Naslovnica Blog Stranica 9

Vrhovni sud Federacije BiH poništio presudu trostrukom ubici iz Sanskog Mosta

Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine ukinuo je prvostepenu presudu Kantonalnog suda u Bihaću kojom je Mehemed Vukalić dobio 42 godine zatvora za trostruko ubistvo u Sanskom Mostu.

Do toga je došlo zato što je Vrhovni sud tumačio da vještačenje odbrane da optuženi boluje od F22 poremećaja nema značaj za sud jer dokazi i krivičnopravni događaj govori o tome da su radnje optuženog bile svjesne, kontrolisane i ciljane i da je optuženi na nivou osnovane sumnje postupao sa direktnim umišljajem.

Istom presudom Vrhovni sud je produžio pritvor Vukaliću do 4. jula i do tog datuma bi Kantonalni sud trebao održati novo ročište i donijeti novu presudu po uputama Vrhovnog suda.

Vukalić je u augustu 2024. godine u Gimnaziji u Sanskom Mostu ubio direktora ustanove Nijaza Halilovića, sekretaricu Nisvetu Kljunić i profesoricu engleskog jezika Gordanu Midžan.

Nakon ubistva, pucao je sebi u grudi. Preživio je zahvaljujući brzoj intervenciji ljekara u Kliničkom centru u Banjoj Luci.

Optužnica protiv njega je potvrđena u novembru 2025. Prema navodima iz optužnice, Vukalić se teretio i da je nezakonito držao automatsku pušku – kalašnjikov kojom je počinio trostruko ubistvo.

Vukalić je tokom suđenja izrazio kajanje zbog zločina.

(klix.ba)

52-godišnjaku iz Cazina zbog silovanja i nasilja u porodici određen jednomjesečni pritvor

Kantonalni sud u Bihaću odredio je jednomjesečni pritvor 52-godišnjem muškarcu iz Cazina osumnjičenom za krivična djela nasilje u porodici i silovanje, potvrđeno je iz Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona.

Pritvor je određen na prijedlog Tužilaštva USK, koje protiv osumnjičenog provodi istragu zbog sumnje da je tokom maja ove godine nad bliskom osobom počinio fizičko, seksualno i psihičko nasilje.

U nastavku prenosimo saopćenje Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona:

„Bihać, 08. juni – Na prijedlog Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona Kantonalni sud u Bihaću odredio je jednomjesečni pritvor 52-godišnjem osumnjičeniku iz Cazina, zbog osnovane sumnje da je prema bliskoj osobi počinio krivična djela nasilje u porodici i silovanje.

Naredbom o provođenju istrage osumnjičenom se stavlja na teret da je u periodu od nekoliko dana u mjesecu maju 2026. godine počinio fizičko, seksualno i psihičko nasilje prema bliskoj osobi, te da je istu, primjenjujući silu i prijeteći joj indirektno napadom na život i tijelo, prisilio na spolni odnošaj i s njim izjednačene spolne radnje.

Pritvor je određen zbog opravdane bojazni da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogao učiniti krivično djelo kojim prijeti, a za to krivično djelo se može izreći kazna zatvora od pet godina ili teža.

Osumnjičeni je lišen slobode 02. juna 2026. godine i od tada se nalazi u pritvoru.

Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona nastavlja provoditi istražne radnje u cilju utvrđivanja potpunog i pravilnog činjeničnog stanja i rasvjetljavanja svih okolnosti ovih krivičnih djela.“

Napomena: Ovom objavom ne prejudicira se ishod krivičnog postupka niti se narušava princip presumpcije nevinosti. Svako se smatra nevinim dok se pravosnažnom presudom ne utvrdi njegova krivica.

Amar (16) i Alija (15) nude pomoć pri unosu i slaganju drva

Dok mnogi školski raspust koriste za odmor, dvojica mladih sugrađana odlučila su vrijeme iskoristiti na drugačiji način – radom i vlastitom inicijativom.

Portalu Biscani.net obratili su se Amar Balić (16) i Alija Hodžić (15), koji su odlučili ponuditi pomoć građanima pri unosu i slaganju drva za ogrjev na području Bihaća, Ripča, Pritoke i Golubića.

