao BiH, već Švedsku:

“On je tada donio odluku da izabere Bosnu i ja to u potpunosti poštujem. Da je izabrao Švedsku, imao bi dobre šanse da danas igra Svjetsko prvenstvo”, dodaje.

Ove jeseni BiH i Švedska će igrati dva duela Lige nacija, a Svanberg se nada da će se Ahmedhodžić pomiriti s Nogometnim savezom BiH i da će se susresti s prijateljem s kojim je godinama dijeli svlačionicu.

“Ako Anel to sam želi, nadam se da će tako i biti. Nismo pričali o tome, ali smo dugo igrali nogomet zajedno i pratili se godinama dok on nije otišao iz Malmoa u Nottingham, a ja u Bolognu. Ako se sretnemo u gradu kod kuće u Malmou, naravno da ćemo razgovarati”, kaže Svanberg.

Inače, Ahmedhodžić je danas član nizozemskog Feyenoorda, a u protekloj sezoni Eredivizije zauzeo je drugo mjesto iza PSV Eindhovena i igrat će Ligu prvaka naredne sezone.

(klix.ba)

Abdić: Manifestacija „Ljutočka dolino, nikad ne zaboravi“ čuva sjećanje na žrtve i stradanja

Hamdija Abdić oglasio se povodom održavanja Marša putem stradanja i spasa, koji se organizira u okviru manifestacije „Ljutočka dolino, nikad ne zaboravi“, posvećene sjećanju na stradanja stanovnika ovog kraja tokom juna 1992. godine, na Kurban-bajram.

U objavi na društvenim mrežama Abdić je istakao da manifestacija ima za cilj očuvanje sjećanja na, kako je naveo, teške događaje i stradanja koja je narod Ljutočke doline kroz historiju više puta doživio.

Podsjetio je i na zločine počinjene u septembru 1941. godine, navodeći da je tada u Ljutočkoj dolini ubijeno približno 2.300 ljudi. Prema njegovim riječima, o tim događajima se decenijama nije dovoljno govorilo, zbog čega je naglasio važnost njegovanja kulture sjećanja.

Abdić je u svojoj objavi povukao paralelu između stradanja iz Drugog svjetskog rata i događaja iz juna 1992. godine, kada je, prema njegovim navodima, ubijeno oko 250 mještana Ljutočke doline, a tijela žrtava skrivana u jamama.

Poručio je kako su manifestacije poput ove važne kako bi se sačuvalo sjećanje na žrtve, prenijela istina o stradanjima budućim generacijama i spriječilo da se slični zločini ikada više ponove.

„Neka dobro traje“ – program za djecu povodom Hidžretske nove godine i završetka mektepske nastave

Medžlis Islamske zajednice Bihać organizira program za djecu pod nazivom „Neka dobro traje“, koji će biti održan u ponedjeljak, 15. juna 2026. godine, na Gradskoj otoci u Bihaću s početkom u 18:30 sati. Program se organizira povodom nastupanja 1448….

„Neka dobro traje“ – program za djecu povodom Hidžretske nove godine i završetka mektepske nastave

Medžlis Islamske zajednice Bihać organizira program za djecu pod nazivom „Neka dobro traje“, koji će biti održan u ponedjeljak, 15. juna 2026. godine, na Gradskoj otoci u Bihaću s početkom u 18:30 sati.

Program se organizira povodom nastupanja 1448. hidžretske godine i završetka još jedne uspješne godine mektepske nastave. U okviru programa bit će upriličena dodjela šehadetnama polaznicima koji su uspješno završili završne mektepske ispite, kao i brojni zabavni i edukativni sadržaji za djecu. Poseban dio programa bit će druženje sa omiljenim dječijim likom Mravko Travko, uz napuhance, sportske aktivnosti, face painting i brojne nagrade.

Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Bihać, Mensur ef. Ćehić, ističe da je mekteb jedan od najvažnijih temelja odgoja i obrazovanja mladih generacija.