Kako navode, cilj im je da tokom raspusta zarade vlastiti džeparac, ali i steknu radne navike i iskustvo.

„Odlučili smo preko raspusta da ne gubimo vrijeme nego da sebi zaradimo za džeparac. Unosimo i slažemo drva. Plaćanje je po završetku posla jer znamo da smo mladi i želimo da ljudi imaju povjerenje u nas. Novac ne uzimamo unaprijed, već tek kada posao bude završen“, poručili su Amar i Alija.

Njihov primjer pokazuje da među mladima i dalje postoji želja za radom, odgovornošću i samostalnošću, što zaslužuje podršku zajednice.

Građani kojima je potrebna pomoć pri unosu i slaganju drva mogu ih kontaktirati na broj:
061 358 364

Portal BiscaniNET mladim sugrađanima želi uspješan raspust i što više zadovoljnih mušterija.

Bišćanka Ella Ćehajić osvojila zlato i srebro na međunarodnom turniru u Rijeci

foto:Judo klub Una Bihać

Mlada članica Judo kluba Bihać, Ella Ćehajić, ostvarila je zapažen uspjeh na Međunarodnom judo turniru „Sveti Vid Rijeka“, održanom 7. juna 2026. godine u Rijeci.

Takmičeći se u kategoriji do 70 kilograma, Ella je još jednom potvrdila svoj talenat i kvalitet osvojivši dvije medalje u dvije različite starosne konkurencije.

U konkurenciji mlađih kadetkinja briljirala je i zasluženo osvojila zlatnu medalju, popevši se na najviše mjesto pobjedničkog postolja. U konkurenciji kadetkinja, također u kategoriji do 70 kilograma, osvojila je srebrnu medalju, čime je upotpunila izuzetno uspješan nastup.

Ovaj rezultat predstavlja veliki uspjeh za mladu Bišćanku, koja svojim predanim radom, disciplinom i redovnim treninzima ostvaruje zavidne rezultate na domaćoj i međunarodnoj sportskoj sceni.

Osvojene medalje nagrada su za trud koji Ella ulaže zajedno sa svojim trenerima, a ujedno predstavljaju i lijepu promociju Bihaća, Judo kluba Bihać i sporta kojim se bavi.

Iz Judo kluba Bihać nisu krili zadovoljstvo ostvarenim rezultatima, ističući kako je ovaj uspjeh potvrda kvalitetnog rada i posvećenosti mladih sportista.

Čestitamo Elli Ćehajić na sjajnom uspjehu i želimo joj mnogo sreće, novih pobjeda i medalja na budućim takmičenjima.

Državno takmičenje iz informatike: Uspješan nastup učenika JU OŠ „Harmani II“

U subotu, 6. juna 2026. godine, na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu održano je Državno takmičenje iz informatike, koje okuplja najbolje učenike osnovnih škola iz cijele Bosne i Hercegovine.

JU OŠ „Harmani II“ na ovom prestižnom takmičenju predstavljali su učenik Faris Dervišević i njegova mentorica Dina Dupanović. Svojim znanjem, trudom i zalaganjem dostojanstveno su predstavili školu te ostvarili zapažen nastup među najuspješnijim mladim informatičarima u Bosni i Hercegovini.

Učešće na državnom nivou predstavlja značajno priznanje za učenika i mentoricu, ali i potvrdu kvalitetnog rada i kontinuiranog ulaganja u razvoj informatičkih znanja i vještina učenika.

Čestitamo Farisu Derviševiću i mentorici Dini Dupanović na uloženom trudu, predanom radu i uspješnom predstavljanju JU OŠ „Harmani II“ na Državnom takmičenju iz informatike te im želimo mnogo uspjeha u budućim takmičenjima i izazovima.

MINISTAR JUŠIĆ NAKON REAKCIJA NA EMISIJU O DOMU ZDRAVLJA BIHAĆ: „Žao mi je ako je moj nastup zasjenio suštinu priče“

Foto: Biscani.net

Nakon dijaloške emisije o budućnosti Doma zdravlja Bihać, koja je emitovana na platformama BiscaniNET-a i izazvala veliku pažnju javnosti, ministar zdravstva, rada i socijalne politike Unsko-sanskog kantona Meris Jušić oglasio se povodom brojnih reakcija građana na njegov nastup.

U objavi na društvenim mrežama Jušić je poručio da mu je žao ukoliko je način na koji je nastupio zasjenio poruke koje je želio prenijeti javnosti.

– Žao mi je ako se nakon mog zadnjeg nastupa na portalu Biscani.net stekao pogrešan dojam i ako je način mog govora ili ponašanja zasjenio suštinu onoga što sam želio reći – naveo je Jušić.

Istakao je kako se do sada nije mnogo bavio politikom na način koji podrazumijeva česte javne nastupe i televizijske emisije, te da je svjestan kako se javni nastup stiče iskustvom.

Dodao je da su na njegovo ponašanje djelimično uticali atmosfera razgovora, trema i umor, ali je naglasio da to ne navodi kao opravdanje, već kao pojašnjenje okolnosti u kojima je nastupio. Kroz šaljivu opasku poručio je da će sljedeći put „prvo ručak, pa onda emisija“, navodeći da glad, trema i kamere nisu najbolja kombinacija.

Ministar je posebno naglasio da fokus javnosti ne bi trebao biti na načinu nastupa, već na rješavanju problema i budućim aktivnostima kada je riječ o Domu zdravlja Bihać.

– Ponavljam da ono što je najvažnije jeste da se ne izgubi suština priče i siguran sam da će građani Bihaća u narednom periodu vidjeti konkretne rezultate kada je riječ o Domu zdravlja Bihać, ali i drugim aktivnostima koje Ministarstvo zdravstva provodi. Naš odgovor će biti rad, odgovornost i konkretni rezultati – poručio je Jušić.

Podsjećamo, u emisiji BiscaniNET-a o budućnosti Doma zdravlja Bihać učestvovali su gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić i ministar Meris Jušić, a razgovaralo se o mogućim rješenjima za ovu zdravstvenu ustanovu, uključujući rekonstrukciju postojećeg objekta i izgradnju novog doma zdravlja. Emisija je izazvala veliki interes građana, kao i brojne komentare i reakcije na društvenim mrežama.

Rekonstrukcija ili novi objekat? Dijaloška emisija ministra Jušića i gradonačelnika Sedića o Domu zdravlja Bihać

Tema budućnosti Doma zdravlja Bihać večeras je dobila prostor za otvoren i argumentovan razgovor u studiju BiscaniNET-a.

Nakon što sastanak predstavnika Grada Bihaća, Vlade Unsko-sanskog kantona i Doma zdravlja, koji je ranije bio najavljen u Gradskoj upravi Bihaća, nije rezultirao razgovorom o samoj suštini problema, brojna pitanja građana ostala su bez odgovora. Upravo zbog toga portal i studio BiscaniNET organizirali su posebnu emisiju posvećenu jednoj od najvažnijih tema za građane Bihaća – budućnosti Doma zdravlja Bihać i pitanju da li je rješenje rekonstrukcija postojećeg objekta ili izgradnja novog.

Emisija je održana danas u studiju BiscaniNET-a, a učestvovali su gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić i ministar zdravstva, rada i socijalne politike Unsko-sanskog kantona Meris Jušić, koji su ranije potvrdili svoj dolazak.

Tokom razgovora otvorena su brojna pitanja koja posljednjih dana izazivaju veliku pažnju javnosti, uključujući dosadašnje aktivnosti institucija, mogućnosti finansiranja budućih projekata, administrativne prepreke, kao i planove za naredni period.

Emisiju vodi Mahir Midžić, a upravo je objavljena na platformama BiscaniNET-a.

Pozivamo građane da pogledaju emisiju i upoznaju se sa stavovima učesnika o temi koja direktno utiče na kvalitet zdravstvene zaštite u Bihaću i budućnost jedne od najvažnijih zdravstvenih ustanova u gradu.

Promotivnom vožnjom od Bihaća do Bosanske Krupe ozvaničen povratak Unske pruge

foto: fena

Nakon višegodišnje pauze, dio Unske pruge ponovo je stavljen u funkciju kroz uspostavu sezonske turističke željezničke linije, čime je napravljen značajan korak ka unapređenju turističke ponude i saobraćajne povezanosti Unsko-sanskog kantona.