„Mekteb nije samo mjesto učenja o vjeri, nego i prostor u kojem djeca usvajaju univerzalne ljudske vrijednosti, razvijaju osjećaj odgovornosti, poštovanja, zajedništva i pripadnosti svojoj zajednici. Dodjelom šehadetnama želimo odati priznanje djeci za njihov trud, ali i zahvaliti roditeljima i muallimima koji ih tokom cijele godine podržavaju na putu stjecanja znanja i lijepog odgoja“, poručio je ef. Ćehić.

Koordinatorica Odjela za brak i porodicu Medžlisa Islamske zajednice Bihać, Lejla Gobeljić, naglašava važnost porodičnog zajedništva i zajedničkog obilježavanja važnih trenutaka.

„Želja nam je da ovaj događaj bude prilika za okupljanje cijelih porodica. Pozivamo roditelje da zajedno sa svojom djecom prisustvuju programu, podijele radost završetka mektepske godine i zajedno obilježe nastupanje Nove hidžretske godine. Najljepše uspomene nastaju upravo u trenucima kada porodica zajedno učestvuje u događajima koji imaju odgojnu, vjersku i društvenu vrijednost“, kazala je Gobeljić.

Značajan doprinos organizaciji programa pružaju i članovi Mreže mladih Medžlisa Islamske zajednice Bihać. Koordinator Mreže mladih, Omar ef. Mujagić, ističe da mladi i ovoga puta pokazuju svoju spremnost da aktivno učestvuju u projektima od značaja za zajednicu.

„Naši mladi su uključeni u pripremu i realizaciju brojnih sadržaja tokom programa. Njihov entuzijazam, kreativnost i spremnost na volontiranje predstavljaju veliku vrijednost za našu zajednicu. Posebno nas raduje što mladi svojim angažmanom doprinose stvaranju lijepog ambijenta za najmlađe učesnike, pokazujući da su odgovorni nosioci pozitivnih promjena u društvu“, naglasio je Mujagić.

Organizatori posebno ističu da program nije namijenjen samo polaznicima mektepske nastave, nego svoj djeci predškolskog, osnovnoškolskog, kao i njihovim porodicama. Gradska otoka će te večeri biti mjesto susreta, igre, druženja i zajedničkog obilježavanja Nove hidžretske godine. Roditelji su pozvani da ponesu dekice, osvježenje i druge potrepštine za porodični piknik kako bi zajedno sa svojom djecom uživali u ugodnoj atmosferi i sadržajima pripremljenim za najmlađe

Dobro došli na Gradsku otoku da zajedno obilježimo nastupanje 1448. hidžretske godine uz druženje, igru i radost najmlađih.

Džaferović nakon ubistva Mahmutovića pobjegao u Bihać, kasno sinoć uhapšen

MUP USK je raspisao potragu za Džaferovićem i objavili njegov identitet kako bi građani mogli pomoći, a on je identificiran i uhapšen nekoliko minuta nakon ponoći

Kako je potvrđeno za portal “Avaza”, Benjamin Džaferović, osumnjičeni za ubistvo Nurije Mahmutovića u naselju Todorovo kod Velike Kladuše, uhapšen je sinoć u Bihaću.

Podsjećamo, ubistvo se desilo jučer ujutro, a svemu je prethodila svađa na jednom vašaru.

Nakon ubistva se Benjamin Džaferović se dao u bijeg, pa se uputio u Bihać, udaljen oko 50 kilometara.

MUP USK je raspisao potragu za Džaferovićem i objavili njegov identitet kako bi građani mogli pomoći, a on je identificiran i uhapšen nekoliko minuta nakon ponoći.

(avaz.ba)

BISCANI.NET STUDIO
Pretplatite se BESPLATNO na naš YouTube kanal

Emisije, intervjui, podcasti i video priče iz Bihaća i Unsko-sanskog kantona.

🎁 BESPLATNO
PRETPLATI SE BESPLATNO