Početak projekta danas je ozvaničen promotivnom vožnjom na relaciji Bihać – Bosanska Krupa te je vožnja simbolično označila povratak željezničkog saobraćaja na ovom dijelu jedne od najljepših pruga u regionu.

Nova sezonska linija omogućit će turistima i posjetiocima da uživaju u prirodnim ljepotama doline rijeke Une, dok će lokalnim zajednicama donijeti dodatne mogućnosti za razvoj turizma i privrede. Projekat je usmjeren na promociju prirodnog i kulturnog naslijeđa ovog kraja, ali i na jačanje regionalne povezanosti.

Predstavnici organizatora istakli su da je cilj u narednom periodu povećati broj turističkih sadržaja vezanih za željeznički saobraćaj te dodatno valorizirati potencijal Unske pruge kao jedinstvene turističke atrakcije.

Ponovno stavljanje dijela Unske pruge u funkciju predstavlja važan korak ka njenoj revitalizaciji, a očekuje se da će sezonska turistička linija privući veliki broj domaćih i stranih posjetilaca tokom ljetne sezone.
Fena

MUP USK odao priznanje hrabrim Bišćanima koji su pokušali spasiti život Manuela Kasića

Ministarstvo unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona upriličilo je prijem za hrabre građane Endija Ćehića, Hamzu Hadžiabdića, Denisa Ajkića i Mirzu Toromanovića, koji su tokom nedavne tragične saobraćajne nesreće u Bihaću nesebično pokušali spasiti život mladog Manuela Kasića.

Prijemu su prisustvovali ministar unutrašnjih poslova USK Adnan Habibija, zamjenik direktora Uprave policije Suad Prošić i načelnik Prve policijske stanice Adnan Hasić, koji su izrazili zahvalnost građanima na njihovoj hrabrosti, humanosti i spremnosti da pomognu u izuzetno teškim okolnostima.

Iz MUP-a USK istaknuto je da su ovi građani, ne razmišljajući o vlastitoj sigurnosti, pokazali primjer solidarnosti i ljudskosti koji zaslužuje posebno poštovanje. Naglašeno je i da je u pokušaju spašavanja učestvovao Adis Štrkljević, koji je također dao svoj doprinos u dramatičnim trenucima nakon nesreće.

Iako, nažalost, uprkos njihovim naporima nije bilo moguće spasiti život mladog Bišćanina, iz Ministarstva navode da njihova nesebična borba i iskrena želja da pomognu ostaju primjer građanske odgovornosti i humanosti na koji zajednica može biti ponosna.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona ovom prilikom izrazilo je iskreno saučešće porodici i prijateljima tragično stradalog Manuela Kasića, uz poruku da su njihove misli u ovim teškim trenucima uz najbliže članove porodice.

– Hrabrost, humanost i spremnost na pomoć drugome najveće su vrijednosti jednog društva, a postupak ovih građana pokazuje da Bihać i Unsko-sanski kanton imaju ljude na koje mogu biti ponosni – poručili su iz MUP-a USK.

Akcija „BRUT“ – zbog zloupotrebe položaja i primanja dara slobode lišeni policijski službenici

Foto: Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona

Ovom objavom ne prejudicira se ishod krivičnog postupka i ne narušava princip presumpcije nevinosti. Svako se smatra nevinim dok se pravosnažnom presudom ne utvrdi njegova krivica.

Dana 04.06.2026. godine po nalogu Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona, Uprave policije lišili su slobode tri policijska službenika Policijske stanice Velika Kladuša zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja i krivično djelo primanje dara i drugih oblika koristi.

Nakon kriminalističke obrade lica lišena slobode će tokom dana biti predana postupajućem tužiocu, koji će ih ispitati i odlučiti o daljnjim mjerama i radnjama.

(Saopćenje: Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona)

BISCANI.NET STUDIO
Pretplatite se BESPLATNO na naš YouTube kanal

Emisije, intervjui, podcasti i video priče iz Bihaća i Unsko-sanskog kantona.

🎁 BESPLATNO
PRETPLATI SE BESPLATNO